Anasayfa / Haberler / Türkiye, İnternet Yatırımcıları 2011

Türkiye, İnternet Yatırımcıları 2011Türkiye, İnternet Yatırımcıları 2011

Türkiye’de kurulan internet girişimleri için dev yatırım fonları kamp kurdu. Kimi yatırım yaparken, kimi hukuk ve mali altyapıyı tanımaya çalışıyor. Türkiye, internet yatırımcılarının 2011 yılında en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Veri merkezi yatırımı, artan internet kullanıcı oranı ve altyapı yatırımlarının hızla büyümesi yabancı yatırımcıların ilgisinin Türkiye’ye yönelmesine neden oldu. Dev yatırım fonları ve Intel Capital, ebay, Groupon, Facebook gibi önemli internet şirket şirketlerinin artan ilgisi Türkiye’yi 2011 yılında parlayan yıldız haline getirdi. Yatırım fonları ve dev şirketlerin ilgisini mali ve ekonomik istikrarlı büyüme kadar, genç nüfus ve artan internet kullanımı etkili oldu.
GÖZDE GİRİŞİMLER VAR
Türkiye’de internet yatırımlarında elektronik ticaret yatırımları, video paylaşım siteleri ve dikey portallar en çok ilgi çeken girişimler oldu. Trenyol, Sahibinden.com, TurkTicaret.net, Markafoni, Kurdele.com, izlesene.com gibi alışveriş, video paylaşım ve internet teknolojisi girişimleri yatırımcıların dikkatini çekti. Bu girişimlerin bir kısmı ilk yatırımı almayı başardı. Gittigidiyor gibi girişimler tümüyle satılırken, mynet, Yemeksepeti gibi başarılı girişimler de dünyanın en büyük fon şirketlerinden destek aldı. İzlesene.com da Türkiye’de Intel Capital gibi bir devin yatırım yapmasını sağladı. Bu sayede pek çok yatırım şirketinin hukuk ve mali departmanları Türkiye’yi tanıdı.

Türkiye’yi yıldız yapan 5 neden
1. Veri merkezi yatırımlarının büyüme hızında Türkiye dünya birincisi oldu.
2. Altyapı yatırımları büyümeye devam ediyor. Turkcell ve Türk Telekom Grubu internet altyapısında Türkiye’yi dijital köprü haline getirecek yatırımlara başladı. Fiber altyapı yatırımları artıyor. Şehirlerin altyapı dönüşümü hızla devam ediyor.
3. Vodafone Türkiye, satın almalarıyla sadece mobil değil, fiber ve ADSL hizmetlerinde de Turkcell ve Türk Telekom’a rakip oldu.
4. Türkiye dizi ve filmleriyle Balkanlar, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da önemli bir içerik üretim merkezi oldu.
5. Türkiye’de 9 milyon internet abonesi ve 34 milyonun üstünde kullanıcı var. Buna karşın kullanıcı ortalaması hâlâ Avrupa’nın altında.

  Teknoparkların Büyüme Stratejileri

sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir yorum

  1. Bunlar yetmez daha çok çalışma gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir