Anasayfa / Turizm ve Tatil / Turizm Anadolu’ya KOBİ’lerle yayılıyor

Turizm Anadolu’ya KOBİ’lerle yayılıyorTurizm Anadolu’ya KOBİ’lerle yayılıyor

Son 10 yılda yeni otel yatırımı için alınan teşvik belgelerinde iç bölgelerin payı yüzde 24’ten 62’ye yükseldi. 2 ve 3 yıldızlı otellerin yapacakları yenileme ve komple yatırımların da teşvik kapsamına alınması özellikle turizmci KOBİ’lere yaradı…

turizm kobiTÜRKİYE’DEKİ otel yatırımları sahillerden iç kısımlara kaymaya başladı. Otellerin Anadolu’ya yayılması, KOBİ düzeyindeki birçok firmaya yeni iş kapıları açıyor. Nitekim otel yatırımlarının Anadolu’ya yayılması gıdadan kimyaya, mobilyadan tekstile kadar 54 sektörden binlerce firmaya büyük bir pazar yaratıyor.
Ekin Grubu’nun araştırmasına göre, aralarında Tunceli, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Van, Ankara (Beypazarı), Kırşehir ve Sinop’un da olduğu illerde birden çok otel yatırımı devam ediyor. Otel yatırımı için alınan teşvik belgelerinde Anadolu’nun payı yüzde 24’ten 62’ye yükseldi.

YURTDIŞINA DA AÇILIYORLAR

Turizmin Anadolu’ya yayılmasının KOBİ’lere açtığı pazar, daha önce teşvik kapsamı dışında olan 2 ve 3 yıldızlı otellerin yapacakları yenileme ve komple yatırımların teşvik kapsamına alınmasıyla daha da büyüdü. Otellerin Anadolu’ya yayılmasıyla kesiminde faaliyet gösteren KOBİ düzeyindeki firmalara önemli iş hacmi doğdu. Özellikle konaklama ve yiyecek alt sektörü KOBl’ler için önemli bir pazar yaratıyor. Hatta bazı bölgelerdeki firmalar buradan çevre ülke pazarlarına açılıyor. Bu durum doğal olarak turizm sektörünün çeşitlenmesine katkı sağlıyor.

SÜRPRİZ BÖLGELER, SÜRPRİZ YATIRIMLAR

Bu arada, bugüne kadar turizm açısından hiç gündeme gelmeyen illerde bile yoğun yatırım hamleleri dikkat çekiyor. Yapılan araştırmaya göre aralarında Tunceli, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Van, Beypazarı, Kırşehir ve Sinop’un da olduğu illerde birden çok otel yatırımı devam ediyor.

Türkiye’de otel yatırımları daha önce başta Antalya olmak üzere Muğla. Aydın, İzmir ve İstanbul gibi önemli merkezlerde yoğunlaşıyordu. Bu eğilim son dönemde yatırım ve işletme bazında iç bölgelere ve Anadolu geneline yönelmiş durumda.

  Marmaris Otelleri, Marmaris Resimleri, Marmaris Tatil BölgesiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir