Anasayfa / Şirket Haberleri / Toyota Türkiye Üretimini Arttırdı

Toyota Türkiye Üretimini ArttırdıToyota Türkiye, bu yılın ilk 6 ayında, 2010’un Ocak-Haziran dönemine göre, yüzde 16’lık üretim, yüzde 9 ihracat artışı gösterdi, 44 bin 164 adet otomobil üretti.
Adapazarı’ndaki fabrikasında, Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından baş gösteren parça tedariki sorunu nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında bir süre üretime ara veren Toyota Türkiye, 3 Mayıs’tan itibaren daha düşük seviyede üretime tekrar başlayarak, normal üretim rakamlarına döndü.
Geçen yılın ilk 6 ayında toplam 37 bin 926 adet otomobil üreten Toyota Türkiye, 2011 yılının Ocak-Haziran döneminde toplam 44 bin 164 adet otomobil üretimi gerçekleştirdi.

Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Toyota Türkiye olarak geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla hem üretimde hem de ihracatta bir gelişme gösterdiklerini belirtti.
Avrupa pazarında yaşanan durgunluğun, kendilerini de etkilediğine dikkati çeken Özer, “Buna rağmen geçen yıla göre üretimimizin yüzde 16, ihracatımızın ise yüzde 9 oranında bir artış göstermesini başarı olarak görüyoruz. Genel olarak Toyota’nın Avrupa’daki satışları ise yüzde 4,6 oranında artarak 425 bin 639 adet olarak gerçekleşti. Japonya’da yaşanan büyük depremin üretim ve satışlara olumsuz yansımalarına rağmen böyle bir artış, Toyota müşterilerinin bağlılık ve güvenlerini göstermektedir” ifadesini kullandı.

Japonya’dan temin edilen parçalardaki tedarik sorununun giderildiğini belirten Özer, şu bilgileri verdi:

“Üretimimiz 1 Haziran tarihi itibarıyla normal seviyede gerçekleşmeye başladı. Bazı Avrupa tedarikçi firmalarından alınan parçalarda yaşanan tedarik sıkıntısı, 1 Haziran’dan itibaren çözüldü ve Toyota’nın diğer tüm Avrupa fabrikalarında olduğu gibi, Toyota Türkiye’de de üretim o tarihten bu yana deprem öncesi planlanan normal seviyesine döndü. O dönemde de belirttiğim gibi, gerek Toyota Türkiye gerekse Avrupa’da bulunan diğer fabrikalarımızın bütün gayretleriyle çalışarak yıl başında planladıkları üretim rakamlarını gerçekleştireceklerine inanıyorum, gelişmeler de bu inancımızı doğruluyor.”

  Köprü ve Otoyolların Özelleştirilmesinde Gözde Girişim

Sakarya’da faaliyet gösteren Toyota Türkiye, Verso ve Auris modellerini üretiyor ve ürettiği araçların yüzde 90’ından fazlasını Almanya, İspanya, Fransa’nın da aralarında bulunduğu 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir