Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Turkcell Yeni Akıllı Telefonu MaxiPLUS5 Özellikleri

Turkcell Yeni Akıllı Telefonu MaxiPLUS5 Özellikleri

Yeni akıllı telefonu MaxiPLUS5‘in tanıtım toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, şu ana kadar yarım milyona yakın telefon sattıklarını belirterek, bu yarım milyon kişinin yüzde 90’ının hayatında ilk defa akıllı cihaz aldığını söyledi.

Tüketicilerin bu telefonların fonksiyonlarından faydalandığını dile getiren Sayın, ayda 750 bin şarkı indirildiğini, 167 bin video izlendiğini ve 300 bin kişinin de T-Market’i ziyaret ettiğini kaydetti.

Artık Maxi markasını kurduklarını ifade eden Sayın, bu telefona özelliklerinden dolayı Maxi Plus adını verdiklerini söyledi.

Telefonun 120 gram ile piyasadaki en hafif akıllı telefonlardan biri olduğunu aktaran Sayın, ince olması dolayısıyla elle tutulmasının kolay olduğuna dikkati çekti. İçerisinde Android 4.0 Türkçe işletim sistemi bulunduğunu belirten Sayın, bu sistemin Android’in piyasaya verdiği en son işletim sistemi olduğunu aktardı.

Telefonun 3,5 inç ekran özelliğine sahip olduğuna işaret eden Sayın, sözlerine şöyle sürdürdü:

”Ekranı diğer telefonlara göre daha hassas. Telefon performansını etkileyen dahili hafızası, bir önceki dahili hafızası en yüksek olan akıllı telefonumuzun tam 8 misli. Pili de en yüksek kapasiteli pil. Fotoğraf makinesi 5 megapiksel ve otomatik odaklı. İçerisinde NFC modülü var.”

Telefonun içerik özelliklerinden bahseden Emre Sayın, içerisinde dünya çapında 50 bin radyonun kayıtlı olduğu bir hizmetin yer aldığını söyledi.

İnternetteki flash olarak yer alan videoların bile bu telefonda açılabildiğini kaydeden Sayın, 3-4 liraya bir DVD satın alarak film ve Turkcell TV’de yer alan 41 kanal sayesinde de dizilerin canlı olarak izlendiğini vurguladı.

Turkcell müziğin içerisinde 3 milyondan fazla şarkı olduğunu aktaran Sayın, uygulama paketlerini de tüketicilerin ilgi alanına göre indirebileceğinin altını çizdi.

MaxiPlus5’in bireysel müşterilerine hitap ettiğine işaret eden Sayın, profesyonel müşterileri için de yakında MaxiPro’yu piyasaya süreceklerini dile getirdi.”Turkcell 40 kişilik bir ekiple hem cihaz üretimi, hem de uygulama tarafında faaliyet gösteriyor”

Toplantıda, ”Turkcell akıllı telefonların Ar-Ge çalışmaları için yılda ne kadarlık bir bütçe ayırıyor? Bu rakam Turkcell’in genel Ar-Ge harcamaları içerisinde ne kadarlık bir orana sahip?” sorusu üzerine Emre Sayın, şunları kaydetti:

”Telefon için yapılan Ar-Ge harcamaları diğer Ar-Ge harcamalarına oranlamadık. Ama bizim bu işe odaklanan yetkin bir ekibimiz var. Gördüğünüz gibi bu iş bizim için çok önemli. Bunlar için harcadığımız para tahmin ediyorum ki Türkiye’deki orta çaplı bir firmanın harcadığı pazarlama bütçesinden daha fazladır. Yani ben size 10 milyon doların üzerinde diyeyim, ama tam net rakamı bilmiyorum. Bu bizim hep konuştuğumuz mobil internet ile internetin hayatımıza girmesi Türkiye’nin bilgi toplumuna bir adım ulaşmasının hepsi, akıllı cihazların penetrasyonu ile alakalı.”

NFC Magnet teknolojisi…

Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Anıl Gül ise dünyada bir ilk olan telefonun NFC Magnet özelliğini anlattı.

Buna göre Turkcell MaxiPLUS5 alanlar cihaz kutularından çıkacak özel üretilmiş buzdolabı magnetlerini cep telefonlarına okutarak özel olarak tasarlanmış bir mobil sipariş uygulamasını açabilecek.

Bu sayede MaxiPLUS5 telefonlar, magnete okutulduğunda telefonda otomatik olarak açılan Mobil Sipariş uygulaması ile anlaşmalı firmaların ürünlerinden sipariş verilebilecek.

İlk etapta Aygaz, Burger King ve Pürsu’nun seçilmiş ürünlerini sipariş vermek ya da Migros Sanal Market’e ulaşarak alışveriş yapmak mümkün olacak.

Gül, telefonun Mobil Asistan uygulamasının fatura bilgileri, kalan bakiye ve hava durumu gibi sorulara yanıt verdiğini kaydetti. Bu uygulamanın şu anda 12 akıllı komut algıladığını aktaran Gül, yakında bu rakamın 40 komuta çıkacağını dile getirdi.

Anıl Gül, Turkcell’in 40 kişilik bir ekiple hem cihaz üretimi, hem de uygulama tarafında faaliyet gösterdiğini kaydederek, akıllı telefonlar için 26 yerli ve yabancı iş ortağı ile hareket ettiklerini dile getirdi.

İlk 3 ay boyunca 250MB internet ve 1 yıllık Turkcell TV Standart Paket de hediye

Tüketiciler MaxiPLUS5’e tarifelerine ek ayda 5 ila 26 lira arasında değişen fiyatlarla sahip olabilecek.

İlk 3 ay boyunca 250MB internet ve 1 yıllık Turkcell TV Standart Paket de hediye olarak sunulacak.

Kurumsal hat sahipleri de 24 ay boyunca tarifesine ek ayda 5 ile 13 lira arasında fiyatlarla, peşin almak isteyenler ise 549 lira ödeyerek bu telefona sahip olabilecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir