Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Toptan ve Perakende Yabancıların Gözdesi

Toptan ve Perakende Yabancıların GözdesiUluslararası sermayenin Türkiye’deki gözde sektörü, toptan ve perakende ticaret, ikinci sektör ise imalat sektörü oldu. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de faaliyet gösteren 28 bin 184 uluslararası sermayeli şirket en fazla toptan ve perakende ticaret, ikinci olarak imalat sanayii, üçüncü olarak gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerini tercih etti.
Toptan ve perakende ticaret sektöründe 8 bin 599, imalat sanayiinde 4 bin 642, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetlerinde 4 bin 521, inşaat sektöründe 2 bin 673, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetlerinde 2 bin 536 yabancı sermayeli şirket Türkiye’de faaliyet gösteriyor. İmalat sanayiinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı 519 adet ile ilk sırada yer alırken, bunu 498 şirket ile gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı, 460 şirketle tekstil ürünleri imalatı izledi. 28 bin 814 uluslararası sermayeli şirketin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AB ülkeleri ortaklı girişim sayısı 14 bin 440 adet ile birinci sırada. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 4 bin 643 adet şirket ile birinci sırayı alırken, Almanya’yı 2 bin 330 şirketle İngiltere, bin 970 adetle Hollanda izliyor.

Yabancı şirketlerin en çok tercih ettiği iller ise İstanbul, Antalya ve Ankara oldu. İstanbul’da 15 bin 692, Antalya’da 3 bin 400, Ankara’da bin 825 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor. İstanbul’daki uluslararası sermayeli şirketlerin 5 bin 634 adedi toptan ve perakende ticaret sektöründe, 2 bin 700 adedi imalat sanayiinde, 2 bin 366 adedi gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerinde yer alıyor.Zaman
  Yeni Anayasa Nasıl Hazırlanmalıdır?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir