Anasayfa / Emlak Haberleri / Tüketici Konut Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

Tüketici Konut Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

İnsanların içinde yaşayacakları evleri seçerken ne kadar titizlik gösterdikleri biliniyor. Fiyatından, büyüklüğünden tutun da semtine, manzarasına kadar pek çok faktör tek tek ela alınır. Hürriyetemlak.com, arama verilerinden yola çıkarak tüketicinin gayrimenkul konusundaki eğilimlerini derleyen bir çalışmaya imza attı.

konut secimi

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde konut seçimi büyük önem taşıyor. Çünkü binlerce aile yaşamlarında belki de bir kez ev sahibi olabiliyor. Konut alıntımda yıllarca beklenebiliyor, hatta emeklilik için dahi gün sayılıyor. Bu açıdan Türkiye’de tüketicinin çok titiz bir seçim içine girdiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Gayrimenkul alanında önemli bir yere sahip olan Hürriyetemlak.com, konut arama verilerinden yola çıkarak Türk tüketicisinin hayalindeki evin özelliklerini derledi.

Hurriyetemlak.com konut arama verileri üzerinden yapılan çalışmaya göre, Türk halkının yüzde 51’i 3+1 ev arıyor.

Hurriyetemlak.com tarafından konut alıcılarının arama kriterleri incelenerek yapılan derlemeye göre, Türk halkının yüzde 51’i 3+1, yüzde 29’luk kısım 2+1, yüzde 10’luk kısım 4+1, yüzde 5’lik kısım 1+1 evlere bakarken, yüzde 4 daha kompleks bir daire istiyor.Apartman daireleri revaçta Konut tipi kategorisinde ise yüzde 88’le apartman dairesi seçeneği öne çıkarken, yüzde 5’lik kısım ‘katta dubleks’, yüzde 4’lük kısım villa, yüzde l’lik kısım ters dubleks, yüzde 1 Tik kısım ise gecekondu arıyor. Yapı tipi kategorisi incelendiğinde konut alıcılarının yüzde 56’sının apartman seçeneğini tercih ettiği ortaya çıkıyor. Yüzde 40’lık kısım site içini seçerken, yüzde 3’lük kısım müstakil evleri, yüzde l’lik kısım ise rezidans daireleri seçiyor. Yapılan çalışma, insanların üst katlarda yaşamak istemedikleri gerçeğini de ortaya koyuyor. Buna göre, konut arayanlara almak istedikleri evin bulunduğu kat sorulduğunda yüzde 83’ü 0 ila 5’inci katları tercih ediyor. Yüzde 10’u 6 ila 10, yüzde 4’ü girişin atındaki katları, yüzde 2’si 11 ila 15’inci katları, yüzde l’i ise 15’inci katın üstünü tercih ediyor.

Büyük metrekare aranıyor

Metrekare bazında en çok aranan konut tipi yüzde 37 ile 91-120 metrekare olurken, 90 metrekareden küçük olan evleri tercih edenlerin oranı yüzde 25, 121 ila 150 metrekarelik evleri tercih edenlerin oranı ise yüzde 22. Konut alıcılarının yüzde 9’u 180 metrekareden büyük ev ararken, yüzde 7’si 151 ila 180 metrekarelik evlere bakıyor.

Kombi tercih ediliyor

Konut seçiminde öne çıkan bir diğer kriter de ısınma yöntemi seçimi olurken, birçok insan fatura kontrolünün kendi ellerinde olması nedeniyle kombili evde oturmak istiyor. Bu eğilim konut arama kriterleri girilirken kombi seçeneğinin yüzde 68’ler gibi yüksek oranda çıkmasıyla netlik kazanıyor. Yapılan çalışmada, iklimlendirme dağılımı kategorisinde yüzde 68 ‘kombi’ seçeneğini işaretlerken, yüzde 23 ‘merkezi’, yüzde 5 ‘klima’, yüzde 3 ‘soba’, yüzde 2 ‘pay ölçer’ istiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir