Anasayfa / Ekonomi-Finans / TÜRKİYE EKONOMİSİ (UYUYAN DEV)

TÜRKİYE EKONOMİSİ (UYUYAN DEV)
TÜRKİYE EKONOMİSİ (UYUYAN DEV)

          Hayatta başarılı olmanın sırrı farkındalık olsa gerek, kalabalığın içinden kafayı kaldırıp bakmak yada yüksek bir yere çıkıp olaylara tepeden bakabilmek, olabilecekleri önceden görmeye çalışmak..

          İMKB’dede kazanmanın sırrı, nerede olduğumuzu ve bizi neyin beklediğini bilmekten geçtiğini düşünüyorum..

Bu yüzden kendimizi Dünya’da diğer Ülkelere göre konumlandırmalıyız.

          Ülkelerin ne kadar güçlü olduğunu anlamanın en kolay yollarından biride ekonomilerine bakmaktır bununda 1 numaralı indikatörü borsalarıdır.

          İMKB için yıllardır düşündüğüm şey, dünya nezdinde Türkiye’nin hak ettiği yerin çok daha yukarılarda olduğudur..

Şuanki konumumuz büyükmekte olan ülkenin büyümekte olan piyasası şeklindedir. Özellikle 2000 yılından sonra derinleşmeye başlayan borsamızın küresel sermayeninde dikkatini çektiğini düşünüyorum.

          Bu son yaşanan krizde Rusya gibi büyük bir ülke borsalarını kapatırken Türk Borsası kapanmamış hatta rusyada satış yapamayan kişi,kurum ve kuruluşlar Rusya gibi  gelişmekte olan ülkeler sepetinde gördüğü Türkiye’yi Rusya yerine ekstra satarak pozisyonlarını azaltmışlardı.

Bu durum İMKB’nin derinliğini test etmiş ve Sermayenin Türkiye’ye olan  güvenini dahada artırmıştır.

Türkiye’nin potansiyeli;

         Gerek işgücü, genç ve kalabalık nüfus, coğrafik konumunun önemi, büyük ve bereketli topraklarımızın olması, etrafının denizlerle çevrili olması, tabii ve tarihi değerlere sahip olması, güçlü bir silahlı kuvvetlerinin bulunması gibi ülkemizin kendine has pekçok artı değerleri var.

         Birde dünyada yanlız olmayan bir ülke olmamız aynı dili konuşan milletlerin olması ve aynı kültüre sahip farklı ülkelerde halkların  olması ve aynı dine mensup ülkelerin olması ama bütün bu ülkeler içinde Türkiye gibi bir Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve batılı düşünce yapısı olan bir millet daha bulunmaması.

          Geçmişlerinde  Osmanlı imparatorluğu gibi Büyük şanlı bir maziye, tarihe, tecrübeye, kültüre sahip olmamaları bizi diğerlerinden ayıran önemli özellikler.

Her ne kadar biz kendimizin değerini bilmesek de aslında büyük bir potansiyele sahib olduğumuzu anlatmaktadır.         Globalleşen dünya bize şunu söylüyor Sermaye’nin dini,imanı,memleketi gibi onu sınırlayıcı kavramları olmaz çünkü kapital düzende sermaye gititği yeri kendine benzetir. Çünkü düzen onu gerektiriyor.

Buna çok çarpıcı örnek olarak Rusya ve çini gösterebiliriz. Bu iki ülkede kapital düzenin karşısındaki en büyük duvardı.. Ama artık düzenin büyük çarkları..

Hatta öyle büyük ki tahminlere göre bu yıl Çin borsasında işlem gören şirketlerin değeri ABD borsasındaki şirketlerin değerini geçmiş olacak..

Dünya bu sistemi sevdi bunada sermayenin dünyaya yayılması, globalleşme dedi.

Sermaye nin tek inandığı bir şey vardır oda daha çok sermaye, kazan kazan..

         Çinin şuanda 1 numaraya oynaması çok doğal çünkü zaten kendisi başlı başına bir dünya hem yüz ölçümü hem nüfus,kültür sanat, bilim olarak ve  her türlü doğal kaynağa da sahip ama yıllarca kendini dünyadan dışlamış olması baskıcı rejiminden dolayı ekonomik ve sosyal açıdan geri kalmasına yol açmıştı.

Şimdi o açığı kapatmaya başladı ve henüz yolun başında, gelişmişlik seviyesini ülkesinin her noktasına taşıması daha 10 yıllarca zaman alır.

Sermaye de siyasi olarak değişen Çin’deki fırsatları görünce bodoslama Çin’e girdi.

Peki, Çin’den neden bahsettik? Sebebe gelelim;

          Çin, meşhur Çin seddini neden yapmıştı ? Birkaç sebep söylenir ama esas neden güvenlik.

Çünkü artık Uygurların akınlarından bıkmışlardı Uygur Türkleri de zamanla göç ederek dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır..

Şu anda parça parçada olsa Türkiye ve Türki cumhuriyetlerinin toplam gücü ve imkânları bir Çin’den aşağı değildir ve Türkiye de bu ülkelerin ağabeysi konumundadır. Ama dış politikalardaki basiretsizliğimizden dolayı bu ağabeylik sadece kâğıt üzerinde kalmıştır.

Ayrıca Müslüman ülkeler içerisin dede genel olarak halkların Türkiye’ye bakışı örnek, imrenilen bir ülke noktasındadır ve Türkiye, Osmanlı hanedanlığının mirasçısı ve İslam dünyasının son halifesidir.

         Doğru politikalarla Türkiye’nin rüzgarı arkasına alması an meselesi bu siyasi duruşu sergileyecek parti şuanda var mı yok mu bilemiyorum ama ben karamsarlardan değilim.

Piyasayorum


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir