Anasayfa / Emlak Haberleri / Tokiden Faizsiz Konut Kredisi

Tokiden Faizsiz Konut KredisiANKARA – Toplu Konut İdaresi’nden (TOKİ) şehit aileleri, kültür varlıklarının restorasyonu ve kooperatiflere yeni yılda 3 iyi haber geldi.

TOKİ’den verilen bilgiye göre, Toplu Konut Fonu’ndan Şehit Ailelerine Malüller ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği kapsamında kullandırılan faizsiz konut kredilerinin tutarı, yıl sonu açıklanan TÜFE oranı olan yüzde 6,40 artırılarak, 2011 yılı için 60 bin 100 liraya yükseltildi. Geçen yıl, faizsiz kredi uygulaması kapsamında, şehit ailelerine kullandırılan kredi tutarı 56 bin 454 lira idi.

Verilen bilgiye göre, söz konusu yönetmelik kapsamında, 1986 yılından geçen yıl sonu itibariyle, 13 bin 696 haksahibine toplam 182 milyon 160 bin lira faizsiz konut kredisi kullandırıldı. Krediden 2008’de 461, 2009’da 434, geçen yıl 333 haksahibi yararlandı.

Faizsiz konut kredisi için başvurular, öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü) yapılıyor. Haksahiplerinin, alacakları ”haksahipliği belgesiyle” beraber en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurması gerekiyor.

Kredinin geri ödemesi, haksahibinin her türlü tazminatlar dahil olarak almakta olduğu maaşının 4’te biri tutarındaki miktarın Emekli Sandığı’nca kesilmesi suretiyle yapılıyor. Kredinin vadesi, borç tamamen ödene kadar uzuyor. Krediye faiz uygulanıyor, ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere haksahibinden kredinin yüzde 2’si oranında masraf karşılığı alınıyor.

KÜLTÜR VARLIKLARININ ONARIMI

TOKİ, tescilli kültür varlıklarının onarımı ve restorasyonu amacıyla açılan kredinin tutarını da bu yıl için 90 bin liraya yükseltti. Geçen yıl, bu amaçla, her bir proje için en fazla 80 bin lira kredi açılıyordu.

TOKİ, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruna Kanunu uyarınca, Toplu Konut Kanunu uyarınca verilecek kredilerin en az yüzde 10’unu, tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu işlemlerine ilişkin başvurularda kullandırmak durumunda bulunuyor. Bu kapsamdaki öncelikli projeler bakanlık ile TOKİ tarafından birlikte belirleniyor. Buna göre, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması şartı ile kredi veriliyor.

Bu kapsamda 2005 yılından beri sürdürülen kredilendirme sonucunda, şimdiye kadar 303 projeye toplam 22 milyon 724,8 bin lira kredi tahsis edilirken, bunun 15 milyon 230 bin lirası kullandırıldı. Projelerin 159 tanesi bitirildi, 42 tanesi ise kabul aşamasına getirildi. Yıllık yüzde 4 faizli, 10 yıl vadeli kredi, aylık sabit taksitler halinde geri ödeniyor.

Uygulama kapsamında bu yılki başvurular, 14 Şubat-11 Mart günleri arasında alınacak. Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70’i kadar kredi kullandırılırken, bu tutar, bu yıl için en fazla 90 bin lira olarak belirlendi.
Bugüne kadar, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Bartın, Çanakkale, Muğla, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Şanlıurfa ve Artvin illerinde, Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Foça, İnegöl, Mudanya, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Göynük, Taraklı ilçelerinde, Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Kalkan, Uzungöl ve Daday beldelerindeki bazı projeler için kredi kullandırıldı.

  Hızlı tren hattı sayesinde değerlenecek bölgeler

Restorasyon kredisinden, 2009 yılında 99 projeye 7,1 milyon lira, geçen yıl da 21 projeye 4 milyon lira tahsis edilmişti.

 

ERKEN ÖDEMEYE YÜZDE 35 İNDİRİM

TOKİ, borcunu erken ödeyen kooperatiflerin borcunda da indirim yapacak.

Toplu Konut Kredileri Uygulama Yönetmeliği kapsamında toplu konut yapımcılarına (kooperatiflere, kooperatif birliklerine, sosyal yardımlaşma kurumlarına, yapımcılara ve belediyelere) kullandırılan kredilerin geri ödemelerinde, borç tutarında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 10-35 arasında indirim uygulanacak.

uygulamadan, 1989 öncesi mevzuata göre açılan krediler, 30 Mayıs 1989 ile 14 Haziran 1997 tarihleri arasındaki mevzuata göre açılan krediler ve 14 Haziran 1997 tarihli mevzuata göre açılan krediler yararlanacak. TOKİ, yaptığı değerlendirme sonucunda, 2010 yılında kullanılan indirim oranlarının, 2011 yılı sonuna kadar devam edilmesine karar verdi.

İndirim uygulaması kapsamında, kredi kullanıcıları, ilgili bankalara başvurmaları halinde, 2011 yılı içinde Ocak-Şubat ve Temmuz-Ağustos aylarında defaten veya bir yıl içinde en fazla 4 eşit taksitte olmak üzere borç bakiyelerini tamamen kapatabilecekler. Borç tutarında, defaten ödeme halinde yüzde 15-35, taksitle ödeme halinde yüzde 10-30 indirim yapılacak.

Buna Buna göre, büyüklüğü 60 metrekareye kadar (60,99 metrekare dahil) olan konutlarda borcun defaten kapatılması halinde yüzde 35, taksitle kapatılması halinde yüzde 30, büyüklüğü 61-80 metrekare arası (80,99 metrekare dahil) olan konutlarda borcun defaten kapatılması halinde yüzde 30, taksitle ödenmesi halinde yüzde 25 indirim yapılacak.

Büyüklüğü 81-100 metrekare arası (100,99 metrekare dahil) olan konutların kredi borcunun defaten kapatılması halinde yüzde 25, taksitle kapatılması halinde yüzde 20, büyüklüğü 101-150 metrekare arası (150 metrekare dahil) olan konutların kredi borcunun defaten kapatılması halinde yüzde 15, taksitle kapatılması halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.

Söz konusu indirim uygulaması toplu konut yapımcılarına açılan kredileri kapsıyor, TOKİ’nin yaptırarak bankalar aracılığı ile satışa sunduğu konut ve işyerlerini kapsamıyor.

Kooperatiflere, konut yapımcılarına açılan kredilerinin erken kapatılması halinde uygulanacak indirim oranları şöyle:

.                                         İNDİRİM  ORANI-      YÜZDE

Konut Büyüklüğü                           Defaten Ödeme   Taksitle Ödeme

——————-                       ————-    ————-

60 m2’ye kadar  (60.99 m2 dahil)               35               30

61-80 m2 arası   (80.99 m2 dahil)              30               25

81-100 m2 arası (100.99 m2 dahil)              25               20

101-150 m2 arası (150.00 m2 dahil)             15               10
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir