İş FikirleriTeknoloji İnovasyon

Tüm Enerjisini Güneşten Alan Akıllı Ev

Tüm Enerjisini Güneşten Alan Akıllı Ev Yatırım Yapılabilir, Akıllı Ev Projesi İş FikirleriAkıllı ev projesi yatırım yapmak isteyen veya inşaat sektöründe boy gösteren Türk firmaları için çok akıllıca bir yatırım olacağı kesin.

Günümüz teknolojisi her alanda gelişime açık ve bu gelişmeler gerek bilgisay teknolojisi olsun gerek mühendislik harikası olsun her alanda ilerleme göstermektedir. Bu ilerlemeler tabiki iş dünyasında da tüketiciye ulaşmaya çalışan firmalar için büyük rekabet içerisindedir. Teknolojiyi ve yeniliği ilk yapan her zaman kazançlı çıkmıştır. İnşaat firmalarının bu akıllı ev projesine yatırım yapmaları kaçınılmazdır.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın çevre bölgesinde inşa edilen akıllı ev tüm enerjisini güneşten alıyor.

Gün içinde güneşten aldığı enerjiyi duvarlarında ve çatısında bulunan yüzlerce sensor sayesinde depolayan ev, gece boyunca tüm enerji ihtiyaçları karşılayabiliyor.

“Aktivni Dom” projesinin ilk evinin görünüşte diğerlerinden farkı yok. Tüm bina ise bilgisayar programı ile kontrol ediliyor. Tek düğme ile sıcaklık, ışıklar, sıcak su ve nem oranı ayarlanabiliyor. Evde yaşam ise mümkün olan en üst konforda organize edildi.
Proje yöneticilerinden Vera Leonova, ürettikleri evin en önemli avantajının 24 saat taze hava ve gün ışığında aydınlık sağlamak olduğunu söyledi. Bu iki avantajın da insan sağlığına olumlu katkısı olduğuna değinen Leonova, “İnsanlar temiz hava ve doğal ışıkla daha sağlıklı yaşarlar” dedi.

Akıllı binaya yerleştirilen sensorlar sürekli olarak evdeki taze havanın da kontrolünü yapıyor ve gerektiğinde taze havanın içeriye girmesini sağlıyor.

Alişa Dunayevskaya ve ailesi deney amacı ile böyle bir evde yaşamayı sürdürüyor. Akıllı ve güneş enerjisi ile çalışan bir evde yaşamanın kendileri için hayli ilginç olduğuna değinen Dunayevskaya, “Moskova’da bir apartman dairesinde yaşamak, işini ve çocukların bakımını organize etmek de çok farklı bir tecrübe” ifadelerini kullandı.

Ailenin taleplerine göre şekillenen akıllı ev projesinin gelişim sürecine devam ediliyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu