Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Tsunami Yüzünden Elektronik Ürünlerin Fiyatları Artacak

Tsunami Yüzünden Elektronik Ürünlerin Fiyatları Artacak

Geçtiğimiz ay yaşanan Japonya depremi ve tsunaminin ardında ekonominin ne yöne döneceği merak konusuydu. Teknoloji dendiğinde ilk akla gelen ulus olan Japonlar’ın doğal felaketin ardından zor günler geçirmesi sektörde de etkilerini göstermeye başladı.Japonya’da deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı 11 Mart’tan sonra teknoloji ekonomisindeki fatura ortaya çıkmaya başlıyor. Dünyanın adeta teknoloji tedarikçisi olan ülke felaketin ardından zor günler geçiriyor. Üretim ve ihracat azalıyor, üretim olmayınca da stokların kısa sürede erimesi ve fiyatların önemli ölçüde artması bekleniyor.

Uzakdoğu’nun önemli ülkelerinden Tayvan merkezli olan teknoloji firması ASUS’un Türkiye ve Afrika bölge direktörü Peter Chang sektör ile ilgili olarak “Tahribatın resmi sonuçları gün yüzüne çıkmaya başladı. Felaketlerin sektöre ekonomik anlamda eksi durum olarak yansıyacağı biliniyordu. Bizim üretim kanallarımız Çin’de yer alıyor, ancak batarya, bellek gibi komponentlerde Japonya tüm sektörün önemli bir üreticisi olduğu için bu ürünlerdeki sıkıntının diğer ürünlere yansıması da olasıdır” diyerek gelecek dönem elektronik ürünlerin fiyatlarının artabileceği konusunda bilgilendirmede bulundu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir