Anasayfa / Haberler / Türk Patent Enstitüsü 2013 yılı ücret tarifesini açıkladı

Türk Patent Enstitüsü 2013 yılı ücret tarifesini açıkladıTürk Patent Enstitüsü 2013 yılı ücret tarifesini açıkladı.

patentSınaî haklar alanındaki tescil başvurularını değerlendirilip koruma altına alan Türk Patent Enstitüsü (TPE) yılbaşı itibariyle 2013 yılı işlemlerine ait ücret tarifesini açıkladı. 2012’nin ücretleriyle karşılaştırıldığında bu yıl başvuru kalemlerinde artış görülüyor.
Türkiye’de artan sınaî haklar bilinci sayesinde son yıllarda marka koruma başvuruları yarım milyonu geçerken patent ve endüstriyel tasarım başvuruları da artarak devam ediyor. Patent başvurularında önemli bir etken olan 2013 yılına ait ücret tarifesi Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yılbaşı itibariyle açıklandı.

RESMİ HARÇ İLE ÜCRET TARİFE FARKI
TPE’nin 2 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2013 yılına ait tescil başvuru harçları ilgili tarifede yer alan tutarlar sadece resmi harçların bedellerini gösteriyor. Toplam tescil işlem ücretlerinin belirlenmesi için, sınaî mülkiyet hakları ile ilgili başvuru ve işlem ücretlerine resmi harçların yanında ayrıca TPE ücretlerinin de eklenmesi gerekiyor.

Bu listeden sonra TPE kendi sitesinde yaptığı açıklama ile 2013 yılında uygulanacak ücret tarifesini de açıkladı. TPE ücret listesi

TPE’nin yeni ücret tarifesine ulaşmak için tıklayın

 

  Lüle taşı Çinlilerin taklit edemediği tek ürünYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil Belgesi Sınavları

DEĞİŞEN ve dönüşen dünyada artık eskisi gibi sınırlar kalmadı. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla iş yapış şekilleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir