Anasayfa / Şirket Haberleri / TPAO’yu Petrol Bayileri İstiyor

TPAO’yu Petrol Bayileri İstiyorTPAO’yu petrol bayileri istiyor

Milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) akaryakıt dağıtım şirketi TP Petrol’ün taliplileri artıyor. 100’ün üzerinde bayisi bulunan şirkete Demirören, Polsan ve Libyalı şirketten sonra Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) da talip oldu.

Geçtiğimiz aylarda bayi transferleriyle gündeme gelen akaryakıt sektöründe ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sektörde 18 Eylül’de bin 500 bayinin el değiştirmesinden sonra şimdi de şirket transferleri konuşulmaya başlandı. Transferde en ilginç gelişme milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) kurduğu akaryakıt dağıtım firması TP Petrol’de yaşanıyor. Akaryakıt bayilerinin temsilci kuruluşu Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), TP Petrol’e talip oldu. TP Petrol’e yerli-yabancı çok sayıda şirket ilgi gösteriyor.
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, sendika olarak TP akaryakıt şirketine talip olduklarını belirtti. “Devletin sahip olduğu milli şirket olan TP Petrol’ü, yine Türkiye akaryakıt bayilerinin kurduğu TABGİS’in alması gerekir.” diyen Zülfikar, TABGİS olarak niyetlerini geçtiğimiz yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a ilettiklerini vurguladı. 1977 yılında sendika olarak dağıtım alanında faaliyet gösteren TABAŞ şirketini kurduklarını aktaran Zülfikar, “Biz TP ile hâlâ ilgileniyoruz. Bu konuda temaslarımızı sürdüreceğiz. Amacımız halkın ve akaryakıt bayilerinin taleplerini dikkate alarak faaliyet gösterecek bir dağıtım şirketini 34 yıl önce olduğu gibi yeniden var etmek.” şeklinde konuştu.
TP’ye taleplerini yenileyen ve görüşmelerden olumlu netice alınması durumunda sadece TABGİS üyelerinin iştirak edebileceği güçlü bir ana dağıtım şirketi kurmayı hedeflediklerini aktaran Zülfikar, “Böyle bir şirketin varlığı ise önce halkımıza yarayacaktır. Çünkü bayiler doğrudan kendi şirketlerinin malını alıp halka daha ucuza satabilme imkanını elde edecekler.” dedi. Ortaklığa açık TP’nin bölgesel bir güç olmak için kurulduğunu anlatan Enerji Bakanlığı yetkilileri ise şirkete dinamizm katacak ortaklarla görüşmeye açık olduklarını belirtmişti. TP’ye yerli şirketlerin yanı sıra yabancı enerji şirketlerinin de ilgisi devam ediyor. Yerli ve yabancı taliplilerin şirkete ortak olma talebi olduğunu ileten yetkililer, “Bu kapsamda pazara ve bize değer katacak potansiyeli olan şirketlerin tekliflerine açığız.” değerlendirmesi yapıyor. TP’ye bugüne kadar Demirören, Polsan ve Libyalı yabancı şirketlerin satın alma isteği basına yansımıştı. TPAO’nun entegre şirket olma projesiyle 2006 yılında kurulan TP Petrol, kısa sürede 53 firmanın yer aldığı akaryakıt sektöründe ilk 8’e girdi. Türkiye geneli 100’ün üzerinde bayisi bulunuyor.Zaman

  Arbel AŞ, 83 Ülkeye Türk Makarnası YediriyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir