Anasayfa / Ekonomi-Finans / Türkiye Ortadoğu’yu sürüklüyor

Türkiye Ortadoğu’yu sürüklüyor
RNCOS’a göre 2013’te Ortadoğu perakende pazarının en hızlı büyüyecek ülkesi Türkiye, bölgeye model olacak

Sektörel araştırma ve analiz firması RNCOS’in Ortadoğu perakende pazarını mercek altına aldığı ‘Middle East Retail Sector Forecast to 2013’ raporuna göre, Türkiye iki yıl içinde Ortadoğu’nun en baskın perakende pazarı olacak. Gerek hızla artan nüfusu, gerekse nüfusun alışverişe olan düşkünlüğü nedeniyle Türkiye’nin pek çok Ortadoğu ülkesi için de model olacağı belirtiliyor.YÜKSELEN YILDIZ TÜRKİYE
Rapora göre, Ortadoğu perakende pazarı 2013’e kadar en az yüzde 13 büyüyecek ve 675 milyar dolara ulaşacak. Geçen üç yılı ciddi bir büyüme ile geçiren Türkiye’nin ise 2013’e kadar her yıl en az yüzde 7 büyümesi öngörülüyor. Suudi Arabistan, Mısır, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Amman, Katar ve Kuveyt’in de araştırma kapsamına alındığı rapora göre incelemeye alınan her Ortadoğu ülkesi büyüme kaydetmiyor. Örneğin Kuveyt perakendede güç kaybederken, Katar ekonomisini perakende ile değil yükselen petrol talebiyle hareketlenmiş gibi görünüyor. Perakende formatları ve metrekare büyüklükleri ile Türkiye’nin ise perakende pazarının büyümesinde anahtar ülke konumuna geleceği belirtildi.

S. ARABİSTAN DA FAVORİ
Rapora göre, geleneksel outletlerden büyük alışveriş merkezlerine, hipermarketlere, süpermarketlere ve organize zincirlere Türkiye’den sonra perakendede en fazla potansiyeli olan ülkeler Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emrilikleri. Son 10 yılda perakende sektöründe bölgedeki ağırlıklarını artıran iki ülke, değişen tüketici talepleri, satın alma gücünün artması, petro doların bereketiyle premium ve lüks markaların bölgeye olan ilgisi ile 2013’e kadar bölgede etkinliklerini sürdürmeye devam edecek.

Ortadoğu pazarı %13 büyüyecek
2009: 418 milyar dolar
2013: 675 milyar dolar (öngörülen)
Büyüme beklentisi: Yüzde 13

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir