Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Traktörcüler kredide eş rızasını sevmedi!

Traktörcüler kredide eş rızasını sevmedi!traktor2011 yılında 60 bin adet satışla tarihi bir dönem yaşayan traktör sektörü, geçen yıl iç pazarda yüzde 25’lik bir daralma yaşadı, ihracatta ise 201 l’e göre yüzde 51 büyüme yakalanan sektörün ihracat performansı 15 bin 700 rakamına ulaştı. Üreticiler, geçen yıl yürürlüğe ğiren TTK’da kredi kullanımındaki “eş rızası” faktörünün satışları zorlaştırdığımnı söylüyor.

Traktör sektöründe rekorların kırıldığı 2011 yılının ardından, 2012 yılında iç pazarda birçok sektörde olduğu gibi önemli kayıplar yaşandı. 2011 yılında çiftçiye verilen destekler ve kredi kolaylıkları, traktör sektöründe altın bir yılın yaşanmasına imkân sağlarken, traktörcüler 2011 yılını 60 bin adetlik satışla kapatmıştı.

Geçen yıl ise TARMAKBİR verilerine göre üretilen 54 bin traktörün 45 bin 630 tanesi satıldı. Bu satışla sektör 3 milyar TL ciroyu yakalasa da satışlarda 2011 yılına göre yüzde 25’lik bir daralma var. Ziraat Banka-sı’nın sübvansiyonlu traktör kredilerini geçmiş yıllara göre daha geç kullandırması, bazı bölgelerde yaşanan kuraklık ve sel baskınları, tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan yüksek artış, traktör piyasasındaki düşüşün başlıca nedenlerini oluşturdu.

2013 yılında umut Tarım Bakanlığının devam edeceği açıklanan hibe desteklerinde. Geçen yıl 7 milyar TL olan hibe desteği, bu yıl 9 milyar TL olarak açıklandı. Besicilik yapan çiftçiye hayvan başına 300 TL yardım yapılacak. Uzmanlar, bu desteğin traktör satışlarına da olumlu yansıyacağını söylüyor ve 2013 yılında da 45 binlik bir satış öngörüsünde bulunuyor.

DARALMA YÜZDE 25

2012’nin ikinci yarısında toplamda 31 oyuncunun yer aldığı ve yaklaşık 20 bin çalışanı olan traktör sektöründe yaşanan en belirgin sorunun kaynağı temmuz ayında yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanu-nu’nuydu. Bu kanuna göre artık çiftçi aileler, istediği gibi bankalardan kredi alamayacak. Yeni kanuna göre bir kredi alınırken artık “eş rızası” şart. Yani eşinin rızasına almayan bir çiftçiye kredi verilmeyecek.

Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt, bugünlerde üzerinde yeniden çalışılan bu kanunun, geçtiğimiz dönemde çiftçinin kredi kullanımında düşüşe neden olduğunu söylüyor.

Iç pazardaki daralmaya rağmen, geçen yıl ihracatta ise yüksek bir performans sergilendi. 2011 yılında 10 bin 365 adet ihraç gerçekleştiren traktörcüler, 2012 yılında bu rakamın yüzde 51 üzerinde 15 bin 700 adet ihracat yaptı. Pazardaki daralmaya rağmen Türkiye, dünyanın beşinci büyük traktör pazarı unvanını da korudu.

İHRACAT ŞAMPİYONU

Türk Traktör, talepte bir yavaşlama yaşanmasına rağmen pazarın üzerinde bir satış grafiği yakalayan şirketlerden biri. 2012 Ekim ayı TÜ-ÎK trafik kayıtlarına göre pazar paylarını yüzde 51’e çıkardıklarını söyleyen Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, Türkiye’de Türk mühendisliğiyle ürettikleri traktörleri, 90’ın üzerinde ülkeye ihraç ettiklerini anlatıyor.
Votta, “2012 yılı sonunda ihracatımızı geçen yıla göre yüzde 52 artışla, 14 bin 564 adede yükselttik ve ihracat ciromuz da 300 milyon doları aştı. 2013 yılında da hem ulusal hem de uluslararası pazarlara daha fazla seçenek sunabilmek adına portföyümüzü daha da zenginleştireceğiz” eliyor. 2013 yılında iç pazar talebinde daha iyi rakamlar beklediklerini vurgulayan Votta, sahip oldukları mevcut pazar konumlarını korumayı hedeflediklerini belirtiyor.

  Stres artarken hisse seçimi

HATTATIN HEDEFİ

2012’de Türkiye pazarındaki yüzde 33’lük daralmadan doğal olarak kendilerinin de olumsuz etkilendiklerini söyleyen Hattat Tarım Ma-kinalan Genel Müdürü Abdullah Akkuş, bunu yurt içinde satış ve satış sonrası ağlarını geliştirerek daha fazla çiftçiye ulaşarak aştıklarını belirti.

“2013’te de yeni yatırımlarla hızlı büyümemizi sürdüreceğiz. Üretim tesislerimizde son teknoloji otomotiv fabrikalarının kullandığı konvör-lii montaj sistemini kullanıyoruz. Bu sistem sayesinde yılda 18 bin traktör üretme kapasitesine ulaştık” diyen Akkuş, Hema Endüstri ile birlikte Çerkezköy tesislerinde 3 bin 500 çalışana ulaştıklarına dikkat çekiyor. “İhracat lideri firmalardan birisi olmamız ve yurt dışından sürekli traktör talebi ile karşılaşmamız sayesinde yeni yatırımlara ve personel alım-larına devam edeceğiz” diyen Akkuş, 2013 yılında pazar paylarını yurt içinde yüzde 8’e çıkaracaklarını kaydediyor.

TÜMOSAN ETKİLENMEDİ

Tümosan 2012’de 7 bin adet traktör satışı gerçekleştirdi. İhracatta da önemli bir hamle içerisinde olan Tümosan, özellikle İrlanda, Fas, Cezayir ve Irak’a dönük ihracatlarında önemli artış yaşadı. Şirket olarak pazardaki daralmadan etkilenmeyerek pazar paylarını koruduklarını belirr-ten Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2013 yılında pazar paylarını daha da artıracaklarını söylüyor. 2012 Aralık’ta halka açılan şirketin şu anda 355 personeli bulunurken, Öğün, 2013 yılında istihdamlarım da artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

ÜÇÜNCÜLÜĞÜNÜ KORUYACAK

Sektörün önemli oyuncularından Erkunt Traktör ise 2012’yi hedeflediği 4 bin 500’lük satış rakamıyla tamamladı. “2013 yılını, 2012 ile paralel görüyoruz. Sektör yılı 43 bin ila 45 bin civarında traktör satışıyla kapatır. Erkunt olarak, 2013 yılında bulunmadığımız bir sınıfta traktör üretmeyi ve çiftçilerden gelen ihtiyaçlar doğrultusunda birkaç modelimize ilaveler yapmayı hedefliyoaız” diyen Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt, bu yıl 5 bin 500 traktör üreteceklerini söylüyor. Satışta ise 5 bin traktör satmayı hedefleyen şirket, yüzde 9’luk pazar payını 2013 sonunda da koruyarak, pazar üçüncülüğünü muhafaza etmeye hazırlanıyor.

Erkunt Traktör, ayrıca 2013 yılında, kapasitesinin altında üretim yaptığı için kapasite artış yatırımından çok, iyileştirme ve yenileme yatırımları yapacak. Bu yıl yeni ürün, ürün geliştirme ve Ar-Ge yatırımlarına devam edecek olan şirket, yılın ilk çeyreği içinde bu çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

HURDA TEŞVİĞİ İKİ YIL İÇİNDE GERÇEKLEŞEBİLİR

Türkiye’deki 1.5 milyon traktörün 600 bini 25 yaşın üzerinde hurda traktörlerden oluşuyor. “Öncelikle bu 600 bin traktörün toparlanıp hurda indirimi, teşvikle yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Otobüsler, kamyonlarda yapılıyor ama traktörde hiç yapılmadı” diyen Hattat Tarım Makinaları Genel Müdürü Abdullah Akkuş, sürekli olarak gündemde olan hurda indirimi konusunda artık somut bir gelişme olmasını temenni ettiklerini dile getiriyor.

Zeynep Erkunt ise Eylem Planı’na girmiş olması ile umutlandıkları hurda projesinin, 2013 yılının bütçesine girmediğini belirtiyor. “TARMAKBİR yetkililerinin hurda projesinin 2014 bütçesine alınması için bakanlıklarla yoğun bir çalışma içinde olduklarını biliyorum” diyen Erkunt, bu uygulamanın 2014 veya 2015 içinde uygulamaya alınabileceğini dile getiriyor.

MUSTAFA GÜNDOĞDU / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir