Şirket Haberleri

Tosçelik’ten, enerjiye dev yatırımlar geliyor

Tosçelik’ten, enerjiye dev yatırımlar geliyor

Şerif Tosyalı’nın yarım asır önce soba borusu üretimiyle başlayan hikayesi, üç oğlu tarafından dünya sahnesinde 13 fabrikadan oluşan bir demir-çelik gücüne dönüştürüldü. Türkiye’nin sıfırdan kurulan ilk özel sektör yassı çelik üretim tesisine sahip olan şirket, Osmaniye’deki fabrikası ile boruda Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırdı.

Anadolu 500 Araştırması’nda, Hatay merkezli Tosçelik Profil, önceki yıla göre bir bir basamak yükseldi ve en büyük üçüncü şirket oldu. Tosyalı Holding çatısı altında demir-çelik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Tosçelik Profil, 2.1 milyar TL cirosu, 352 milyon dolarlık ihracatı ile dikkat çekiyor.Türkiye’nin sıfırdan kurulan ilk özel sektör yassı çelik üretim tesisini 2010 yılında Osmaniye’de faaliyete geçiren şirket, Osmaniye’ye yaptığı toplam 300 milyon Euro’luk boru-profil tesisi ile Türkiye’nin boru üretiminde dışa bağımlılığını ortadan kaldırdı.

Boru üretiminde Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın da sayılı üreticilerinden biri olan Tosyalı Holding bünyesinde kurulan yassı çelik üretim tesisi, 1 milyar dolara mal olmuştu.

Tosyalı Holding, yazılı ve görsel basının, açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla büyük ilgi gösterdiği yatırım sayesinde ilk kez kamuoyu önüne çıkmıştı.

ENERJİDE BÜYÜK HEDEF

Tosyalı Holding, yassı çelik üretim tesisinin de devreye alınması ile ‘tam entegre’ demir çelik grubu unvanını da kazanmıştı. Tosyalı Holding, hurda mamulden yassı çelik üretimine, oradan 400’e yakın çeşit ile boru imalatına uzanan sistemi bünyesinde kurmuştu.

Tosyalı Holding Yönetim Kuaı-lu Başkanı Fuat Tosyalı, katma değeri yüksek ürünlere yatırım yapmaya devam edeceklerini, İskenderun’da ithal kömür ve doğalgaza dayalı enerji üretim tesisi kurarak, enerjide Türkiye’nin ilk 10 üreticisinden biri olma planlan yaptıklarını söylüyor.

Tosyalı, “Enerji yatırımımız için arazi çalışmalarımızı tamamladık, lisans alma çalışmalarımız sürüyor. Lisans aldıktan sonra yatırımın büyüklüğünü açıklayacağız” diyor.

Tosyalı, 2012’yi 500 milyon dolarlık ihracatla kapatmaya hazırlanan şirketin 2012 cirosunun da 2 milyar dolara ulaşacağını vurguluyor.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Osmaniye’ye toplamda 300 milyon Euro’luk yeni bir fabrika kurma çalışmaları yapan şirket, Tosçelik Profil ve Sac Endüstri A.Ş için bu ile şu ana kadar 200 milyon Eu-ro’nun üzerinde yatırım yaptı. Peyderpey faaliyete geçen fabrikanın yıl sonunda tamamlanmasıyla birlikte toplam yatırım tutarının 300 milyon Euro’ya ulaşması bekleniyor. Tosyalı, dünyanın tek seferde kurulan ilk çelik boru üretim tesisini Türkiye’ye kazandırdıklarını belirtiyor.

Boru-profil fabrikasında, Türkiye’de üretimi yapılmayan, ithal yoluyla temin edilen boru üretiminin gerçekleştirildiğine işaret eden Tos-yalı, “Türkiye’nin özellikle otomotivde ve ağır endüstride kullanılan boru ürünlerinde bu alanda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmış olduk.
Fabrikanın tamamının devreye alınması ile de üretimimizin bir kısmını ihraç etmeyi planlıyoruz” diyor.

Anadolu 500 büyük listesinde firmalarının üçüncü sırada yer almasını da değerlendiren Tosyalı şunları söyledi:

“Bu başarı bizim için sürpriz olmadı. Ülkemizde yıllardan bu yana aralıksız olarak üretim ve istihdam yatırımları yapıyoruz ve bunun sonuçlarını da alıyoruz. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyoruz. Her alanda daralma gözlenirken, biz çalışmalarımızla her geçen yıl büyüyoruz.”

BİLANÇOLARA YANSIYACAK

Yaptıkları yatırımların sonuçlarının bu yıl ve önümüzdeki yıl bilançolarına yansıyacağına dikkat çeken Tosyalı, 2012’yi çok başarılı bir yıl olarak geçirdiklerini ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırımlarının süreceğine işaret ediyor.

Bunun için önümüzdeki aylarda enerji yatırımı yapma çalışmalarına başladıklarına dikkat çeken Tosyalı şunları söylüyor:

“Enerji bizim sektörümüzün en önemli girdi maliyetini oluşturuyor. Bu nedenle enerji alanına da yatırım yapmaya karar verdik, ithal kömür ve doğalgaza dayalı bir enerji üretim tesisi kuracağız. Tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda da oldukça iddialıyız. Türkiye’nin ilk 10 enerji üreticisinden biri olacağız.”

Halihazırda Tosyalı Holding’in Osmaniye OSB’de 2, İstanbul’da 1, İzmir’de 1 ve İskenderun OSB’de de 9 adet olmak üzere dört ilde 13 tesisi bulunuyor. Türkiye’nin en büyük çelik boru üreticisi. Tüm şirketler 1.5 milyon metrekare arazi üzerine, 300 bin metrekare kapalı alanda boru üretimi gerçekleştiriyor. Yıllık iş hacmi 1 milyar doları buluyor ve bünyesinde 3 bine yakın işçi çalışıyor.

YABANCI ORTAKLIK OLMADI

Güçlü bir özvarlığı bulunan Tos-yalı Holding, en büyük boru üreticisi olmasından ötürü yassı çeliğin Türkiye’deki en büyük alıcılarından. Ürün ihtiyacını ithalat yolu ile karşılıyor. Tosyalı Ailesi, bu alanda kendi şirketine kavuşma adına geçtiğimiz yıllarda Erdemir’in özelleştirmesine de katılmıştı.

Erdemir’in özelleştirilmesi sırasında 17 hissedarlı Ortak Girişim Grubu’nun en büyük paydaşlarından olan Tosyalı, o girişimin başarılı olamamasının ardından büyüme hamlesini bu kez bir yabancı ortak ile yapmayı planladı. Altı ay kadar yabancı bir dev ile ortaklık kurma konusunda pazarlık yürüten Grup, bu çalışmaların istediği koşullarda oluşmaması sonucunda görüşmeleri sona erdirdi.

Levent Gökmen / EkonomistEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu