Anasayfa / Şirket Haberleri / Türkiye İş Bankası 2013’te Pazar Payını Artıracak

Türkiye İş Bankası 2013’te Pazar Payını ArtıracakPazar payını artıracak

Gelecek yıla özellikle teknoloji alanında ciddi yatırımlar yaparak damga vurması beklenen Türkiye İş Bankası, agresif pazarlama çalışmalarıyla bankacılığın her alanında pazar payını arttırmayı hedefliyor.

adnan baliAdnan Bali ile başlayan yeni yönetim bir yılını doldurdu. Ersin Özince’den sonra bankaya kendi karakterini yansıtmak için bir yıl yeterli bir süre. Bu nedenle 2013 yılında gözler öncelikle bu bankanın üzerinde olacak.

Yeni yönetimin sürprizleri özellikle pazarlama alanında olabilir. Bankanın kurumsal, ticari KOBİ ve bireysel bankacılıkta yoğun bir pazarlama faaliyetine girişmesi dikkat çekiyor. Buna ek olarak teknoloji odaklı ürünler ile internet bankacılığı alanında halen 2 milyon olan müşteri sayısını 10 yıl içinde beş katma çıkaracaklarını açıkladıklarını hatırlatalım.

Türkiye İş Bankası, Merkez Banka-sı’nın kredi büyümesini frenleyici ve kâr marjını daraltıcı önlemleri çerçevesinde kredi büyümesinde yüksek hedefler koyamayan bankacılık sektörünün aktif büyüklük açısından en büyük kurumu. Sektörel anlamda 2013’te bir önceki yıldan daha parlak bir büyüme performansı beklediklerini açıklayan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin, Ekonomist Almanak Özel Sayısı için verdiği projeksiyonlarda bunun ipuçları açıkça görülüyor. İşte Bali’nin gelecek yıl için verdiği mesajlar:

•    Son birkaç yıldan bu yana Ar-Ge; ürün geliştirme anlamında, kolaylık ve güvenlik sağlayacak birçok konuda çalışmalar yürütüyoruz. Aynı çabanın 2013’te de devam edeceğini düşünüyoruz.
•    Global risk algısındaki 2012’nin değişik zamanlarında yükselmiş olan sorunların biraz daha az oluşacağı yönünde bir öngörü var. İş Bankası olarak da 2012 hedeflerimize devam edeceğimiz, ancak pazar payımızı daha çok artıracağımız bir yıla giriyoruz. 2013’te yüzde 20’ye yakın bir kredi büyümesi Türkiye’de mevcut konjonktürü ifade eden bir performans olur diye düşünüyorum.

PAZAR PAYI ARTACAK

  easyJet Filosuna 15 Airbus A320 Ekliyor

•    Her alanda pazar payımızı artıracağız. Aynı şekilde fonlama kaynaklarını çeşitlendirmek, gerek yurt içi, gerek yurt dışı daha farklı vade ve kalitedeki fonlama kaynaklarına erişerek finansal hizmetlerimizi yaygınlaştırmak istiyoruz.

•    Şişecam ise finansal olmayan en büyük iştirakimiz. Yabancı ortaklık ve sermaye artırımına ilişkin şu an bir gündemimiz yok.

YENİ ŞUBELER

•    Türkiye dinamikleriyle uyumlu olarak, hem yurt içinde hem yurt dışında demografiye uygun büyümemize devam edeceğiz. Bu da her yıl 40-50 şube açmamızı gerektiriyor. İş Bankası’nda gerçekleştirilen işlemlerin dörtte üçünden fazlası şube dışı kanallardan gerçekleştiriliyor.

•    Kosova Priştina’da çok yakında bir şubemizi açacağız. Rusya’da bir banka satın aldık. Oradaki faaliyetlerimizi derinleştiriyoruz.

•    Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu dönemde, 2008’in son çeyreğinden sonraki gelişmeleri hatırlarsak, İş Bankası yılda 2 bin ila 2 bin 500 kişinin düzenli olarak yeni istihdamını sağladı.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Finansal hizmetler, finansal olmayan iştiraklerde cam, telekomünikasyon

■    Ortaklık Yapısı: Yüzde 40,73 T. İş Bankası A.Ş Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, yüzde 28,09 Cumhuriyet Halk Partisi (Atatürk hisseleri), yüzde 31.18 halka açık (Kaynak: TBB Eylül 2012 raporu, Merkezi Kayıt Kuruluşu)

■    Çalışan sayısı: 24 bin 504

■    Aktif büyüklük: 167 milyar TL

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

■    2012’de başladığı agresif pazarlama stratejisi 2013’te devam edecek.

■    Finans dışı iştiraki olan Şişecam gibi büyük iştirakleriyle hızla büyüme eğiliminde.

■    2002 yılından beri iştiraklerinin sayısını düşüren ve 50’nin üzerinde olan iştirak sayısını 26’ya indiren banka artık aktiflerini çeşitlendirmek istiyor.

■    Bu nedenle yurt dışında yeni satın almalar ya da yabancı ortaklıklarla 2013’te gündemde kalmayı sürdürecek.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir