Anasayfa / Kariyer ve İş / Türkiye Geleceğin Potansiyel CEO’larını Barındırıyor

Türkiye Geleceğin Potansiyel CEO’larını BarındırıyorÜst düzey yönetici araştırma ve değerlendirme şirketi Odgers Berndtson Yönetim Kurulu Başkanı Richard Boggis-Rolfe, “Türkiye, dünyanın geri kalanı için geleceğin potansiyel CEO’larını barındırıyor” diyor.

Üst düzey yönetici araştırma ve değerlendirme şirketi Odgers Berndtson’un dünya çapında 55 ofiste faaliyet gösteren ülke ofislerinin üst düzey yöneticileri, liderlik kavramını ve Türkiye’nin rolünü, 9-12 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılan zirvede değerlendirdi.

Zirveya katılan Odgers Berndtson Yönetim Kurulu Başkanı Richard Boggis-Rolfe, Türkiye’nin liderlik konusunda çok avantajlı olduğunun altını çizdi: “Nüfusun büyük bir yüzdesi 45 yaşın altında; bu da gerek Türkiye gerekse dünyanın geri kalanı için geleceğin potansiyel CEO’larını barındıran büyük bir havuz anlamına geliyor. Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent gibi mükemmel bir örneğin de gösterdiği gibi, Türk yöneticiler son derece itibar görüyor ve küresel sahnede ciddi katkı sağlıyor.”

Dünyada lider açığı artacak
Zirvede, Odgers Berndtson’ın Cass Business School ve CBS Executive MBA programı işbirliği ile yaptığı araştırma sonuçları paylaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre; önümüzdeki senelerde, doğum tarihi 1945-1964 yılları arasında olan jenerasyonun emekli olmasıyla birlikte iş dünyasında lider açığı kritik düzeye ulaşacak. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde önümüzdeki 15 sene içerisinde emekli olması beklenen kişi sayısı 77,5 milyon ve 2 – 3 yıl içinde 10 milyon kişi emekliye ayrılacak. Birleşmiş Milletler, Avrupa nüfusunun 2050 yılında, yüzde sekiz azalarak yaklaşık 591 milyon kişi civarında olacağını ve bu nüfusun büyük bir çoğunluğunun emeklilik yaşında olan yetişkinlerden oluşacağını öngörüyor.
Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, “Batılı iş dünyasının üst seviye yönetim kadrosundaki boşlukları doldurmak için üstlerine düşeni yeterince yapmadığı ve gelişen ekonomilerdeki artan yetenek havuzunu fark etmedikleri görülüyor. Yeni ortaya çıkan pazarların son derece hızlı büyümeleri ve aynı zamanda deneyimli çalışanların emekliye ayrılmaları düşünüldüğünde ciddi bir hata yapıldığı ortada” dedi.

  İşsizlikteki Düşüşün Kalıcı Olması

Türkler kendi lider adaylarını yetiştirmeli
Lider boşluğunun Çin, Hindistan ve diğer gelişmekte olan Asya ekonomileri için büyük tehdit olduğunu ifade eden Bozoklar, kültürel, sosyal ve coğrafi konum olarak sahip olduğu ayrıcalıkları dinamik ekonomisi ile birleştiren Türkiye’nin liderliğin yarınını öngörmek adına çok önemli bir konumda olduğunu belirtti: “Türkiye, Cumhuriyet tarihinde ilk kez uluslararası pazarlarda güçlü bir varlık gösteriyor. Dünyanın en dinamik, en hızlı büyüyen, en çok gelecek vaat eden ekonomileri arasında. Bu kapsamda Türkiye’nin G20’den G8’e çıkabilmesi için en kritik konu elindeki insan kaynağı potansiyelini, özellikle de yönetim yeteneklerini doğru kullanması konusu. Ancak 2012’de dünyanın en büyük 15. ekonomisi konumuna gelen Türkiye ‘işgücü piyasasındaki verimlilik’ kategorisinde 144 ülke arasında 124’üncü sırada bulunuyor. Çok hızlı ve istikrarlı bir büyüme trendi yakalayan ülkemiz hâlâ işgücü verimlilik alanında çok gerilerde. Bu konuda önümüzdeki yıllarda ciddi bir ilerleme sağlayamazsak başarımızı sürdürebilmemiz, geliştirmemiz çok zorlaşacak. Ülkemizde yabancı yatırımların artması yönetici adayına olan ihtiyacı artıracak. Önümüzdeki dönemde Türk yöneticiler gelişmekte olan ekonomiler için yaş, eğitim ve deneyim açısında daha cazip bir duruma gelecek. Türkiye sahip olduğu genç nüfus ile büyük bir potansiyele sahip. Ancak Türkiye’nin en önemli zenginliği olarak ifade edilen genç nüfus hızla azalıyor. Son 11 yılda Türkiye nüfusu neredeyse yaklaşık yüzde 10 artmasına rağmen, genç nüfus oranı yüzde 9,76 oranında azaldı. Bu çerçevede Türkiye’de iş dünyası kendi lider adaylarını seçmeli ve onların yetiştirilmesine yatırım yapmalı” dedi.

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir