Anasayfa / Ekonomi-Finans / Türkiye artık IMF ve AB’nin kapısında el pençe durmuyor

Türkiye artık IMF ve AB’nin kapısında el pençe durmuyor
Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun (MARİFED) konuğu olan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, genel seçim öncesinde yaşanan gerilimlerin, Türkiye’nin gelişmesini istemeyenlerin ürünü olduğunu söyledi. Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu vurgulayan Bağış, “Türkiye’nin özgüveninden rahatsız olanlar var.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin son yıllarda sağladığı ekonomik başarılara dikkat çekerek, ülkenin geleceğinin, Avrupa standartları üzerinde ileri bir demokrasi olduğunu söyledi. Bağış, artık Türkiye’nin, IMF’nin kapısında, AB’nin kapısında el pençe duran bir ülke olmadığını dile getirdi.

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun (MARİFED) organize ettiği programda iş ve siyaset çevreleri bir araya geldi. Etkinlikte konuşan Bakan Egemen Bağış, Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu ama bunu görüp de rahatsızlık duyanların bulunduğunu ifade etti. Bağış, “Türkiye’nin dış politikasından rahatsız olanlar var. Türkiye’nin özgüveninden rahatsız olanlar var. Türkiye’nin potansiyelinin, onları gölgede bırakacağından rahatsız olanlar var. Onun için biz inadına kardeşlik, inadına, demokrasi, inadına milli birlik ve beraberlik demek zorundayız.” dedi. Bağış konuşmasında, 12 Haziran seçimleri öncesinde meydana gelen bazı olumsuz gelişmelere dikkat çekti. Türkiye’nin son dönemde yakaladığı başarıyı sindiremeyenlerin olduğunu vurgulayan Bağış, bu çevrelerin seçim sürecini etkilemek adına her türlü yola başvurduğunu dile getirdi. Özellikle ülkenin çağdaşlaşması, şeffaflaşması ve demokratikleşmesinin birilerini aşırı şekilde rahatsız ettiğini kaydeden Bağış, ayrıca milli iradenin muktedir olmasının aynı grubu rahatsız ettiğine dikkat çekti.Türkiye’nin son dönemde geldiği noktada Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’na (TUSKON) bağlı işadamlarının büyük bir katkısı olduğuna işaret eden Bağış, bu çevrelerin tam bir Türkiye sevdalıları olduğunu vurguladı. Özellikle dernek üyesi çevrelerin benzeri diğer örgütlerinden farklı bir yönü olduğunun altını çizen Egemen Bağış, “Onlar siyasete destek vererek Türkiye’nin önünü açmaya çalışıyorlar. Bu ülkede biliyorsunuz adı yine ‘T’ ile başlayan başka bir iş dünyası kuruluşu kendisini Türkiye’de siyaset üstü bir kurum olarak gördü. Şimdi herhalde onlar da milli iradenin muktedir olmaya başladığını gördüler. Türkiye’nin şeffaf bir anayasaya kavuşma ihtiyacını dile getirmeye başlamış olmaları önemli bir gelişmedir.” açıklamasında bulundu. Bağış, TUSKON üyesi işadamlarına hitaben, “Ben her birinize Türkiye’nin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine, dayanışmasına ve özellikle yurtdışındaki okullarımız aracılığı ile kültürümüzün yayılmasına verdiğiniz destek için de teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” dedi.

Hükümetin son on yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptığını vurgulayan Bağış, bir ülkede demokrasinin topal olması halinde ekonominin felç olacağına işaret etti. Demokrasinin gelişmesiyle birlikte ekonominin dünya standartlarına ulaşacağını ifade etti. Yaklaşan haziran seçimlerinin ülke adına önemli olduğunu belirten Bakan Bağış “İnşallah bu seçim, Türkiye’de bu reformların, bu demokratikleşmenin ve bu şeffaflaşmanın kurumsallaştığı dönem olacak.” ifadelerini kullandı.

‘Silivri ile Kandil arasında dolaşan zihniyetler ellerini çeksin’

Konuşmasında muhalefet partilerine de yüklenen Bakan Egemen Bağış, özellikle siyasi partilerin Ergenekon sanıklarını aday göstermelerine tepki gösterdi. Silivri ile Kandil arasında teleferikle dolaşan zihniyetin artık bu milletin üzerinden elini çekmesinin vaktinin geldiğini vurgulayan Bakan, şöyle konuştu: “Kim hangi odaklarla işbirliği yaparsa yapsın, kim kiminle kol kola girerse girsin, biz bu yola kefenimizle girmişiz. Sayın Başbakan’ımızın seçim konvoyuna ikidir saldırılıyor. Demek ki Türkiye’nin çağdaşlaşması, şeffaflaşması, milli iradenin muktedir olması bunları bu kadar rahatsız ediyor.”

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de konuşmasında Türkiye’nin son 10 yılda her alanda önemli bir merhale aştığını söyledi. İhracatın bu dönemde 35 milyar dolar seviyesinden 130 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Meral, bunun milli geliri de artırdığını belirtti. Başkan ayrıca TUSKON üyeleri olarak Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapmayı çok önemsediklerini, bu yatırımların kardeşliği de canlı tutacağını kaydetti. MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer de önceki yıllarda uluslararası fuarlarda Türk firmalarının yüzüne bakılmazken, şimdilerde ilk aranan firmaların Türk şirketleri olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir