Anasayfa / Turizm ve Tatil / Turizmde Ülke Çeşitlemesi Artıyor

Turizmde Ülke Çeşitlemesi Artıyor

İhracatta olduğu gibi turizmde de ülke çeşitlemesi artıyor. Kolombiya’dan, Şili’den, Guatemala’dan hatta Moğolistan’dan bile turist geliyor. Sıra dışı konuklar, deniz-kum-güneşten ziyade tarih ve kültür turizmine ilgi duyuyor…

2012 yılının ilk 5 ayında ülkemize yaklaşık 9 milyon turist geldi. İlk sırada 1.4 milyonla Almanlar var. Almanları Rus, İngiliz ve Bulgarlar izliyor. Son yıllarda tatillerini Türkiye’de geçirmeye başlayan Arapların sayısında da hızlı bir artış gözleniyor. Şimdi artık ihracatta olduğu gibi turizmde de ülke çeşitlemesi artıyor.

Her ne kadar turistlerin çoğunu Türkiye’nin klasik pazarlarından gelenler oluştursa da listede Türkiye’yi yeni keşfedenler de dikkat çekiyor. Örnek mi? Kolombiyalı, Guatemalalı, Endonezyalı, Sırp, Kosovalı… İstatistiklere henüz yansımasa da tatilini İstanbul’da, Efes’te geçiren yabancılar arasında Moğollar bile var.

THY SEFERLERİ ETKİLİ

Türkiye ile Moğolistan arasında turizm hareketinin başlamasının en önemli nedeni, Türk Hava Yolları’nın (THY) Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a direkt sefer koyması. 2 Temmuz’da başlayan Is-tanbul-Ulan Batur seferleri haftada 3 gün düzenleniyor. THY’nin yanı sıra Moğolistan Hava Yolları ve Rus havayolu şirketi Aeroflot da uzun süredir aktarmalı olarak İstanbul ile Ulan Batur arasında uçuyor. Yaklaşık 3 milyon nüfusu bulunan Moğolistan’a vizenin olmaması da Moğolların tatil için Türkiye’yi seçmelerinde bir diğer faktör.

Moğollar, daha önce tatil için Çin, Singapur gibi yakın çevrelerindeki destinas-yonları seçiyormuş. Moğolistan’ın İstanbul Fahri Konsolosluğu yetkilileri, Moğol turistlerin ülkemizde ortalama 4 gün konakladığını belirtiyor. Yine konsolosluk yetkililerinin verdiği bilgilere göre Moğollar, İstanbul’da Taksim ve Sultanahmet’teki otellerde kalmayı tercih ediyor. Bazıları İstanbul’dan sonra Avrupa veya Arap ülkelerine de gidiyormuş. Tarih ve kültür meraklısı Moğolların alışverişi ihmal etmediklerini de belirtelim.

LATİNLER KÜLTÜR PEŞİNDE

Son dönemde Türkiye’ye gelenler arasında Latin Amerikalılar da göze çarpıyor. Güney Amerika’dan en çok turist gönderen ülke şu anda Brezilya. Ancak Meksika, Arjantin, Kolombiya, Şili, Peru ve Guatemala’dan da ilgi artmaya başlamış. Bunda son yıllarda Türkiye’yle bölge ülkeleri arasında ekonomik ve siyasi alanda atılan adımların etkisi var. Güney Amerika pazarında etkin olan Arar Tur’un yetkilileri,Türkiye’nin bu ülkelerde bilinirliğinin artmaya başladığını, bunun da turizme yansıdığını belirtiyor.

Arar Tur, Latinlere yönelik tatil paketini Kapa-dokya, Efes ve İstanbul’u kapsayacak şekilde yapıyor.

Çünkü Türkiye’yi yeni keşfeden çoğu turist grubu gibi Latin Amerikalılar da kültür turizmini tercih ediyor. Ülkemizde 1 hafta ya da 10 gün geçiren Güney Amerikalılar, Türk gecesi gibi kültürel organizasyonlara da yoğun ilgi gösteriyor.

Latin Amerikalı tatilcilerin bir diğer özelliği de tur programlarının genelde Avrupa bağlantılı olması. Önce Fransa veya İtalya’ya gelen Latinler, bu ülkelerde birkaç gün geçirdikten sonra ikinci durak olarak Türkiye’ye uçuyorlar.

MEKSİKALI KRUVAZİYER SEVİYOR

Arar Tur yetkilileri, Latin Amerikalıların Avrupalı turiste göre daha fazla harcadığına dikkat çekiyor. Bu ülkelerden gelen turistlerin bir kısmı ise denizyolunu tercih ediyor. Daha çok kruvaziyer gemilerle İstanbul’a gelen Latin Amerikalıların başını MeksikalIlar çekiyor.

Meksika’nın İstanbul Fahri Konsolosu Varol Dereli, 110 milyon nüfuslu Meksika’nın Türk turizm sektörü açısından büyük bir pazar olduğunu düşünüyor. Ancak Dereli’ye göre bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için direkt uçak seferlerinin bir an önce başlatılması gerekiyor:

“THY, Brezilya’nın Sao Paulo kentine olduğu gibi Mexico City’ye de direkt sefer koymalı. Ancak büyük uçak alamadığı için bu hattı açmayı sürekli erteliyor. Uçuşlar başlasa daha fazla turist gelecek. MeksikalIlar İstanbul’u doğunun başlangıcı olarak görüyor. Daha çok tarihi mekanları geziyor, kültürel değerleri tanımak istiyorlar. Deniz-kum-güneş zaten kendi ülkelerinde de var.”

SIRPLAR OTOBÜSLE GELİYOR

Türkiye’nin turist çekmeye başladığı bölgelerden biri de eski Yugoslav ülkeleri. Özellikle Sırplar son dönemlerde tatil için Kuşadası’nı tercih etmeye başlamış. Daha ekonomik olması nedeniyle otobüsle gelen Sırplar, konaklamak için de 3 yıldızlı otelleri tercih ediyor. Söz konusu bölgeden en fazla turist getiren Siba Turizm’in Genel Müdürü Bülent İlbahar’ın Sırp turistlere yönelik tespitleri şöyle: “Sırplar Türkiye’de ortalama 1 hafta kalıyor. Bu sürede Pamukkale, Efes ve İstanbul’u kapsayan turlara katılıyorlar. Tekne turlarına, aqua parklara da ilgileri var. Sırbistan’dan gelen turist sayısı geçen yıl daha fazlaydı. Avrupa’daki ekonomik durgunluk bu bölgeyi de etkiledi.

Bu yüzden bu yıl beklediğimizden daha az turist geldi. Belgrad’da birlikte çalıştığımız 7-8 tur operatörü var. Rezervasyonu onların kanalıyla alıyoruz. Türkiye ziyaretleri haziranda başlayıp ekime kadar sürüyor.” Makedonya ve Bosna Hersek pazarında da büyüme var. llbahar, Turizm Bakanlığının geçen yılki Belgrad Turizm Fua-rı’nda Türkiye’nin tanıtımına özel önem verdiğini hatırlatıyor. Bu sayede turist sayısının önümüzdeki yıllarda daha da artacağına inanıyor.

ÖZBEY MEN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir