Anasayfa / Kariyer ve İş / Toyota’nın Sakarya fabrikasına 800 işçi alınacak

Toyota’nın Sakarya fabrikasına 800 işçi alınacak

Toyota İşçi Alımı 2012, Toyota İşçi Alımı 2013, Toyota 800 İşçi Alımı, Toyota Fabrikasına Eleman Alımı, Toyota Fabrikasına Eleman Alımı 2012, Toyota Fabrikasına İşçi Alımı

Toyota’nın Sakarya fabrikasında gelecek yılın haziran ayında bantlardan inecek olan yeni sedan modeli (Corolla) için hazırlıklar sürüyor. Yeni yatırımla birlikte 800’e yakın yeni işçi alınacak. Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer, toplam çalışan sayısının 3 bin 200’ü bulacağını söyledi. Sakarya’da bulunan Toyota fabrikası gelecek yıl haziranda üretimine başlayacağı yeni model (yeni Corolla) için alacağı işçi sayısını 400’den 800’e çıkardı. Yeni modelin üretime alınmasından önce Auris modelini başka bir fabrikaya kaydıracak olan şirket, yeni modelle birlikte üretimini 180 binlere taşımayı hedefliyor. Toyota Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, gelecek yıl haziran ayında bantlardan inmeye başlayacak yeni modelle birlikte tam kapasiteye ulaşacaklarını söyledi. Özer, yeni işçi alımına ocak ayından itibaren başlayacaklarını belirtti. Bu arada fabrikanın 300 bin adetlere ulaşmasını sağlayacak üçüncü modelle ilgili son karar ise kasım ayında açıklanacak.Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Arifiye ilçesindeki fabrikasında düzenlenen iftarda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Orhan Özer, sektörün ve fabrikanın ilk yarıdaki durumunu değerlendirdi. İstihdam müjdesi veren Özer, yeni sedan modelinin üretimiyle birlikte kapasite kullanımlarının artacağını belirterek, “Üretim sayılarımız artacak. Bunun gereği olarak da ocak ayından itibaren hatta aralık ayı sonundan itibaren çalışmalara başlayacağız. Yaklaşık 700-800 arkadaşımızı işe alacağız. Tam kesin tespit edilmedi. Ama 700’ün üzerinde olacağı kesin, 800’e yaklaşacaktır. Toplam çalışan sayımız kendi personelimiz olarak 3 bin 200 civarına ulaşacak. Müteahhit elemanlarıyla birlikte 3 bin 600 kişiye ulaşacağız.” diye konuştu.

Orhan Özer, sektörün ilk 6 ayı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, geçen sene ile kıyaslandığında bu zaman diliminin pek iyi geçmediğini kaydetti. Özer, “Genelde beklenti ikinci altı ay sektörün kısmen daha iyi olacağı, biraz daha toparlanacağı ve yıl sonunu 800 bin adedin üzerinden pazar olarak kapatacağı yönünde. Olumsuz bir hava yok. Ama geçen seneye kıyasla biraz daha adetlerde bir azalma olacak.” dedi. Toyota Türkiye’nin yılın ilk yarısında geçen seneki seviyelerde üretim yaptığını ifade eden Özer, yılın ikinci yarısında üretim rakamlarının daha da düşeceğini belirtti. Üretimini yaptıkları modellerden birinin üretimini durduracaklarını kaydeden Özer, şunları dile getirdi: “Fakat önümüzdeki yıl haziran ayında C segment dediğimiz yeni modelimizi üretmeye başlayarak tam kapasite seviyelerine yaklaşacağız. Fabrikamızın bugünlerde gördüğünüz üretim hızının yaklaşık iki katına hatta biraz daha fazlasına önümüzdeki yıl haziran ayı itibarıyla çıkmış olacağız. Sedan otomobil orta büyüklükte ismi şimdi daha tam tespit edilmediği için söyleyemiyoruz.” Özer, Toyota Türkiye‘nin Arifiye ilçesindeki fabrikasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Toyota Türkiye olarak ürettikleri otomobillerin yüzde 90’ından fazlasını ihraç ettiklerini de ifade etti.

Toyota 1994-2006 yılları arasında Adapazarı fabrikasında 300 bine yakın Corolla üretmişti. Auris’in üretime alınmasıyla birlikte önce Güney Afrika daha sonra Japonya fabrikasından tedarik yoluna gidilmişti. Şirket, yeni modeli için 150 milyon Euro yatırım yapacak. Zaman
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. fabrikaya gelmen gerekli giriş binasına

  2. fabrikanıza forum doldurmak için neriye başvurmam gerekli acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir