Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye İstihdam Artışında Lider Konumda

Türkiye İstihdam Artışında Lider Konumda2013’e az bir süre kala istihdam tartışması başladı. İş dünyası Avrupa’da ekonomik durgunluğun devam etmesi nedeniyle endişeli olsa da araştırmalar Türkiye’nin istihdamdaki lider konumuna dikkat çekiyor…

TÜRKİYE, istihdamda artış bekleyenlerin oranı açısından lider konumunda. Bunu söyleyense denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri GrantThornton’un üçüncü çeyrek global görünüm raporu. Söz konusu rapor, son 12 aydaki istihdam değişimine, maaş artış ve azalış beklentilerine ışık tutuyor… 40 ülkeden yaklaşık 3 bin C (CEO, CFO, CIO, CTO…) seviyesindeki yöneticiyle yapılan araştırmada Türkiye, istihdam artışında lider konumda. Son bir yıl içinde çalışan sayılarında artış olduğunu belirtenlerin yüzdesinin, azalış olduğunu belirtenlerin yüzdesine farkıyla hesaplanan istihdam değişim istatistiklerine göre, Türkiye 54 puanla diğer bölgesel gruplar arasında lider. Türkiye’yi 36 puanla Kuzey Amerika, 32 puanla da Latin Amerika takip ediyor.

Ülkeler baz alındığındaysa 58 puanla Hindistan, Türkiye’nin 4 puan üzerinde yer alıyor. 52 puanlı Birleşik Arap Emirlikleri ise Türkiye’nin hemen ardında kendine yer buluyor. Türkiye’nin yıl içindeki istihdam seyrine bakıldığında, l’inci çeyrekten 2’nci çeyreğe 8 puanlık bir atış, 2’nci çeyrekten 3’üncü çeyreğe ise 2 puanlık bir azalma görülüyor. 2011’in 3’üncü çeyreğine göreyse bu yıl 3’üncü çeyrek sonuçlarında bir yıl öncesine göre 12 puanlık bir artış söz konusu. Polonya 0, Irlanda -3, İspanya -22 ve Yunanistan -33 ile sıralamanın en sonunda yer alıyor.

ZAM YAPACAKLAR DA ARTIŞTA

Türkiye’de önümüzdeki 12 ay içinde maaş zammı yapmayı düşünenlerin oranı ise yüzde 89. Türkiye’yi yüzde 86 ile Latin Amerika, yüzde 79 ile Kuzey Amerika takip ediyor. Zam yapmayı düşünenler arasında, enflasyon üzerinde zam düşündüklerini belirtenlerin oranı yüzde 26. Türkiye’yi, yüzde 25 ile Latin Amerika takip ediyor. Türkiye’de zam planladıklarını belirtenlerin oranı 2011 yılında yüzde 81’di. Bu yıl söz konusu göstergede 8 puanlık artış görülüyor. Türkiye’de enflasyon üzeri artış planladıklarını belirtenlerse geçen yıl yüzde 29 oranındaydı, bu yıl yüzde 26’ya geriledi.
Grant Thornton Türkiye Şirket Başkanı Aykut Halit, araştırma sonuçlarını şöyle yorumluyor: “Son bir yıl içinde çalışan sayılarında artış olduğunu belirtenlerin yüzdesinin, azalış olduğunu belirtenlerin yüzdesine farkıyla hesaplanan istihdam endeksinde Türkiye’nin 54 puanla lider konumda olması bir sürpriz değil. Türkiye, 2011 yılında yüzde 8.5’la rekor bir büyümeye imza attı. Büyüme en temel ifadeyle üretim ve tüketimde artış demek. Bunun istihdam artışı olarak ekonomiye yansıması ve çalışanlarının sayısında artış ifade edenlerin bu denli çok olması normal görünüyor.”

  Artık Çay Boyu, Yol Boyu Fabrika Kurdurmayın

KİMYA VE ENERJİDE RİSK VAR

Nicholson International Türkiye’nin müdürü Özgür Tuncer, istihdam verilerinde son dönem trendleri incelendiğinde Türkiye’nin şanslı bir ülke olarak nitelendirilebileceğine değiniyor. Tuncer, Kuzey Amerika’nın kriz sonrasında aldığı tedbirlerle ekonomisini görece iyileştirdiği, Güney Amerika’nınsa Brezilya gibi görece hızlı büyüyen ekonomilere bağlı olarak işgücü talebini arttırdığını da ifade ediyor. Tuncer’in değerlendirmesine göre, Avrupa (Euro Bölgesi) ekonomisinde ise istihdam oranı düşüş eğilimindeyken, Ispanya ve Yunanistan gibi ülkelerde ise rekor seviyelere ulaşıyor.

YETENEK SAVAŞLARINA DİKKAT!

Bununla beraber kısa ve orta vadede temkinli düşünmek gerektiğini belirten Özgür Tuncer, “2011 yılına kadar yüzde 9 gibi bir oranda gerçekleşen büyümenin 2012 son çeyrek ve 2013 yılında aynı seyri izlemeyeceği öngörülüyor. Hatta senaryolar büyüme hızının 2013 yılında yüzde 4 seviyesine kadar düşeceği üzerine kuruluyor” diyor.

Son diplomatik gelişmelerin etkisini görmek için biraz daha beklemekte yarar olduğunu düşünen Tuncer, en büyük riskin stratejik önem atfedilen enerji, kimya gibi sektörlerdeki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının 2013 yılı içinde politik riskler nedeniyle ertelenebileceğinin altını çiziyor.

Özgür Tuncer önemli faktöre daha dikkat çekiyor. O da hemen her sektörde kızışan “yetenek savaşları”… Buna göre, her sektörde nitelikli çalışanları almak ve tutmak konusunda ücret halen önemli bir araç. Tuncer, bunun olası etkilerini şöyle değerlendiriyor:

•    Şirketler bulundukları sektörleri etkileyecek ekonomik ve politik gelişmeleri analiz ederek bütçelerinde risk payları koyarak zam oranlarını belirleyecek.

•    Kritik gördükleri pozisyonlara ilişkin ücret skalalarını yeniden değerlendirerek ücret artışını pozisyona özel belirleyecekler.

•    Kısa dönemde istihdam artışında bir yavaşlama yaşanacak. Ancak uzun dönemde büyüme hızına paralel bir yükseliş söz konusu olacak…

TUGÇE ALTINSOY
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir