Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye Kimya Sektörü 2014 Beklentileri

Türkiye Kimya Sektörü 2014 Beklentileri



kimya sektoruTürkiye’nin güçlü sektörlerinden biri olan kimyanın 2013 yılını 18 milyar dolarlık ihracatla kapatması bekleniyor. 100 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen sektörün 2014 yılı ihracat hedefi ise 20 milyar dolar. Kimya sektörü, Türkiye’nin halen ithal ettiği 10 kimyasalı üretmeye hazırlanıyor. Bunun için bir kimya ihtisas bölgesi kurulması için de çalışmalar yürütülüyor.

Son yıllarda gösterdiği performansla Türkiye’nin ihracatında önemli bir konuma yükselen kimya sektörü, 2013’te Avrupa pazarındaki durgunluk ve bir diğer önemli pazarı Mısır’da yaşanan olumsuzluklara rağmen güç kaybetmedi. 2012 yılında 17,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya sektörünün 2013’ü ise yaklaşık 18 milyar dolar ihracatla kapatması bekleniyor. 100 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen kimya sektörü için yapılan öngörüler 2014 yılında da yükselişin süreceği yönünde. Her ne kadar çok zor geçmesi beklenen bir yıl olsa da kimya sektörü temsilcileri 2014 için 20 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlemiş durumda.

MISIR, PLANLARI ETKİLEDİ

Sektör temsilcilerine göre, 2013’te ihracat 20 milyar doları rahat bulacakken hedeflerin gerisinde kalınmasının en önemli nedeni Avrupa’da özellikle ilk yarının çok kötü geçmesi ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu’da istenen düzeye ulaşılamaması. Kimya alanında bir numaralı pazarlarımızdan biri olan Mısır ile yaşanan gerginliğin bedeli ağır olmuş durumda. Mısır’a yapılan ihracat yüzde 50 gerilerken, bu Ortadoğu’daki ihracatımızı da olumsuz etkiledi.

2013 yılında özellikle de üçüncü çeyrekte yükselen döviz kurlarının piyasalarda belirsizlik yarattığını aktaran Petkim Petrokimya Holding AŞ Genel Müdürü Sadettin Korkut, bu durumun talepte dalgalanmalara neden olduğunu belirtiyor. Korkut, “Avrupa petrokimya sektöründe, sıkıntılı geçen ilk yanyıl sonrası üçüncü çeyrekte iyileşme beklentileri ile oluşan olumlu hava talepte canlanma sağladı. Böylece bizim de içinde yer aldığımız kimya sektörü ihracatının 2013 yılında 18 milyar doları bulması muhtemel” diyerek durumu özetliyor.

KG DEĞERİ ARTTI

Bu yaşananlara rağmen sektör geçen yıl ulaşamadığı 20 milyar doları bu yıl kazanma peşinde. 15 bine yakın işletmenin yer aldığı ve 230 bin kişiye istihdam sağlayan kimya sektöründe, ihracattaki istikrarlı yükseliş kilogram başına değere de yansımış durumda. Bugün sektörün birim ihracat değerinin ortalaması 1,65 dolar. Birim ihracat değerindeki artış eğilimi sürüyor.




Sektörün kilogram başına elde ettiği yükselişte araştırma ve geliştirmeye daha fazla kaynak aktarmasının da önemli bir yeri var. Bu noktada sektörün AR-GE merkezi sayısını 10’a çıkardığını aktaran TOBB Türkiye Kimya Sanayi Meclisi Başkanı ve Türkiye Kimya Sanayicileri Demeği (TKSB) Başkanı Timur Erk, sektörün araştırma, geliştirme ve inovasyona harcadığı miktarın eski yıllara göre artış göstermesinin ihracata da yaradığı görüşünde. Erk, “Bu bağlamda bir örnek vermek gerekirse, kilosu 1,7 dolar olan akrilonitril ithali yapan Aksa, bunu kilosu 3,5 dolar olan akillik elyafa dönüştürüyor ve yüksek teknoloji kullanarak karbon elyaf üretiminden elde edilen kompozitler ile kilosu 15 ila 80 dolar arasında oluşan ciddi katma değer yaratıyor” diyor.

  Perakende sektörü 2014’te yüzde 15’lik büyüme hedefliyor

İHTİSAS BÖLGESİ GELİYOR

Sektörün ihracatta birim başına değeri artırma girişimi 2014 yılında da sürecek. Pazar çeşitlemesi, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle ihracatta fiyatı yükseltmeyi planlayan sektör, bu doğrulaıda 2014’te yeni bir hamleye hazırlanıyor. Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği’nin iki yıldan beri yürüttüğü bir çalışma ile katma değeri yüksek ve halen ithal edilen 10 kimyasalın Türkiye’de üretimini sağlamak üzere tespit ve ön fizibilite projeleri kısmen yapıldı. Bu çalışmalan 2014’te tamamlamayı isteyen sektörde, belirlenmiş bu kimyasalların Türkiye’de üretilmesini sağlayarak cari açığa olumlu katkı sunmak hedefleniyor.

Türkiye’de üretilmeyen ve ithal edilen ürünlerde yerli üretim çalışmaları sürerken, bu adımın en önemli ayağı ise kimya bölgesi olacak. Sektör temsilcileri daha evvel bazı bakanlarla bir araya gelmiş ve kimya sektörüne özel bir bölge talep etmişlerdi. Bu konuda yeni başlanan bir projeyle, 20 girişimcinin bir araya gelmesiyle, Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması yönünde ilk çalışmalar yapıldı. Sektörün önde gelen temsilcilerinin desteğiyle hayata geçirilmesi planlanan bu özel bölgenin Marmara’da kurulması bekleniyor.

Kimya’nın ekonomi açısından stratejik bir sektör olduğunu belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçılan Birliği (İKMÎB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yeni ihtisas bölgesiyle ilgili şunları söylüyor: “Dünyada da başarılı örnekleri bulunan sektörel entegrasyon sağlayacak kümelenme modeli bir süredir gündemimizde. Sektörümüzden 20’ye yakın firma, kimya sanayi bölgesi kurulması için bir araya geldi. Bu konuda ciddi araştırmalar yapılıyor. Amaç büyük ölçekli şirketleri bir araya getirmek.

İKMİB, pazar çeşitliliğinin sağlanması için alım heyetlerinin Türkiye’ye getirilmesi, uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları ve Ekonomi Bakanlığı’nın AR-GE teşvikleri kapsamında hayata geçirilen Yurtdışı Pazarlama Takımları’yla ihracatta nefes açmaya çalışıyor. 2013 yılında 21 uluslararası fuara milli katılım düzenlendi ve Mısır’ın etkileri belki de bu sayede biraz aşıldı. Yurtdışı Pazarlama Takımları 2014’te Güney Amerika ve Afrika’ya yönelik ziyaretlerini buzlandıracak. Bugünlerde sektörde fuar takviminde potansiyeli yüksek olabilecek yeni rotasyonlar da araştırılıyor. Bu yönde en cazip fırsatların Afrika pazarında olduğu ifade ediliyor.

Sibel Atik




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir