Ekonomi HaberleriŞirket Haberleri

Türkiye ekonomisini KOBİ’ler güçlendirecek

Türkiye ekonomisini KOBİ’ler güçlendirecek

Türkiye ekonomisinin güçlenmesi KOBİ’lerin güçlenmesinden geçiyor. İşte TİM Danışmanlık, bu bilinçle KOBİ’lere finans ve yatırım danışmanlığı yapıyor, ihtiyaç duydukları alanlarda eğitimler veriyor…

TİM Danışmanlık, bir grup banka profesyoneli tarafından 1998 yılında kuruldu. O günden bugüne finans ve yatırım danışmanlığı yapan şirket, aynı zamanda finans ve benzeri teknik konularda ağırlıklı olmak üzere eğitimler veriyor.KOBİ’ler, TİM Danışmanlık’ın müşteri portföyünde çok önemli bir yere sahip. Çünkü TİM Danışmanlık’ın kurucusu Behzat Yıldırımer’in deyimiyle “KOBİ’lerin güçlenmesi demek Türkiye ekonomisinin güçlenmesi demek”… Yıldırı-mer’e göre Türkiye ekonomisinin geleceği KOBPlerden geçiyor. KOBİ’ler ne kadar sağlıklı ve ne kadar iyi yönetilirse Türkiye ekonomisinin geleceği de o kadar güven altında demektir.

KOBİ’LERİ DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

TİM Danışmanlık’ın yönetici ortaklarından Selçuk Ökmen ise KOBİ’lerin genel anlamda bir rehabilitasyona ihtiyaç duyduklarına inanıyor. Ökmen’e göre KOBİ’ler, yaptıkları işi çok iyi bilmek ve yapmakla beraber, finansal ve yönetsel anlamda bilimsellikten, kuramsallıktan uzaktalar. Ökmen, bu anlamda verdikleri hizmetin önemini şöyle anlatıyor:

“Biz firmaları analiz ediyor, onları finans kaynaklarıyla buluşturuyoruz. Ancak KOBİ’lerin sermaye yetersizliği ve finans kaynaklarına ulaşmakta yaşadıkları güçlüklerin yanı sıra elbette birçok sorunu var. Kurumsal yönetim eksikliği, yetişmiş kalifiye işgücüyle ilgili sıkıntılar, rekabet ortamı gibi… Ancak en önemli sorun finans ve yönetim tarafındaki eksikliklerden kaynaklanıyor. Nakit akışları bozuluyor; faiz, kambiyo zararları, vergi derken faaliyet kazançları kaybolup gidiyor. Buradan hareketle KOBl’lerin kurumsal dönüşüm süreçlerini daha hızlı tamamlamalarına yardımcı olmak ve eskisinden çok daha güçlü, önü açık firmalar haline gelmelerine katkı vermek istiyoruz ki bu gerçekten mümkün.”

“PAKET HİZMET SUNUYORUZ”

Behzat Yıldırımer de temel sorunun yanlış finansal yönetimden kaynaklandığını düşünüyor. Patronların her konuyu bilmelerine rağmen finans ve finansal risklerin neler olduğunu bilmediklerinden yakınan Yıldırımer, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Devletimizin KOBİ’lere verdiği önemli hibeler, destekler var. Bu olanaklardan yararlanan KOBİ’lerin oranı yüzde 5’in altında. Bu çok düşük bir oran. Bu olanakların bilinmesi ve bir paket halinde projeye dönüştürülmesi, KOSGEB, TÜBİTAK ve benzeri ilgili kuramların bunu doğru anlaması ancak uzman eller tarafından sağlanabilir. Bizim temel çıkış noktamız da bu oldu. İkinci çıkış noktamız ise şirketlerin temel olarak nakde ihtiyaçları var ve paraya nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar. Bu nedenle firmalara dışarıdan profesyonellerin bakması; hem şirketin yapısını düzeltmesi hem de konuları projelendirmesi gerekiyor.”

Behzat Yıldırımer, tüm bu süreçlerin sonunda KOBl’lerin kendilerine artı değer katacağını, bunun da Türkiye ekonomisi için çok büyük bir güç oluşturacağını vurguluyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu