Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin En Değerli Markaları

Türkiye’nin En Değerli MarkalarıTürkiye’nin En Değerli Markaları, 2011 Yılı Türkiye’nin En Değerli Markaları, En Değerli Marka Türk Telekom, Brand Finance

Brand Finance

Dünyanın önder marka değerlendirme şirketi BRAND FINANCE 6. kez “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini yayınladı.

2010 yılı verilerinden yararlanarak, Capital dergisi işbirliği ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, 2.389.000.000- $ dolar ile Türkiye’nin en değerli marka portföyüne sahip olan şirket Türk Telekomünikasyon A.Ş.(Türk Telekom) olmuştur. Onu 2.280.000.000.-$ dolar ile T. İş Bankası A.Ş., 1.898.000.000.-$ marka portföy değeri ile de Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. takip etmektedir.

İlk 10’a ait tablo aşağıdaki gibidir:

Sıra Şirket Sektör Marka Değeri(milyon $)
1 T.Telekomünikasyon A.Ş. Telekomünikasyon 2,389
2 T. İş Bankası A.Ş. Bankacılık 2,280
3 Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Telekomünikasyon 1,898
4 Akbank T.A.Ş. Bankacılık 1,780
5 T. Garanti Bankası A.Ş. Bankacılık 1,754
6 Türk Hava Yolları A.O. Havayolu 1,698
7 Anadolu Efes Biracılık A.Ş. İçecek 1,565
8 Yapı Kredi Bankası A.Ş. Bankacılık 1,395
9 Arçelik A.Ş. Beyaz Eşya 1,204
10 BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Gıda perakende 1,182

 
 

 

 

 

 

 

 

Şirketlere ait finansal veriler, Kamu Aydınlatma platformuna gönderdikleri ve sahip oldukları tüm markaları kapsayan konsolide mali tablolardan elde edilmektedir.

100 marka/marka portföyünün oluşturduğu değerlerin toplamı 33 milyar dolar tutmaktadır. Bu değer geçen yıla kıyasla %10 artış göstermektedir. Küresel ölçekte mukayese amacıyla, Türkiye’nin ilk 100 markasının toplam değeri yine Brand Finance tarafından hazırlanan dünyanın en değerli markaları listesinin 4. sırasında 36 milyar dolar ile yer alan IBM’in değerinden azdır.

Telekomünikasyon şirketleri sahip oldukları markaların değeri ile üst sıralarda yer alırken toplam değerin yaklaşık 1/3’nü bankalar oluşturmaktadır. Banka marka değerleri bir önceki yıla göre %40 artış göstermiştir.

  Ünlüler ek iş olarak neler yapıyor?

Türkiye dahil 20 ülkede faaliyet gösteren BRAND FINANCE dünyanın önder marka değerlendirme kuruluşudur. Küresel ya da ülke çapında yayınladığı sıralama tabloları ile marka sahiplerinin marka değerinin şirket faaliyetine olan etkisini gözlemlemesini amaçlamaktadır.

Uyguladığı değerlendirme yöntemi ISO tarafından akredite edilen BRAND FINANCE, A.B.D. Gelir İdaresi, İngiltere Gelir İdaresi başta olmak üzere dünyanın önde gelen mesleki kuruluşları tarafından muteber kabul edilmektedir. Kurulduğu günden bugüne kadar geçen on yıllık süre içerisinde yaptığı değerlendirmelerin toplamı 10 trilyon doları aşmaktadır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir yorum

  1. Türk telekom birinciliği almış durumda valla helal olsun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir