Anasayfa / Şirket Haberleri / Turkcell İstanbul’un 3G Hızını İkiye Katladı

Turkcell İstanbul’un 3G Hızını İkiye Katladı
Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, İstanbul’daki mobil internet şebekesini Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) sistemiyle güncelledi. DC-HSPA+ teknolojisi, havaalanları dahil olmak üzere İstanbul’da Turkcell’lilerin mobil internet hızını iki katına çıkarıyor.

3G’nin son halkası olan ve tüm dünyada henüz yalnızca 13 operatör tarafından kullanılan Çift Taşıyıcı teknolojisi sayesinde, Turkcell şebekesine aynı anda iki taşıyıcıdan erişim sağlanıyor. Saniyede 42 megabite varan mobil internet servisinden uyumlu modem ve akıllı telefonlar aracılığıyla faydalanmak mümkün.

İlter Terzioğlu: “İstanbul Turkcell 3G ile kanatlanıyor.”

Turkcell’in geçtiğimiz aylarda başlattığı güncelleme çalışmasıyla dünyada ticari şebekesinde Çift Taşıyıcı teknolojisini hayata geçiren ilk 10 operatörden biri olduğunu hatırlatan Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, güncelleme çalışmalarının Mayıs ayında Türkiye çapında tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Turkcell’lilerin DC HSPA+ farkını özellikle dosya indirirken net olarak hissedeceğini dile getiren Terzioğlu, bu teknolojinin uygulandığı yerlerde ortalama 700 MB büyüklüğünde bir filmin 2 dakika civarı bir hızda indirilebildiğini belirtti. Terzioğlu sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimize Daha Fazla Hayat-Daha Fazla Hız vaadetmiştik. Bu vaadimizi Çift Taşıyıcı teknolojisiyle gerçekleştiriyoruz. Dünyadaki en yeni teknolojilere yatırım yaparak ülkemizin yükselen teknoloji dalgasını tam zamanında yakalanmasını sağlayan Turkcell, sektör lideri olmanın ve küresel rekabette dev aktörlerle boy ölçüşmenin yüklediği sorumlulukla teknoloji yatırımlarına aynı hızda devam edecek. Gerçekleştirdiğimiz şebeke güncellemesi Çift Taşıyıcı teknolojisinin kullanıldığı yerlerde mobil internet hızını iki katına çıkarıyor. Bir başka deyişle İstanbul, Turkcell 3G ile kanatlanıyor. Bu altyapıya uyumlu Turkcell 3G VINN E 372 modemimiz sayesinde İstanbullu abonelerimiz mobil internet alanındaki son teknolojiye çok daha fazla hızla kavuşacak. 3G’de Turkcell kendi kendiyle rekabet eder durumda. Umarız Turkcell 3G’nin farkı gün geçtikçe açması rekabeti de harekete geçirir ve sonunda kazanan hem kullanıcılar hem de Türkiye olur.”Sırada uluslararası havalimanları ve diğer iller var

Turkcell’in İstanbul’da başlattığı şebeke güncelleme çalışmaları, uluslararası havaalanlarına ve diğer tüm illere yayılacak. Sahip olduğu A tipi lisansla 3G şebeke kurulumuna başladığı günden itibaren müşterilerine daima en yüksek kapasiteyle hizmet vermeyi ilke edinen Turkcell, şimdi de müşterilerine daha fazla hız sağlayan DC-HSPA+ teknolojisini sunmak üzere çalışmalarını yürütüyor.

Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) ne işe yarar?
                                                                                                                                                                             Çift Taşıyıcı teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcıdaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanır. Sağladığı hız artışı, servis alınan baz istasyonuna olan uzaklıktan bağımsız olarak tüm aboneler için geçerlidir. Çift Taşıyıcı sayesinde web sayfalarının açılış hızı, online oyun uygulamalarındaki tepki süreleri gibi ölçütlerde önemli ölçüde iyileşme sağlanır. Saniyede 42 megabit hıza ulaşan aboneler, 700 MB’lık bir filmi yalnızca 2 dakika 13 saniyede indirebilirler.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş Hakkında:

Türkiye’de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994’te Turkcell’in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, abonelerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak abone sayısını da artırarak gelişimini sürdürmüştür. Turkcell kurulduğu günden bu yana 31 Mart 2010 itibarıyla, 2G ve 3G lisans bedelleri dahil olarak Türkiye’de 8,9 milyar Amerikan Doları yatırım yapmıştır. 31 Mart 2010 itibarıyla 34,3 milyon aboneye sahip Turkcell sadece Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji operatörü olmakla kalmayıp, Avrupa’nın da abone bazında en büyük ikinci GSM operatöründen biri olma başarısına ulaşmıştır. Hisseleri 11 Temmuz 2000’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE’ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanını kazanmıştır.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir