Anasayfa / Haberler / Türk gazına Macar deposu

Türk gazına Macar deposuTürk gazına Macar deposu

gaz deposuDoğalgaz depolama kapasitesi yetersiz olan Türkiye yıllardır bunun bedelini kış aylarında çoğunlukla elektrik kesintileriyle ödüyor. Sadece İstanbul Silivri’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait olan tesiste 1.6 milyar metreküp gaz depolanabiliyor. Türkiye’nin yıllık 50 milyar metreküpe yaklaşan doğalgaz tüketimi göz önüne alınırsa bu miktar devede kulak kalıyor.
Doğalgaz depolamasına yönelik çalışmalar yurtiçinde Botaş tarafından sürdürülüyor. Örneğin Tuz Gölü’nün altında bir tesisin yapılma süreci halen devam ediyor. Bir dönem yurtdışında, Ukrayna’da depolama gündeme gelmiş ancak hayata geçmemişti. Ancak edindiğimiz bilgiye göre, Macaristan devlet depolama şirketine ait bir depolama tesisiyle anlaşma söz konusuymuş. Magyar Földgaztrolo Zrt., adlı depolama şirketine ait tesisteki 3 milyar metreküplük kapasite için yapılan kira görüşmeleri sonuçlanmış. Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın önümüzdeki günlerde yapacağı Türkiye ziyaretinde Macar depolama şirketi ile Türk şirketi arasında ‘memorandum of understanding’ imzalanacakmış.

Söz konusu depoyu, Alman enerji devi E.ON Macaristan devletine satmıştı. Ekim ayının başında E.ON tarafından satışa çıkarılan doğalgaz depolama tesisi, Macar devlet şirketi Magyar Földgaztrolo Zrt. tarafından satın alınmıştı. Devir işlemlerinin halen devam ettiği bildiriliyor.

  Türkiye’de Çocuk Üniversitesi Kaç Tanedir?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir