Teknoloji İnovasyon

Türkiye’nin ilk insansı robotu Konya’da üretildi

Türkiye’nin ilk insansı robotu Konya’da üretildi

Türkiye’de yazılım sektörünün lideri olmak amacıyla 12 Nisan 1995’te Konya’da kurulan Akınsoft, kurulduğu ilk günden hedeflerini belirleyip bu hedefler doğrultusunda çalışarak bugün 13 ülkede 2 bini aşkın çözüm ortağıyla müşterilerine hizmet sağlar duruma geldi. ERP çözümleri, muhasebe programları, ticari programlar, sektörel programlar ve web programları olmak üzere 120’yi aşkın yazılımın yer aldığı program arşiviyle birçok sektöre hitap edebilecek yapıdaki yazılımları bünyesinde barındıran şirket, Türkiye’nin en geniş program arşivine sahip. Akınsoft Yönetim Kumlu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın şöyle ifade ediyor: “1995’ten bugüne birçok konuda proje ürettik. Robotik teknolojileri alanındaysa 2009 yılı içerisinde Ar-Ge çalışmalarını başlatmıştık ve 2 yıldır yoğun olarak insansı robotumuz üzerinde çalışıyoruz. Önce Türkiye’nin ilk tarım robotu olan PNCR-l’in tanıtımını gerçekleştirmiştik. Temmuz ayında ise Türkiye’nin yürüyebilen, konuşabilen, sorulan sorulara cevap verebilen, matematiksel işlemleri kolayca çözebilen, görüntü takibi yapabilen ve verilen komutları yerine getirebilen ilk insansı robotu olarak çıkarttığımız prototipimizi tanıttık.”

“TÜRKİYE’NİN İLK İNSANSI ROBOTUNU YAPTIK”

Akınsoft, gün geçtikçe çözüm ortağı ve müşteri sayısını arttırarak ve dış ticaret alanında büyük atılımlar yaparak ikinci plazası olan İstanbul Bölge Müdürlüğü binasını hizmete soktu. Konya’da kendi kategorisinde vergi rekortmeni olan şirket, bugün 300 kişi istihdam edecek potansiyele ulaştı. Yazılımın yanı sıra teknoloji ve robotik alanında da çalışan Akınsoft, 2009 yılında kendi bünyesinde robotik departmanı kurarak Ar-Ge çalışmalarına başladı. Özgür Akın, “Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda şekerpancarı üreticilerinin yüzünü güldürecek olan, verimliliği yüzde 100 arttıran Akınsoft’un ilk robotu PNCR-l’i üretmeyi başardık. PNCR-1 robotunun üzerinde geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin ilk insansı robotu Akıncı-l’i tanıttık ve dikkatleri üzerine toplamayı başardık. 2015 yılında insansı robotların seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. Yine kendi bünyemizde çıkarttığımız Inovax dergisi ile medya sektöründe de faaliyet göstermeye başladık” şeklinde konuşuyor.

BAYİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ

Sektöründe 16 yılı aşkın tecrübesi, 13 ülkeye yayılmış hizmet kalitesiyle her geçen gün hızla büyüyen yazılımın öncü şirketlerinden olan Akm-soft, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bonus Dönemi Ödül Takdim ve Tatil Organizasyonu’nun 7’ncisini geçtiğimiz ay Antalya Le Chatea-u De Prestige Resort Spa Thalasso Otel’de gerçekleştirdi. Her yıl 1 Ağustos tarihinde başlayan ve bir sonraki yıl 31 Temmuz’da son bulan Bonus döneminin ardından düzenlenen Bonus ödül törenlerinde, dereceye giren çözüm ortakları birbirinden güzel hediyelerle ödüllendirildi. Ödül kazanan Akınsoft çözüm ortaklarının, Akınsoft personelinin ve yönetim kumlu üyelerinin katıldığı ödül töreninde şirket iki bayisine otomobil hediye etti.
1995 yılında Konya’da kurulan Akınsoft, insansı robot üretmeyi başardı. Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, “2009 yılında insansı robot yapmak için Ar-Ge’ye başladık. Geliştirmeleri devam eden ı robotumuz Türkiye’nin ilk insansı robotu oldu” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu