Anasayfa / Kültür Sanat / Türk Sineması Gişe Rekorları Kırıyor

Türk Sineması Gişe Rekorları Kırıyordugun dernekDüşük bir bütçeyle çekilen Düğün Dernek filminin sinemalarda kısa sürede 6 milyon kişi tarafından izlenmesi gözleri tekrar Türk filmlerine çekti. Maliyetinin neredeyse 20 katı gişe başarısı gösteren film, 6,5 milyon izleyiciyle rekoru elinde bulunduran Fetih 1453’ü de geçecek gibi görünüyor.

Bu durum tabii yeni Türk filmleri için de ayrıca bir motivasyon kaynağı olmuş durumda. Türk filmlerinin gişedeki başarısı arttıkça, yapımcıların ve yatırımcıların sektöre olan ilgisi de artıyor. 2004’te 18 yerli film vizyona girmişken geçtiğimiz yıl bu sayı 85 olarak gerçekleşti. Bu yıl da en az 80 yerli filmin vizyona girmesi bekleniyor. Yılın ikinci yansındaki performans ile birlikte bu sayının 100’e de çıkabileceği söyleniyor. Sektör yetkilileri, gişe hasılatında ise ibrenin bu yıl da yerli yapımlar yönünde olacağına kesin gözüyle bakıyor.

REKOR KIRILDI

Her ne kadar geçtiğimiz yıl en çok izlenen 10 filmin dokuzu yerli yapım olsa da, aslında Türk filmlerinin gişede gösterdiği başarı yeni değil. Hatta son 10 yılda sürekli artan bir ivme söz konusu. Bu ivmeyle kendi filmlerini izlemede her zaman Avrupa’nın lideri olan Fransa’yı da geride bırakmış durumdayız. Hatta geçtiğimiz yıl dört yıllık bir aradan sonra gişe gelirinde yerli filmler yabancı filmleri ikinci kez geçmeyi başardı. Benzer durum daha önce 2008’de de yaşanmıştı.

Geçen yıl sinemalara giden yaklaşık 50 milyon seyircinin 29 milyonu yerli filmleri, 21 milyonu ise yabancı filmleri tercih etti. Böylelikle 50 milyon barajı ilk kez aşılarak bir rekor da kırılmış oldu. Yine geçtiğimiz yıl 500 milyon TL’yi aşan gişe hasılatının yüzde 54’ünü yerli filmler gerçekleştirdi. Yerli filmlerin gişe hasılatı 271 milyon liraya çıkarken, yabancı filmlerin gişe hasılatı 234 milyon liraya indi.

KOMEDİ TUTULUYOR
Resme daha büyük baktığımızda, son 10 yılda Türk filmleri sayesinde seyirci sayısında önemli bir büyüme yaşandığını net olarak görüyoruz. 2006’da 18 milyonu yerli olmak üzere toplam 35 milyon kişi sinemaya gitmişti. 2008’de 23 milyonu yerli olmak üzere 38 milyon bilet kesildi. Bu rakam 2011’de 21 milyonu yerli olmak üzere 42 milyona, 2012’de ise 20 milyonu yerli olmak üzere 44 milyona ulaştı. 2013’te ise rekor kırılarak 50 milyona çıktı.

  Elektronik Kitap Satışları Artıyor

Geçtiğimiz yıl kırılan seyirci rekorunda yerli filmlerin çok büyük bir etkisi oldu. 2013’ün en çok izlenen filmi aralık ayında vizyona giren Düğün Dernek’ti. Onu Cem Yılmaz’m CM101MMXI Fundamentals’ı takip etti. Hemen ardından gelen film ise Şahan Gökbakır’ıh Celal ile Ceren’i oldu. İlk üç filmden de görüleceği üzere sinemaseverlerin yerli film tercihlerinde komedi türü ön plana çıkıyor.

DEVLET DESTEĞİ ARTTI

Yerli film sayısında yaşanan patlamada Kültür Bakanlığı’nın verdiği desteğin de önemli payı var. Sinema Genel Müdürlüğü, 2005-2013 yılları arasında 282 yerli filme yaklaşık 67 milyon TL destek verdi. Geçtiğimiz yıl vizyona giren 85 yerli filmin 26’sı-na devlet desteği sağlandı.

Hem izleyici ilgisi hem de devlet yardımları pazara birçok yeni oyuncuyu da sokuyor. Bu isimlerden biri de Açlan Acar’ın oğlu Doruk Acar. Alper Çağlar ile çektiği Dağ filminin ardından geçtiğimiz yıl kurulan In-signia Film Yapım’m kurucuları arasında yer alan Acar, şu sıralar nisan ayında gösterime girecek olan Panzehir filmine odaklanmış durumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğinin her geçen yıl arttığını söyleyen Acar, “Bir filmde en az 60 kişi kamera arkasında çalışıyor. Sektörün toplam büyüklüğü 1 milyar liraya yaklaşıyor. Böylesine önemli bir pazarın yeni yatırımcılara ihtiyacı var” yorumunda bulunuyor.

12 AYA YAYMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye’nin en büyük sinema salonu işletmecisi olan Mars Group, bir süredir yapımcılığa da soyunmuş durumda. Mars Cinema Group CEO’su Kurt Reider, Türk filmlerinin gişe hasılatının artmasına paralel olarak üretim ve reklam maliyetlerinin de yükseldiğini dile getiriyor. Reider, “Fakat son beş yıldır Türk filmlerinin DVD hasılatlarının düştüğünü görüyoruz” diyerek farklı bir konuya da dikkat çekiyor.

Mars olarak stratejik önem sağlayan filmlere yatırım yapmayı tercih ettiklerini söyleyen Reider, sezonu geleneksel ekim-mart koridorunun dışına çıkarabilecek filmlerle ilgilendiklerini söylüyor. Reider, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Kışın ulaşılan gişe başarılarının yazın da yakalanabilir olduğunu düşünüyoruz. Amerika’nın en iyi filmleri yazın çıkıyor. Artık yazın da sinemaya gidiliyor. Bu yüzden Mars Cinema Group olarak, sıcak aylarda vizyona girecek filmlerin arkasında duruyor ve onlara sponsor oluyoruz.”

Emrah Gürkan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir