Anasayfa / Kariyer ve İş / Tohum Otizm Vakfı Otizmli Gençlere Mesleki Eğitim Veriyor

Tohum Otizm Vakfı Otizmli Gençlere Mesleki Eğitim VeriyorTohum Otizm Vakfı, otizmli bireylerin eğitimi için geliştirdiği projelerden sonra şimdi de mesleki eğitime el atıyor.

Vakıf, otizmli gençlere mesleki beceriler kazandıracak bir okul açıyor. Burada eğitim alanlar turizm ve tekstil sektörlerinde işe yerleştirilecekler…

OTİZM, oldukça yaygın bir sorun. Dünyada her 110 çocuktan biri otizmli. Ülkemizde ise bu rakamı bilmiyoruz. Türkiye’de ilköğretim çağında 125 bin otizmli çocuğun olduğu tahmin ediliyor.

Otizm tanısı konmuşların sayısı ise 10 bin 800. Bunlar arasında özel eğitim alabilenlerin sayısı ise sadece 3 bin 300… İşte bu rakamlar eğitim konusunda ne kadar geride kaldığımızı ortaya koyuyor. Oysa otizmin tek tedavisi, erken yaşta başlayan yoğun eğitim.

Eğitim ile uygun davranışlar kazandırılan bireylerin çoğu iş sahibi olabiliyor ve bağımsız bir yaşam sürebiliyorlar. Ancak otizmli bireylere mesleki eğitim verecek okulların sayısı son derece sınırlı.

Türkiye’de otistik çocuklara iş eğitimi veren merkezlerin sayısı sadece 12. Bu kadar az sayıdaki okulla, otizmli çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olmuyor. Ve 10 binlerce otizmli çocuk kaderleriyle baş başa kalıyor. İşte bu gerçekten yola çıkan Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, mesleki eğitim için büyük bir adım atarak İstanbul Beylikdüzü’nde bir meslek okulu açıyor…

İLK ETAPTA TEKSTİL VE TURİZM

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı Başkanı Mine Narin, “Otizmli gençlerin mesleki becerilerini geliştirerek, istihdam edilebilirliğini artırmak ve kendi ayakları üzerinde durabilecek bağımsız yaşam koşullarının sağlanmasına katkı sunuyoruz. Mesleki eğitim almış otizmli gençlerin turizm ve tekstil sektörlerinden işverenlerle buluşmalarını ve iş sahibi olmalarını hedefliyoruz” diyor. Bu okula OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) özel eğitim okulu ya da kaynaştırma programından mezun olmuş otizmli gençler kabul edilecek. Okulda 15-21 yaşlar arasındaki otizmli gençlere tekstil (emprime baskı operatörlüğü) ve turizm (kat elemanlığı ve çamaşırhane elamanlığı) alanlarında iş becerileri kazandırılacak. Ve onların aktif işgücüne katılımları sağlanacak.

KURALLARA ÇOK BAĞLILAR

Otizmli bireylerin özelliklerine uygun bir istihdam yaratıldığında yüksek randıman alınacağına dikkat çeken Narin, “Otizmli bireyler stoklama, paketleme, kalite kontrol gibi işleri başarıyla yürütebilir. Çünkü onların görsel algıları ve dikkatleri çok gelişmiş oluyor ve öğrendiklerini harfiyen uygulama eğilimi gösteriyorlar” diyor.
Otizmliler başkalarıyla etkileşim kurmakta, başkalarının dediklerini anlamakta, konuşmakta, göz kontağı kurmakta zorluklar yaşarlar. Bu tabloya eşlik eden bir diğer özellik de takıntılar… Otizmli bireylerde ilgi ve davranış takıntıları görülür. Aynı zamanda rutinlere ve kurallara aşırı bağlıdırlar. Özel ilgi alanlarındaki konularda normal kişilerden daha uzun süre odaklanarak uzun süre sıkılmadan çalışabilirler. Montaj ve paketleme başarıyla yapabildikleri işler arasında. Otistiklerin kurallara aşırı bağlılığı iş ortamında bir avantaj olabilir. Örneğin, kahve molası almaksızın çalışmak, işte hiç kaytarmamak, oda temizliğinde yatağın altını temizlemeyi hiç atlamamak gibi…

İŞ YERİNE ALIŞTIRILACAK

Ancak, mesleki eğitimini tamamlayan otizmli bireyin çalışmaya başlayacağı uygun iş kolu ve işyerinin bulunmasından sonra buraya alışması için de bir plan doğrultusunda ilerlenmesi gerekiyor. Bireyi işyerine alıştırmak, işyerini ve çalışanları da bireyin yetersizliğiyle ilgili olarak bilgilendirmek ve eğitmek şart.

  Kamudaki Engelli Kadroları Boş Kalmayacak

Meydana gelebilecek bazı durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin, engelli bireyden neler beklenebileceğinin, işyerinde-ki tüm çalışanlara anlatılması, yani işyerinin de engelli birey için hazırlanması gerekiyor. Peki, böyle bir planlama ülkemizde yapılabiliyor mu? Bunun yanıtı ne yazık ki hayır.

Engeli olan bireylere özel ya da kaynaştırma ile temel eğitimin verilemediğinin altını çizen Narin, “İşyerleri haklı olarak eğitimli, randıman alabileceği, verimli çalışabilecek işgücü ister. Ama eğitim görme fırsatı bulabilmiş otizmli bireylerin sayısı çok az. Ayrıca bu planlamayı rehabilitasyon danışmanlarının yapması gerekiyor. Ancak, ülkemizde rehabilitasyon danışmanı yok. Üniversitelerde bu alanda eğitim verecek \ öğretim üyesi eksikliği var” diyor. Vakıf şimdi bu alanda da bir proje başlatıyor.

YETİŞKİN DESTEK ELEMANLARI

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) ile Tohum Otizm Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada diğer eksik meslek elemanlarının yanı sıra “rehabilitasyon danışmanlığı” meslek standardı da geliştiriliyor. Bir sonraki adımda ise bu uzmanları yetiştirmek üzere devlet ve vakıf üniversitelerinde lisans programı açılması hedefleniliyor. Ayrıca, IŞKUR’un yetiştirdiği iş kollarında engellilere destek olmak için gerekli eğitimlerin verilmesi yakın zamanda Tohum Otizm Vakfı tarafından ele alınacak konuların başında geliyor.

Uygun meslek becerileri kazandırdığında, rehabilitasyon danışmanlığı ve iş başında destek hizmetleri sağlanabildiğinde, otizmli bireylerin çoğunun istihdam edilebileceğini belirten Narin, “Otizmli bireyler arasında önemli farklılıklar söz konusu. Bazıları bağımsız olarak bir işte çalışabilecekken, bazıları destek elemanlarının gözetiminde çalışabilecekler” diyor.

Otizmlilere hobi kazandırıyor

Çeşitli kurumlarda tenis, yüzme ve fitness antrenörlüğü yapan Bener Erkorur, 2000 yılında Burak isimli otizmli bir gençle tanışınca spor c temelli bir eğitim programı geliştirmeye karar veriyor.

Erkorur, Burak ile 6 yıl birebir çalışmalar yaptıktan sonra Burak’ın otizmli davranışlarının yerine istenilen davranış becerilerin oluşturduğunu görüyor. Erkorur, bu w deneyimin ardından sadece otistik çocuklarla çalışmaya karar verir.

Erkorur, “2005’de programlarımıza 5 otizmli gençle devam ettik. 2008’de ise projemizi Otizm Gençlik ve Spor Kulübü adıyla kurumsal platforma taşıdık. Kulüpte spor eğitimi alanların sayısı 2008’de 25’e, 2011’de 82’ye yükseldi. Şimdi 100 yakın öğrenci var. Bu öğrenciler arasında Avusturya, İspanya,

İsveç, Norveç, İngiltere, İrlanda, İtalya, Fransa ve ABD’den gelenlerde var” diyor. Kulübün otizmli bireylere yönelik faaliyetleri içinde; temel spor beceriler, bio motor yetiler, fitness, bisiklet, dans, kürek, masa tenisi, tenis, yüzme, kayak, badminton bulunuyor. Sakarya Sapanca’da bulunan kulüpte 40 spor lideri ve 20 üniversite öğrencisi stajyer olarak görev yapıyor. Kulübün öğrencileri ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı da başarmışlar. Örneğin Doruk Davran, Ege Deniz ve Can Demirci isimli öğrenciler, 2011 İtalya Dünya Yüzme Şampiyonasına katılmışlar. Doruk Davran serbest stilde dünya 12’ncisi olmuş.

ERSAN ÇIPLAK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir yorum

  1. benim 19 yaşında otistik bir oğlum var
    bu tip sosyal ve mesleki faliyete katılmasını
    isterdim

    bana bu konuda bir yardımınız olursa mutlu olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir