Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye istihdam yaratan bir ekonomiye dönmeli

Türkiye istihdam yaratan bir ekonomiye dönmeliKendisi için yeniliklerle dolu bir yılı büyümeyle kapatmaya hazırlanan Boyner Holding, 2012’de Türkiye’de yüzde 6-7’lik bir büyüme öngörüyor.

“Türkiye istihdam yaratan bir ekonomiye dönmeli”

• Türkiye’nin mevcut konjonktürde dünyadaki yerini nasıl buluyorsunuz? Keskin olacağı düşünülen global kriz Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

■ ihracat pazarlarımızın daralması Türkiye’yi mutlaka etkileyecek. Etkilememesini mümkün görmüyorum. Öte yandan Türkiye’nin içi boş büyüyen, inşaat sektörüyle büyüyen bir ekonomi yerine ciddi ölçüde üretimle istihdam yaratan bir ekonomiye dönmesi gerekiyor. Üretimin, sanayi yatırımının artmasını çok önemli buluyorum. 2012’nin ikinci yarısını gördükten sonra önümüz çok açık diye düşünüyorum. Hiçbir şey kalıcı değil.

• Şu anda işlerinizde global ekonomik dalgalanmadan kaynaklanan bir sıkıntı görüyor musunuz? Önümüzdeki birkaç ay için ciddi endişeleriniz var mı?
■ Açıkçası biz kendi işlerimizde ciddi bir sıkıntı henüz görmüyoruz ama şu anda beklentiler açısından kesin bir sonuç da çıkartamıyoruz. Herkes gibi gelişmeleri takip ediyor olacağız.

“Kum saati gibi olan piyasa silindire döndü”

ORTA SINIF HARCAMAYA BAŞLADI Bunun 4-5 yıllık bir hikayesi var. Türkiye’de kum saati gibi olan piyasa artık yavaş yavaş bir silindire dönmeye başladı. Yani ortası ince bir bel veriyordu, artık gerçekten orta sınıf tüketici çok ciddi harcamaya başladı. Ama bu perakende ile ilgili bir hadise değil, insanların ev sahibi olma kabiliyeti, ev almak için ortaya konan finansman metotları, hayatı çok daha yaşanılır ve bugüne kadar hayalini bile kuramadıklarımızı da ulaşılabilir hale getirmeye başladı.

CİDDİ BİR DİNAMİZM VAR Bugün artık kimse araba sahibi olmayı hayalinin dışında tutmuyor. Ev ve araba sahibi olmak herkesin gündeminde. Şimdi olmazsa 6 ay, 6 ay sonra olmazsa 1 yıl sonra alabileceklerini düşünüyorlar. Mayat standardı ulaşılabilir oldu. Artık hayat kalitesi kavgası veriliyor. Türkiye’de o kadar ciddi bir dinamizm var ki, bunun perakendenin yanı sıra ekonominin bütün alanlarına çok ciddi yansıdığın görüyoruz.

  Erken Seçim Ekonomiye Zarar Verirmi?

Yazının Devamı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir