Anasayfa / Emlak Haberleri / Trabzonda Arapların Gayrimenkule İlgisi Artıyor

Trabzonda Arapların Gayrimenkule İlgisi ArtıyorBüyükşehir statüsüne kavuşan Trabzon’da henüz büyük projeler hayata geçmese de, yabancıların, özellikle Arapların gayrimenkule ilgisi her geçen gün artıyor. Üç, dört yıl içinde en az 10 bin konutun satılması ve yeni projelerin gündeme gelmesi bekleniyor.

trabzonKaradeniz’in en büyük illerinden Trabzon nihayet muradına erdi. Geçtiğimiz ay onaylanan kanunla büyükşehir statüsüne kavuştu. Hiç kuşkusuz bu değişim, Trabzon için yeni yatırımlar anlamına geliyor. Aslında Trabzon, coğrafi yapısından kaynaklanan kimi engellerle karşı karşıya. Örneğin kente egemen olan eğimli arazi şekli, toplu konutların yapılmasının önünde büyük bir engel oluşturuyor. Ancak buna rağmen TOKI’nin belediye ile geliştirdiği projeler dikkati çekiyor. Bunun son örneğini Zağnos Vadisi kentsel dönüşüm projesinde görüyoruz. Daha önce teslim edilen 354 konutun devamı niteliğindeki projede, Bahçecik Affan Kitapçıoğlu Lisesi’nin alt tarafı ile Erdoğdu Mahallesi Şelale Sokak’ın aşağı kesimlerinde planlanan 226 konut için yüklenici firma inşaat çalışmalarına başladı. Trabzon’un Of ilçesinde de alt gelir grubu vatandaşlar için TOKİ tarafından inşa edilen 240 konuta talep, bölgedeki ihtiyacı ortaya çıkardı. Çevre ve altyapı düzenlemeleri ile Trabzon’a modern ve çağdaş mekânlar kazandırılması da gayrimenkul piyasasına olumlu yansıyor. Bu çerçevede Trabzon’un gelişmekte olan en önemli bölgelerinin başında tarihi Kaşüstü semti geliyor. Kongre mekânları, fuar alanları ile turizme yönelik yerleşkeleri barındırmaya en uygun bölgeler arasında bulunan Kaşüstü, Dünya Ticaret Merkezi, Novotel, Trabzon Forum AVM, Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi yatırımlarla cazip hale geldi.
Bu arada Trabzon’un kuzey-güney ulaşımında önemli ana arterlerden biri olacak Uğurlu- Karşıyaka yolunda yapım çalışmalarının son bulmasıyla, Karşıyaka, Bengisu ve Uğurlu mahallelerindeki gayri-menkullerin de prim yapmaları bekleniyor. Değerleme uzmanları, Ayasofya Kavşağı noktasında yürütülen altyapı çalışmalarının ardından, bölgedeki işyerlerinin rayiç değerlerinin de kısmen yükseleceği görüşünde.

  YURTKUR'un 105 Yurt Projesi Devam Ediyor

Tabakhane Vadisindeki yıkımlar bittikten sonra hız verilecek dönüşümle, bölge yeni çehresine kavuşacak. Bölgede yıkılması planlanan 685 binanın 470’inin kamulaştırması tamamlandı. Şimdi sıra yeni konut projelerinde.

Yabancı yatırımcı dopingi

Turizmin son yıllarda geliştiği Trabzon’da en önemli gelişme ise yabancı yatırımcıların kente gelmesi. Özellikle Arapların gayrimenkule ilgi göstermeye başlaması, ev ve arsaların değerlerine yansıyor. 2010 yılında metrekaresi 800 TL olan şehir merkezindeki yeni bir dairenin satış değeri, bugünlerde yüzde 15 yükselmiş durumda. Ortalama metrekare birim fiyatı ise 1.000 TL düzeyinde. Üst değer, 1.200 TL’yi buluyor. Yabancıların bölgede mülk edinmek için ilk tercih ettikleri kent olan Trabzon’daki beklentiler, Ciç-dörty11 içinde en az 10 bin konutun satılması ve 3-4 bin konutun inşa edilmesi yönünde.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir