Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / TÜBİTAK’ın buluşu enkaz altını tespit edecek

TÜBİTAK’ın buluşu enkaz altını tespit edecek17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen büyük Marmara depremindeki büyük can ve mal kaybı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) afet sonrası arama kurtarma faaliyetlerini kolaylaştıracak bir teknoloji geliştirmesini sağladı. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Uluslararası İleri Teknoloji Laboratuarı’nda (UYTL) geliştirilen ve ‘Kurtarma ve Güvenlik’ adı verilen sistem, yerin 4 metre kadar altındaki nefes alıp veren veya kalbi atan her canlıyı anında bulabiliyor. Sistem yıkıntı altında kalmış canlıların tespit edilmesi için özel dizayn edilmiş bir radara sahip. Bu radar canlının en ufak hareketini algılayabilecek hassaslıkta.
Koruma da yapıyor

Sistemin ikinci bir uygulama alanıda güvenlik. Uzak tan kumanda edilebilir sistem, sadece yer altında değil duvar arkasında veya mağara içerisinde kişiyi elektromanyetik yöntemleri kullanarak algılayabiliyor. Ayrıca, aynı sistem açık alanlar için de kullanılabiliyor. Hedefle arasında herhangi bir en gel yok ken, açık alanda 15-20 metre öteden yasak bölgeye yaklaşan kişileri algılayarak telsiz sistemle durumu merkeze bildiriyor.

Nesrullah SONAY- BUGÜN

  Bilinen evrenin 3 boyutlu haritası çıkarıldıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir