Anasayfa / Turizm ve Tatil / Turizm’de Master Proje!

Turizm’de Master Proje!Ayla ÖZYURT
Ülkemizde Turizm kuşkusuz çok önemli.
Tarih, kültür ve olağanüstü doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı ülkemiz dünyanın ender turizm cennetlerinden biridir, bu tartışılmaz.
Dört mevsimin yaşandığı ülkemiz, aynı zamanda alternatif tatil cennetidir. Buraya kadar hemfikiriz. Şimdi bir turizm uzmanının anlattıklarına kulak verelim…
Turizm uzmanı diyor ki:
Kalfalık dönemi bitti, artık ustalık dönemi başlasın !
Avrupa’da ve dünya turizminde seyahat anlayışı değişti/değişiyor…
Nasıl mı?
Turizm sektörü, Avrupa’da ve Dünya’da çok hızlı gelişmekte olan bir sektör.
Bu sektör içerisinde faaliyet gösteren; uçak şirketleri, oteller, tur operatörleri, seyahat acenteleri ve araç kiralama şirketleri, kendi pazar paylarını korumak ve geliştirmek amacıyla, yeni ticari modeller üretmek için arayış içindeler.
Devlet havayolları; öncelikle ticari seyahat ve ülkeler arasında politik dostlukları güçlendirmek amacıyla seferler koyarken, günümüzde tur operatörlerine koltuk pazarlamanın avantajlarını gördüler ve tatil amaçlı uçuşlar düzenleme çabasına girdiler.
Özel havayolu şirketleri ise tamamıyla turistik destinasyonları ülkelere bağlarken, Low Cost ticari modeller ile kısa şehir seyahatlerinin taleplerine hitap etmeye başladılar.
Ek olarak Avrupa uçuş sahalarının liberalize edilmesi de bu modelleri tamamen desteklemiştir.
Low Cost ticari modelini benimsemiş uçak şirketleri, fiyatlar üzerinden kendi taleplerini üretmişlerdir. Bu ticari modeli benimsememiş özel havayollarından farkları ise, genellikle tur operatörlerine bağlı olarak değil, müşterilere internet üzerinden direkt hitap etmeleridir.
Şu an dünya çapında 150 adet Low Cost ticari modelini benimsemiş uçak şirketi bulunmaktadır.
Bu zincirin en önemli halkalarından bahsedecek olursak:
Tur Operatörleri:
Klasik bir Tur Operatörü’nün en önemli görevi; uçak/otel anlaşmaları ve daha da önemlisi, pazarlama kanallarıdır. Kendilerine çizdikleri satış profilleri için acenteler ile anlaşma yaparak, ürünlerini satışa sunarlar.Ayrıca bir seyahat acentesi, ürün yelpazesini geniş tutmak için çok sayıda tur operatörü ile anlaşmalar yapıp, elindeki müşterileri için alternatif bulundurmak zorundadır.
Dolayısıyla tur operatörleri, büyük pazar payı bulunan seyahat acentelerini pazarlama kanalı için kullanmak istiyorlarsa, avantajlar sunmak mecburiyetindedirler.
Bunlara örnek olarak, diğer operatörlere oranla; daha uygun fiyat/iyi hizmet/yüksek komisyon/özel esneklik/ uygun uçuş saatleri/ iyi reklam malzemeleri/ özel ürünler, v.s. verilebilir.
Bugün seyahat acentelerine kabataslak baktığımızda ”Offline acente” (Babadan kalma, konservatif , “servis gözgöze verilir” diyen ve teknoloji bilgisi az olan acenteler)
Ve ”Online acente” (Genç/dinamik/modern/kısmi call center destekli/internet teknolojisini çok iyi bilen ve kullanan acenteler) olarak, ikiye ayrılmış olduğunu görüyoruz.
Ayrıca bunları iyi kombine eden bir avuç Mix acenteler de vardır. Hatta bu acentelerin küçük bir kısmı, artık departmanlar oluşturarak tur operatörlüğüne soyunmuşlardır.
Online acente olarak ilk aklımıza gelen şirketlerden biri “Expedia” dır. İyi bir mix acente olarak da örneğin, Almanya’da ”Ltur” veya Hollanda’da ”D-Reisen” gibi şirketler vardır.
Seyahat acenteleri birlikleri, klasik(offline) çalışan seyahat acentelerinin ölmemesi için, sürekli seyahat eden müşteriye hitap eden kampanyalar yapmaktadırlar.
Düşünceleri ve kullandıkları reklam propagandalarına örnek olarak; ”hiçbir internet sayfası, bir seyahat acentesinde çalışan kişinin tecrübelerinin yerini alamaz”,”kahvemizi içmeden seyahat etmeyiniz” veya “online arayınız, offline satın alınız”. Bu gibi cümleler kampanyanın içeriklerini oluşturmaktadırlar.
Müşterilerin isteklerine gelirsek; Müşterilerin son yıllarda yavaş yavaş kalıplaşmış, klasik, esnek olmayan seyahat paketlerinden bıktığı ve esneklik arayışı içinde oldukları gözlenmiştir.
-Klasik bir seyahat paketinde; 2 hafta Thailand Phuket adası, 4 yıldızlı otel, charter uçuş ve transfer örnek olarak verilebilir…
-Esnek ( dynamic) bir seyahat paketinde ise; ikamet edilen şehirden Dubai’ye uçuş, 7gece 5 yıldızlı otelde konaklama, artı 1 günlük araç kiralama, transfer dahil, Dubai’den Bangkok’a devam, 4 gece Bangkok şehir merkezinde 4 yıldızlı otelde konaklama, transfer ve Bangkok pazar turu, Bangkok’tan Singapur’a devam, fakat LowCost uçak şirketi ile ( Bangkok Airways), Singapur’da iki gece 5 yıldızlı otelde konaklama ve Singapur’dan ikamet edilen şehire dönüş örnek olarak verilebilir.
Esnek paketler müşterilerin arzularına göre o anda kombine edilmiş bir seyahat şeklidir. Dolayısıyla, müşteri arzularını söylediği an üretilen bir pakettir. Bu paketleme şekli, örnekte sunulandan daha komplike veya daha basitte olabilir. Aynı ülke sınırları içerisinde veya aynı tatil beldesinde de olabilir.
Bu tarzda paketlemeye farklı ülkelerde, farklı terimler kullanılmaktadır. Turizm camiasında kulanılan en yaygın terimler; ”Real-time packaging, Dynamic packaging, Dynamic Buddling” dir.
Buraya kadar bahsetmiş olduğum Tur operatörlerini,Uçak Şirketlerini,Seyahat acentelerini bir Tatil zincirinin halkaları olarak görürsek;
”BUNLARIN ARALARINDA Kİ İLETİŞİM NASIL OLUYOR” ? diye sorabilirsiniz…
İşte tam da burada ustalar devreye giriyor…
Dünya Turizminin kilit noktalarında bulunan ve bu halkaların tüm iletişimini sağlayan GDS ( Global Distribution Systems) sistemleridir.
Bu sistemler; Amadeus, Sabre ve Travelport ( iki büyük GDS’in “Galileo ve Worldspan” birleşiminden oluşan bir yapilaşma) olarak sıralanabilir.
Tur operatörü, uçak şirketleri, rent a car şirketleri ve oteller kendi sistemleri ile bu GDS’lere bağlanmak mecburiyetindedirler. Seyahat acenteleri aylık lisans ücreti karşılığında, kendilerine en uygun GDS sistemini seçmek mecburiyetindedirler. Bu sistem üzerinden anlaşma yaptıkları şirketlerin ürünlerini müşterilerine sunarlar ve satışlarını gerçekleştirirler. Bir de, GDS’nin kendi formatları bulunmaktadır. Yani ürün vermek isteyen bir şirket olarak, şirket içinde kullandığınız sistem, kullanacağınız GDS sistemiyle aynı dili konuşmak zorundadır.
Değişen pazarın taleplerine gelirsek; Bu GDS sistemleri esnek müşteri taleplerini karşılayabilir mi? Hayır! Peki o zaman ne olacak?
Dünyanın en büyük Tur operatörleri, bu konuda teknolojiye büyük yatırımlar yapmışlar fakat başaramamışlardır. Örnek verirsek;
Thomas Cook Dünyanın en büyük tur operatörlerinden biridir. 2005 yılında “Globe Project” adı altında bir dynamic paketleme sistemi üretimine başlamış, bu proje için tam 67 Milyon Pound bütçe ayırmıştır. (http://www.m-travel.com/news/2006/08/thomas_cook_set.html)
Bu projenin yazılım ihalesini İngiltere’de bulunan Blue Sky şirketi kazanmıştır. 2007 yılında piyasaya sürülecek diye ilan veren Thomas Cook, 2008 yılı civarında Blue Sky şirketinin pes ettiğini ve projenin iptal olduğunu bildirmiştir. Bu arada 25 Milyon Pound’ dan fazla harcama yapılmıştır.
Bu tarz yazılımlar 2005 yılından beri yapılıyor ve sonuç getirmeden proje iptal ediliyor. ( myTravel/Tui AG, pelican Project 300 Million Dollar vs.)
”Türkiye’nin Turizm için en usta girişimi ne olur” ? Diye sorarsanız;
Tüm GDS’leri kendi çatısı altında toplayan, Dünyaya, online ve offline acentelere kendi sistemlerini verebilen ve tüm ürün yelpazesini kontrol altında tutabilen bir yazılım oluşturmak.
Ve bunu sadece Türkiye için değil tüm Dünya turizminde gerçek etkili rol oynayabilecek şekilde tasarlamak.
Bu pazar kanalı, sadece Türk Hava Yolları’na yılda minimum 300 Milyon kar sağlayabilecek durumda.
Şimdi diyeceksiniz ki Thomas Cook ve Tui gibi şirketlerin başaramadıklarını kim başaracak?
Başarıldı…
Türk kökenli bir şirket tarafından…
Ustalık görevimizin en önemli kriteri bu şirketlere sahip çıkmak ve desteklemek, çünkü zaman bu fırsatları silip atabilir…
Diyor uzmanımız…
Yabancı venture capitel şirketler, ilk adımlarını atmışlar bile.
Benim görüşüm, yabancı şirketlerden önce bu projeye biz sahip çıkmalıyız.

  Alanya Otelleri, Alanya Resimleri, Alanya Tatil BölgesiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Arap turistlerin Karadeniz’e olan ilgisi

BATISINDAN doğusuna yemyeşil Karadeniz, yaylaları, dağları, bol oksijenli temiz havası, bereketli ve coşkun denizi, nefis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir