Anasayfa / Şirket Haberleri / Trendyol.com’a Amazon.com’dan 100 milyon dolarlık teklif geldi

Trendyol.com’a Amazon.com’dan 100 milyon dolarlık teklif geldiBir yıl önce kurulmuş olmasına rağmen dev şirketlerin ilgisini çeken trendyol.com’un kapısını dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden amazon çaldı. Sitenin tamamını almak isteyen amazon’un teklifi tam 100 milyon dolar

Bir yıl önce 29 yaşındaki Demet Mutlu tarafından kurulan ve 7 aylık bir hazırlık döneminden sonra Mart 2010’da yayına geçen trendyol.com dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden amazon.com tarafından mercek altına alındı. Bu haberi hazırlarken kulislerde konuşulan yılın bu son bombası geldi kulağımıza. Trendyol.com’un yüzde 100’ünü satın almak için kapılarını çalan amazon.com, duyduğuma göre trendyol’culara 100 milyon doların üzerinde para önermiş. Ancak onlar 200 milyon dolar istiyorlarmış. Sitenin ortaklarından biri olan İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Ben hayatımda internete inanmayan bir insandım” diyor. Ayaydın, bu işe girmesinin öyküsünü şöyle anlatıyor; “Demet’i tanıyana kadar bu tür sitelere inanmıyordum. Bugüne kadar hayatımda internetten hiçbir şey satın almadım. Bir gün sekreterim Maide Kurttepeli (eski manken, Emre Kurttepeli’nin eşi) geldi sizinle konuşmak istiyor diye telefon etti. Bende çok şaşırdım. Maide’nin burada, Bomonti’de ne işi var diye düşündüm… Geldi, trendyol.com’u ve Demet’i anlattı. Önce sıcak bakmadım, çünkü internete inanmıyordum. Ama Maide beni orada inandırdı ve etkiledi. Olur verdim ve İpekyol, Twist ve Maçka’dan ürün alabilirsiniz dedim. Aradan iki gün geçti satışları gördüm şok oldum. Ve düşünmeye başladım. Bir akşam bütün ortaklarla toplandık. O gece ortak oldum”.
1 YIL 25 YILA BEDEL OLDU
Bundan sonra artık hayatın sanal dünya içerisine girdiğini belirten Yalçın Ayaydın, 120 İpekyol mağazası ile ancak trenyol’un satışını yakalayabildiğini, 120 mağazasının bir günde yaptığı cironun üstünde bu internet sitesinde kendi markasından kazandığını belirtiyor. “Ben bunları görünce şaşırıyorum. Benim 25 yılda geldiğim noktaya sanal trendyol daha 1 yıl olmadan geldi”diye sözlerine ekliyor.

  Aydınlatma Sektörü ve Led Manya

Üye sayısı 2 milyonu geçti
Trendyol Mart 2010’da yayına girdi.
Temmuz 2010’da Tiger Global – 8.2 milyon TL yatırım ile ortak oldu.
Sitede aylık 4 milyon ziyaretci akışı var.
2 milyonu aşkın üyesi var. Şu ana kadar 500’ün üzeri kampanya yapıldı.
Dünyaca ünlü markaları % 85’e varan indirimlerle satıyor.
Türk tasarımcıları ve daha önce hiç internet satışı olmayan ürünler satıyor.

Sistem nasıl işliyor?
İnternet sitesinin işleyişini Yalçın Ayaydın şöyle anlatıyor: “Bizde ürün yok. Koleksiyonu beğeniyoruz. Önümüzdeki hafta bunu satışa çıkartmak istiyorum diyoruz. Fabrikanda, merkezinde bunu bir hafta stok yap diyoruz firamalara. Resimlerini çekiyoruz. Ertesi gün satışla sunuluyor. Günde 5 ile 10 butik açabiliyoruz. Her firmanın en az 100 tane modeli olabiliyor. Bir marka örneğin 32 günlüğüne açılıyor. O sürede alıcı aldı, almadı o fırsatı kaçıyor”. Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir