Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tunceliye Yatırım İmkanları

Tunceliye Yatırım İmkanları

TUNCELİ DOĞASIYLA YATIRIMCIYI ÇEKECEK
YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
KAVAK TESİSİ – DOĞA TURİZMİ – ORGANİK TARIM – MADENCİLİK

tunceli yatirimTerör ve çatışmanın gölgesinde kısıtlı kamu yatırımları ve hiç yok denecek kadar özel sektör yatırımlarıyla ciddi oranda atıl kalan Tunceli’de neredeyse hiçbir girişim yapılmamış, ilin en güçlü ayağı turizm sektörü ölü, her ilde olması gereken asgari hafif sanayi bile yok. 1990’ların ikinci yarısından beri yapımı süren Tunceli Organize Sanayi Bölgesi henüz yeni bitirilebilmiş. OSB’de bulunan 43 parselden 36 adet parsel yönetim kurulu tarafından tahsis edilmiş.Tüm bu kötü şartlara rağmen, üstü örtülemeyecek kadar doğal zenginlikleri ve düşük yoğunluklu hayvancılık ve tarım sektörüyle hayat bulan bir il. Doğa turizminde en önemli potansiyel ise Tunceli-Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi çevresinde. Ayrıca Türkiye’nin zorluk derecesi açısından beşinci parkuru olan Munzur suyunda yaz aylarında rafting de yapılıyor.

Tunceli’de barış sürecinin en önemli katkısının turizmde yaşanacağı kesin. Fakat sadece doğası değil, özgün bir şehir olmasıyla ve Alevilik geleneğiyle inanç turizminin de önemli merkezlerinden biri olmaya aday Tunceli’de yatırımlar için yeni projeler oluşturulmaya da başlanmış. Fırat Kalkınma Ajansı’na bağlı Tunceli Yatırım Destek Ofisi sorumlusu Şafak Tayşı, bölgenin yatırım fırsatlarını anlatırken özellikle turizme dikkat çekiyor.

Tayşı yatırımcılara şu çağrıda bulunuyor: “Bir il düşünün sanayi üretimi neredeyse sıfır. Üretim tecrübe ve deneyiminden yoksun kalmış bu kentte sanayi yatırımınızı gerçekleştirin. Hem kent kazansın hem siz kazanın.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir