Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Tüketici elektroniğinde yeni segment umudu?

Tüketici elektroniğinde yeni segment umudu?Tüketici elektroniği alanındaki yeni ürünlerin tanıtıldığı İFA fuarını her yıl heyecanla bekleyen teknoloji meraklıları bu yıl eylül ayında son çıkan harika cihazları görme fırsatını yakalayacak. Ancak öncesinde geçen hafta yapılan tanıtım ve sektör beklentileri toplantısında yeni trendlerden ipuçlarını sizler için öğrendik. Krizin Avrupa pazarını yavaşlattığı sektörde gelişmekte olan ülkeler büyümeyi tetikliyor.

ifa fuari

Geçen yıl 250 bin kişinin katıldığı ve bin 439 üreticinin ürünlerini sergilediği Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (İFA) bu yıl 6-11 Eylül tarihleri arasında Almanya/Berlin’de düzenlenecek. Öncesinde yapılan sektör değerlendirme ve gelecek tahminleri toplantısını Türkiye’den Ekonomist dergisi olarak biz de takip ettik.

Messe Berlin fuar organizasyonu ile Eğlence ve İletişim Demeği gfu tarafından düzenlenen organizasyona dünyanın her yerinden gelen yüzlerce gazeteci, sektörün durumunu ve bu yılki fuarda yeniliklerin neler olacağını dinlemek için geçen hafta İtalya’nın Sardunya adasında bir araya geldi. Tüketici elektroniği sektörünün büyüme olarak beklenileni vermediği yönünde görüşler bildirilirken sektör temsilcileri 2013 için daha ılımlı olma eğilimde.

BÜYÜME İÇİN İNOVASYON ŞART

gfu Yönetim Kurulu Başkanı ve Almanya merkezli Elektrik ve Elektronik Endüstri Derneği ZVEI Başkan Yardımcısı Hans-Joachim Kamp, tüketici elektroniği sektöründe artık kârlı ciroların olmadığını ifade ederek, bunun telafi edilmesi için daha fazla inovatif ürünlerin sunulması gerektiğini söylüyor. Kamp, “Sektörde olabilecek büyüme sadece inovasyondan gelir. 3D’nin gözlüksiiz olması, konuşma ile yüz tanıma teknolojisi gibi özellikler TV inovasyonu için gerekli, tno-vasyon da daha fazla Ar-Ge yatırımını gerektiriyor. Üreticiler sadece pazar payına odaklanmamak Kârlı ve sürdürülebilir işe ihtiyaç var” diyor.

ZVEI Başkanı Reinhard Zinkann da ekonomik koşulların zayıflamasının tüketici elektroniği pazarını olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Özellikle Asya pazan global pazarlardaki büyümeyi olumlu etkiliyordu ama geçen yıl orada da azalma oldu. Yeni ürünler pazar için potansiyel oluşamıyor. Gelişmekte olan ülkelerde yüzde 9 olan büyümenin yüzde 22 olacağını 2013’te çift haneli büyümeye geçileceğini tahmin ediyoruz” diyor. Finansal krizin henüz bitmediğini ifade eden Reinhard Zinkann, talebin zayıf olmasına rağmen 2013’deki pazardan umutlu. Reinhard Zinkann, iyi tasarımın tüketici elektroniği sektöründe öne çıkmasını bekliyor.

UMUT YENİ SEGMENTLERDE
Araştırma şirketi GfK’nın perakende ve teknoloji alanında global direktörü Juergen Boyny, değeri yeniden tanımlama ile deneyimin tüketici elektroniği pazarında önemli iki trend olarak öne çıktığını ifade ediyor ve ürünü almaktan ziyade “Aldığım cihazla neler yapabilirim?” soaısunun önem kazandığını söylüyor. Pazardaki büyüme tahminlerinde ise Juergen Boyny çok iyimser değil.

2011 ile karşılaştırıldığında 2012’de global olarak pazar yüzde 1.2 küçülürken, Asya yüzde 0.8 ile Latin Amerika da yüzde 2.6 oranıyla büyüyen pazarlar olarak öne çıkıyor. 2014’te 1 milyardan fazla akıllı telefon satılacağı öngörülüyor. Asya ve Ortadoğu ile Afrika’da akıllı telefonun payı yüzde 40 oranında olacak. Mobil PC’de yüzde 15, tablet PC’de yüzde 5 LCD TV’de ise yüzde 10-14 arasında pay tekleniyor. 2013’te 200 milyon adet LCD TV satılacak ve bunun üçte biri internete bağlı olacak. TV’de eğitim, sağlık, spor, alışveriş gibi alanlarda da içeriklere daha fazla ulaşılacak. ‘Akıllı olmak’ TV’yi de olumlu etkileyecek.

  Thermaltake’den Çift Fanlı Harici Disk Kutusu: Max 5G

Beklentilere göre 2014’te 274 milyon tablet PC satılacak. Bu LCD TV’den fazla. Bu yıl için tablet satışı tahmini ise 207 milyon adet. Küçük ev aletleri pazarında ise geçen yıl yüzde 5 büyüme oldu. 135 milyar Euro olan pazarın bu yıl 140 milyar Euro olması bekleniyor. Ev robotu, mutfak aletleri ile kişisel bakım ürünleri bunların arasında öne çıkıyor.

TV’DE YENİ TRENDLER

Avrupa düşüşte olsa da hala dijital pazarının dörtte birini oluşturuyor. 2011’de yüzde 27 olan payı 2012’de yüzde 25 oldu. 2013 tahmini ise yüzde 26. Mobil internet Avrupa’da genel bir trend. İnternet kullanımı oranlarına bakıldığında genel olarak penetrasyon oranı yüzde 4049 arasında. Türkiye de yüzde 44 ile bu aralıkta yer alıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler en başarılı cihazlar. TV. Video, Ses ise IT ve telekom ile karşılaştırıldığında daha zayıf. İnternet dijital olan tüm cihazlar için geleceğini oluşturuyor. Internet tüketici tercihlerini de değiştiriyor. Mobil internet cihazları dijital dünyanın yüzde 50’sini kapsıyor.

Fiat TV artık çok fazla tercih edilen bir ürün değil. Ama LCD TV’ler büyüme için hala büyük potansiyel oluşturuyor. Avrupa’da bu yıl 59 milyon LCD TV satılması bekleniyor. Akıllı TV’lerin yüzde 46 olan büyüme oranı yüzde 52, 3D TV’nin yüzde 52 olan büyümesi yüzde 6l olacak. OLED ve 4K TV’ler de büyüyecek yeni alanlar olacak. Ultra HDTV (veya UDTV) olarak da bilinen 4K 3840×2160 piksellik bir çözünürlük sunuyor. TV pazarında büyüme büyük ekran ve yüksek çözünürlükten gelecek.

KULAKLIK VE HOPARLÖR ARTIYOR

Akıllı telefonların Avrupa’da bu yıl 159 milyon adet satılması bekleniyor. Müzik dinlemek mobil cihazlarda artıyor. Akıllı telefonlardaki müzik aksesuarları yeni ve büyüyen segmentler de pazara giriyor. Telefon için kulaklıklar, hoparlörler bunlar arasında yer alıyor. Kulaklık setlerinde bu yıl 48 milyon satış bekleniyor. Kulaklık satışlarında yüzde 7 büyüme ile 77 milyon adet satılması öngörülürken docking hoparlörler yüzde 78 büyümeyle 5 milyon adet satılacak.

PAZAR İÇİN ÖNE ÇIKAN 8 BEKLENTİ

1- Dijital dünya pazarı büyüyecek.

2- Çok işlevli cihazlar tercih edilecek.

3- Tabletler TV’lerden daha fazla satılacak.

4- Ev aletleri inovatif ürünlerle büyüyecek.

5- Az enerji tüketen ve akıllı özellikler cihazlarda öne çıkacak.

6- TV’lerde ultra HD özellik tercih edilecek.

7- Ev sistemlerinde kablosuz kontrol edilebilir cihazlar artacak.

8- Mutfak ürünlerinde tasarım ile ürünleri kolay hazırlamaya yarayan teknolojiler tercih edilecek.

GÖZDE YENİOVA / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir