Anasayfa / Şirket Haberleri / Turkcell Akıllı Araç Çözümü (GPS)

Turkcell Akıllı Araç Çözümü (GPS)GPS’e çocuk dopingi

Global konum belirleme sisteminin (GPS) servis araçlarına uyarlanmış biçimi, ebeveynlere sunduğu imkanlar nedeniyle okul servislerinde ilgi görüyor.

Ailelerin çocuklari için faydalı olduğunu düşündüğü konularda fedakarlıktan kaçınmaması, okul servislerinde hızlı bir teknolojik gelişme yarattı. Turkcell’in global konum belirleme sistemini (GPS) öğrenci servislerine uyarlamakla yaptığı işin dikkat çekici etkisi bu durumdan kaynaklanıyor. Velilerin internet ve cep telefonları ile çocuklarının okula gidiş gelişlerini anlık takip edebilmesi kadar, zaman kaybına uğramadan çocuklarıyla buluşmaları sistemin ilk anda tanımlanan faydaları.

Turkcell’in yeni öğretim yılı ile birlikte gündeme getirdiği “Akıllı Araç Çözümü”, çocukların okul servisine binip binmediğini, inip inmediğini, aracın nerede olduğunu takip etmeyi sağlarken, eve yaklaşırken kısa mesajla uyan verilmesi sayesinde velilerin çocuklarım almak için servisi beklemekle zaman kaybetmesi engelleniyor.

Çözüm şimdiden servis araçlarının genelinde Turkcell için dikkat çekici bir faaliyet alanı yaratmış durumda. SİM kartlı araçların GPS sistemi kullanılarak uydu haritası üzerinden izlenmesini sağlayan Turkcell Akıllı Araç Çözümü, Türkiye genelinde 250 bin araçta kullanılıyor.
Servis araçlannın genelinde yüzde 30’lara varan yakıt tasarrufu ve bakım maliyetlerini vüzde 10 düşürmesi ile anılan çözümün, öğrenciler söz konusu olduğunda güvenlik boyutu daha fazla vurgulanmaya başlandı.

Turkcell iş ortağı Arvento Mobile Systems’ın genel müdürü Özer Hıncal, çözümün servis aracının tanımlı hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak alarm göndermesine dikkat çekiyor. Bu sayede hız ihlali yapan servis aracının şoförü anında uyarılabilme-si, güvenlik ve anlık kontrol anlamında fayda sağlıyor. İstanbul’daki çok sayıda okula ve kuruma servis hizmeti veren Arvento, çözümü, İstanbul Toplu Taşımacılar Birliği (İSTAB) üyesi 3 bin servis aracına yaygınlaştırmış durumda.

  Yeni Yılda Yeni İnci ile “Kendiniz” Olun

Türkiye genelinde 350 kurum için günde 160 bin personel ve öğrenciye servis hizmeti veren Gürsel Turizm de, araç takip çözümünü müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde araçlarını kontrol etmek için kullanıyor. Yedi yıldan fazladır Turkcell iş ortaklarından Infotech Araç Takip Çözümü’nü kullanan şirketin son müşteri memnuniyeti araştırması, tüm müşterilerde yüzde 96’ya ve öğrenci servislerinde ise vüzde 99’a ulaşıldığını gösteriyor.

Kullanıcılara bu kadar sıkı takip imkanı sağlanması, takip sisteminin mekanik uygulanmasını sorun kaynağı haline getirebiliyor. Servislerin güzergahı dışında çocuk indirip bindirmesi yasak olduğu halde bir semsin buna aykırı davranması derhal şikayete dönüşebiliyor. Turkcell iş ortağı Mobiliz’in genel müdürü Levent Aydoğan, ‘Taptığımız incelemede şoförün çocuklara dondurma aldığını belirledik” diyor.

Makinelerarası iletişim (M2M) ve akıllı sistemlerin gelişmesi ile özellikle güvenlik tarafındaki kaygıların daha sağlıklı bir biçimde giderilmesi mümkün olacak. Ericsson’un şu anda sayısının 5 milyara ulaştığını ve 2020’de 50 milyara ulaşmasını beklediğini açıkladığı M2M bağlantı sayısı, insanların süreçleri izlemek yerine sonuçlardan haberdar olduğu bir dünyanın işaretini veriyor. Formula 1 otomobilleri düzeyinde bir izleme ve kontrol gücü ortaya çıkmasa da, sadece bir hareket yerine araçta gerçekten ne olduğu bilgisinin belki video kullanılarak aktarıldığı sistemler, teknoloji tarafındaki oyuncuların kullanıcılara vaadi.

Kerem özdemir
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir