Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye-Mısır ilişkilerinde en büyük darbeyi ihracatçılar aldı

Türkiye-Mısır ilişkilerinde en büyük darbeyi ihracatçılar aldımisir ihracatSuriye’deki gerginlik nedeniyle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine ulaşımda yeni rota Mısır olmuştu. Bu yılın başından itibaren deniz yolu ile Mısır üzerinden Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ulaşan ilıracatçılar, ülkedeki karışıklık sonrası ciddi bir krizin eşiğine geldi. Bir hafta kapalı kalan Mısır güzergahı, geçen hafta sonuna doğru açılsa da yeni sıkıntılara gebe olduğu konuşuluyor. Bu durumun 160 milyar dolar olarak konan yıl sonu ihracat hedefine ulaşmada zorluk yaratabileceği söyleniyor.

Avrupa’nın yaşadığı resesyonla birlikte ihracat rotasına yeni ülkeler katan Türkiye için Afrika ve Ortadoğu pazarları adeta kurtuluş olmuştu. Türk ihracatçısı için uzun süredir güneye açılan kapı olarak Suriye ile yaşanan krizin ardından alternatif güzergah olarak bu yılın başında Mısır devreye alındı. RoRo seferleri ile Mısır’a ulaşan Türk tırları, yılbaşından bu yana hem Süveyş Kanalı ile Arap Yarımadası ülkelerine ve hem de Afrika ülkelerine yeni ve aktif bir çözüm yolu bulmanın sevincini yaşamışa. Ancak klasik pazarlara alternatif olarak öne çıkan güneye dönük ihracattaki güzergah. Suriye’den sonra Mısır’daki kanşıklıklar ve iki ülke krizi sonrasında Türkiye ihracatının en önemli sorunu haline geldi. Mısır’daki askeri darbenin ardından gerilen Türkiye-Mısır ilişkilerinde en büyük darbeyi ihracatçılar aldı.

Mursi karşıtlarının meydanlara dökülmesi ve ordunun yönetime el koymasıyla tırmanan olaylar karşısında dört gün kadar seferlerin yapılmadığı Mısır’da, asıl önemli sorun Türkiye’den Mısır’a giden TIR’lara eşlik eden askeri konvoyların meydanlara inmesi oldu.

220 KM’LİK ASKERİ KONVOY!

“Askeri konvoylar neden önemli?” diye sorarsanız, kısaca Türkiye ile Mısır arasında açılan Ro-Ro seferlerinin gidiş yolunu anlatmak gerekiyor. Türkiye’den yola çıkan 400 TIR’lık Ro-Ro gemisi Mısır’ın Port Said Limanı’nda iniyor. Daha sonra başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerine ulaşmak için askeri konvoyların refakati eşliğinde kuzeyden güneye 220 kilometrelik bir yol izleyen yük dolu araçlar, Süveyş kanalı limanı olan Adebiye’ye ulaşıp, buradan gidecekleri ülkelere dağılıyorlar.
Askeri konvoyların geçen dört günlük süreçte, meydanlara kaydırılması nedeniyle ihracatın dört gün kadar durma noktasına geldiğini aktaran Uluslararası Nakliyeciler Deneği (UND) Çetin Nuhoğlu, bundan dört gün önce tekrar seferlerin başladığını söylüyor. Ro-Ro’ların çalışmasında zaten sıkıntı olmadığını dile getiren Nuhoğlu, “Tek sorun kuzeyden güneye Süveyş Kanalı Limanı’na inmekti. Fakat bu soaın da şimdilik giderilmiş görünüyor. Fakat tabii, yine de belirsizlik nedeniyle moraller bozuk. Her an yeni bir şey çıkabilir endişesi var açıkçası” diyor.

  Altın fiyatları ne olur

MISIR SURİYE’YLE EŞİTLENDİ

Uluslararası Nakliyeciler Demeği, Mısır ile Türkiye arasında TIR’ları taşıyan UN RO-RO şirketinin de ortaklarından. Suriye kapısına alternatif olması konusunda şüphelerin olduğu bu güzergahı anlatan Çetin Nuhoğlu, haftada iki sefer yapılan bu taşımaların 12 bin TIR’a ulaştığını kaydediyor.

Suriye’de 2011 yılında 12 bin TIR’ın mal taşıdığı düşünülürse, bu güzergahın da artık önemli bir nokta olmaya başladığını belirten Nuhoğlu, “Aslında Suriye kapısından yılda 12 bin TIR geçerken, Mısır’a da bir yıllık süreçte 12 binin üzerinde TIR yolladık. Ulaştırma Bakanlığı iki ay önce Mısır ile Karayolu Anlaşması’nı da imzalayınca sıkıntılarımız büyük ölçüde kapanmıştı. Fakat olaylann yatışması gerekiyor. Çünkü Suudi Arabistan en önemli pazanmız ve üç ay sonra Hac mevsimi başlayacak, dolayısıyla gıda gibi ürünlerde ciddi bir taşıma yapmamız gerekecek” diyor.

BOYKOT ENDİŞESİ

Ekonomi Bakanlığı bilindiği gibi Mısır İzleme Masası oluşturdu. Bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, olaylann Kahire merkezli olması nedeniyle, Türk fabrikalarında kayda değer bir kayıp yok. Fakat asıl sıkıntı durumun iyiye gitmiyor olması. Bir yetkili şu an herkesin itidalli davrandığını fakat normalleşmenin de uzun zaman alacağını söylüyor. Bir başka yetkili ise, Türkiye’nin direkt taraf olması nedeniyle kendilerine gelen bilgilere göre Türk mallarına boykot hazırlığı olduğunu söylüyor. Türkiye’nin bu iç meselede taraf değil konuyu izlemesi gerektiği ifade ediliyor.

“ASKER ASAYİŞİ SAĞLIYOR”

DEÎK Türk- Mısır îş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield de önemli bir uyarıda bulunuyor. Mısır’da yaşananın askeri darbe değil, askerin kutuplaşmaya müdahalesi olduğunu vurgulayan Mansfield, “Bu bizdeki gibi darbe olarak algılanmamalı. Asker sadece asayişi sağlıyor” diyor. Mısır’da 2 milyar dolarlık yatırımı bulunan 250 yatırımcının 65 bin Mısırlı’ya istihdam sağladığına işaret eden Mansfield, Türkiye’nin buradaki yatınmlannı dikkate alarak açıklamalar yapması gerektiği görüşünde.

PLANLAR DEĞİŞEBİLİR

ihracattan uzun süredir birtakım olumsuz sinyaller geliyordu. Avrupa pazarının istenilen seviyeye bir türlü gelememesi, otomotiv dışında kimi lokomotif sektörlerde beklenen performansın gözlenememesi yıl sonuna ilişkin hedeflerin yeniden masa önüne konmasına vesile oldu. Bu konudaki ilk açıklama da yakın zamanda Ekonomi Bakanlığı’ndan geldi.

Bakan Zafer Çağlayan’ın “Yıl sonu ihracat hedefi revize edilebilir” açıklamasının ardından yaşanan gelişmeler performansı yükseltecek şekilde cereyan etmedi. Mısır krizinin alternatif pazarlara ulaşmada yeni sıkıntıları beraberinde getireceğine vurgu yapılıyor. Yine enflasyon ve maliyetlerin artma riskinin yükselmesi nedeniyle de yıl sonundaki 160 milyar dolarlık hedefin daha aşağılara taşınacağı kaydediliyor.

Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir