Anasayfa / Makaleler / Türkiye, medikal turizmde büyüyor

Türkiye, medikal turizmde büyüyor

Dünya, sağlığı artık Türkiye’de de arıyor

Türkiye son dönemlerde başarıyla gerçekleşen organ nakilleri ile sağlık turizminin yükselen yıldızı olmaya başladı. Eskiden sadece göz, diş ve estetik cerrahi için sağlık turisti çeken Türkiye, artık zorlu cerrahi ve kanser tedavileri için de tercih ediliyor. 2011 yıhnda gelen yarım milyonu aşkın sağlık turisti ekonomiye 3.4 milyar dolarlık katkı sağlarken Türkiye, medikal turizmde dünyanın beşinci ülkesi konumuna yükselmiş bulunuyor.

Sağlık turizmini geliştirme çabalanna yedi yıl önce başlayan Türkiye, bu alanda 20 yıldır çalışan ülkeleri geride bırakarak 5’inci sıraya yükselmiş bulunuyor. Ancak gözünü bu alanda daha da yukarılara diken Türkiye, ABD ve Almanya’nın ardından 3’üncü sıraya yerleşmeyi hedefliyor.

Bu sektöre yaptığı yatırımlar ve dinamik pazarlama yapısıyla markalaşan Türkiye, 2005 yılında 126 bin olan sağlık turisti sayısını 2010 yılında 487 bine çıkararak 2.4 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. 2011 yılında gelindiğinde ise sağlık için Türkiye’ye gelen 587 bin turist ekonomiye 3.4 milyar dolarlık katkı sağladı.

TIP TURİZMİ YÜKSELİŞTE

Bunun bir kısmının fizik tedavi ve termal turizm ancak daha büyük kısmının ise tıp turizmi amaçlı olduğu biliniyor. Eskiden Türkiye’ye gelen vakalar genelde göz, diş ve estetik cerrahi gibi alanlarken artık daha ağır vakalar için de turistler Türkiye’de tedaviyi seçiyor.

Özellikle son dönemde Arap Baharı etkisinde olan ülkelerden Türkiye’ye çok sayıda hasta hareketi olduğunu ifade eden sağlık çevreleri şu değerlendirmede bulunuyor:

“2012 sonunda da sağlık turisti sayısında yüzde 35 oranında artış olacağı tahmin ediliyor. Türkiye bölgenin bir anlamda sağlık merkezi haline geldi. Son dönemde Ortadoğu gibi Afrika ülkelerinden de çok sayıda hasta şifa bulmak için Türkiye’deki sağlık tesislerine geldi. Örneğin geçen yıl 25 bin Libyalı Türkiye’de tedavi oldu. Türkiye’nin coğrafi avantajı, insan kaynakları ve tıbbı tecrübelerinin desteğiyle gelen sağlık turisti sayısının 2023’te 2 milyona çıkması bekleniyor.”

ORGAN NAKİLLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Son dönemde Türkiye’de yapılan yüz nakli, çift kol nakli, dünyada ilk kadavradan rahim nakli gibi operasyonlar ülkemizin sağlık alanında dünya çapında tanınırlığını artırdı. Bu operasyonlar Türkiye’deki hekimlerin ciddi altyapı ve birikimlerinin olduğunu da ispatlamış oldu.

Dünyada 100 milyar dolar bulan medikal turizm pastasından yüzde 5 pay alan Türkiye için, tıp tarihine geçen bu uygulamaların yarattığı yankıların daha çok pay olarak geri dönmesi bekleniyor. Yabancı hastaların artan ilgisinin Türkiye’nin bölgesinde artan etkinliği ile paralel olduğunu düşünen Türkiye Sağlık Vakfı Yönetim Kumlu Başkanı Murat Balaban, dış siyasette izlenen aktif politikaların özellikle Ortadoğu ve Afrika ülke vatandaşları tarafından Türkiye’nin tercih edilmesinde etkili olduğu görüşünde.

DİZİLERİN ETKİSİ DE VAR



Ortadoğu ülkelerinde yayınlanan Türk yapımı yerli dizilerin bile bu ilgiyi arttırdığını dile getiren Balaban, “Potansiyel ülkelerde bulunan dış temsilciliklerimizde, sağlık ataşesi bulunmalı. Böylece Türkiye’ye tedavi olmak için gelmek isteyen yabancıların yaşadığı vize sorunu azalır, yabancı sağlık kuruluşları ile yerli kuruluşlarımız arasında koordinasyon sağlanabilir” önerisinde bulunuyor.

2020 yılına kadar Türkiye’de sağlık turizminden yıllık 10 milyar dolar gelir sağlanmasının hedeflendiğini belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Turizmi İş Konseyi Başkam Ruşen Yıldırım ise, 51 ülkede milli sektör ilan edilmiş olan sağlık turizminin Türkiye’de de milli sektör kabul edilmesi için girişimlerde bulunacaklarına vurgu yapıyor.

TIP TURİZMİ ÖNE GEÇTİ

Sağlık amaçlı seyahatler üç alt başlıkta toplanıyor: Termal ve spa-well-ness aırizmi, ileri yaş ve engelli aırizmi ile medikal, yani tıp turizmi. Termal turizm büyük bir potansiyel taşımakla birlikte, sağlık turizmiyle entegrasyonunun sağlanamadığına işaret ediliyor. Termal kaynaklarıyla tanınan Türkiye’de, son dönemde medikal turizm başlığı yeni bir kavram ve çalışma alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Medikal turistlerin tedavi alanlarında ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre göz, beyin cerrahisi ve ortopedi ve kardiyoloji bölümlerinin yüzde 80’lerin üzerinde bir paya sahip olduğu görülüyor. Diş branşı da ilk sıraları alan tedaviler arasında yer alıyor. 2007 yılına kadar ülkemize daha çok termal turizm için fizik tedavi amaçlı aırist girişi olduğunu ancak bu oranın 2010’da tersine dönerek tıp turizminin öne geçtiğini söyleyen Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, “Ülkemizde termal doğal su destekli fizik tedavi henüz çok otumıuş değil. Yeni yatırımlar bu alandaki gelişmeleri daha da tetikleyecek” diyor. 2015’te bir milyon sağlık turisti ile 10 milyar dolar, 2023’te ise iki milyon sağlık turisti ile 20 milyar dolar elde edilmesinin hedeflendiğine de vurgu yapan Çakmak, bugün ülkemize 94 ülkeden hasta geldiğini belirtiyor.

BEŞ KAT GELİR BIRAKIYOR

Türkiye’ye gezi ve deniz için gelen turistin ortalama kişi başı 600-800 dolar gelir bırakmasına karşın, sağlık aı-ristlerinin bu rakamın beş katına varan harcama yaptığına dikkat çekiliyor. Örneğin Ortadoğu’dan gelen turistlerin Avrupa’dan gelen turistlere nazaran minimum yaklaşık beş kat gelir bıraktığı belirtiliyor. Hatta onkoloji, organ nakli ve kemik iliği gibi ileri teknoloji ve üst düzey deneyim gerektiren branşlarda bu oran çok daha yükseliyor. Öte yandan, Arap turistler, Avrupa’dan gelen turistlere nazaran yaklaşık 10 katı kadar gelir bırakabiliyor. Türkiye’de sağlık hizmetleri fiyatlarının birçok ülkeye göre neredeyse üçte bir oranında düşük olması yabancı-lan tedavi için Türkiye’ye çekiyor. Tedavi için Türkiye’yi en çok tercih eden ülkeler ise Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika gibi Avaıpa ülkeleri ile Tiirki Cumhuriyetler, Orta doğu, Balkan ülkeleri ve bazı Afrika ülkeleri ile Doğu Bloğu, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan ülkeleri olarak sıralanıyor.

ABD İLE YARIŞIYORUZ

Kemik iliği naklinden parkinson cerrahisine, estetikten ortopediye kadar birçok özellikli branşta uluslararası arenada yarışan seviyede hizmet sundukları için yabancı hastalar tarafından tercih edildiklerini dile getiren Medikal Park Hastaneler Grubu Anlaşmalı Hizmetler, Uluslararası Hasta Merkezi Koordinatörü Neslihan Kahraman ise, “Yılda 600 böbrek nakli vakasını yüzde 99 başarı ile gerçekleştiriyoruz. Bu rakam Avrupa’nın en iyi istatistiği. ABD ile aynı kategorideyiz. Dünyada sayılı merkezde gerçekleştirilen parkinson tedavisinde beyin pili uygulamasını gerçekleştiriyor. Onkoloji merkezlerimizde ve erişkin ve çocuk kemik iliği nakli bölümlerimizde ise uluslararası düzeyde teknik donanım, altyapı ve akademisyen kadromuzla hizmet veriyoruz” diye anlatıyor.

Acıbadem Hastanesi’nden yapılan açıklamada ise turistlerin son yıllarda ağırlıklı olarak zorlu cerrahi ve kanser tedavileri için Türkiye’yi tercih ettiği, geliş nedenlerinin başında ise kanser, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi alanlarında ihtiyaç duydukları tanı ve tedavi hizmetlerinin olduğu vurgulandı.

ÖZLEM BAY YILMAZ




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir