Kariyer ve İş

Türkiye ücret zammında şampiyon

Türkiye, saat başına nominal ücret artışında yüzde 10.3 ile AB ülkeleri ve Euro Bölgesi’ni geride bıraktı. Maliyet artışının en fazla yaşandığı sektörlerin başında ise inşaat ve hizmet geliyorKrizi geride bırakan iş dünyası yeni yatırımlar ve istihdama odaklanmaya başladı. Kadrosundaki kalifiye elemanları kaçırmak istemeyen işverenler, bir yandan çalışan bağlılığını sağlama yolunu seçerken, diğer taraftan da piyasadaki yetenekleri kapma yarışına girişti. Bu durum ucuz iş gücüyle yatırım çeken Türkiye’de ücret maliyetlerini yükseltmeye başladı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) 2010 yılının son çeyreğini kapsayan araştırması, en yüksek işgücü maliyet artışının Türkiye’de olduğunu ortaya koyuyor. AB ülkeleri ve Euro Bölgesi’ni de içeren araştırmaya göre Türkiye’de saat başına nominal işgücü maliyet artışı yüzde 10.3. İşgücü maliyeti nedeniyle son 10 yılda fabrikalarını bir bir kapatan ve işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan AB ülkelerinde bu rakam yüzde 2, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 1.6 olarak hesaplanmış.

İşsizlik Ödeneği

İnşaat,maliyette lider
TİSK’in araştırması şaşırtıcı sonuçlar içeriyor. Araştırma hangi sektörlerde daha çok ücret artışı yaşandığına dair bilgiler veriyor. Türkiye’de ücretlerin en hızlı arttığı sektör, son iki yılın büyüme rekortmeni inşaat. Sektörde ücret artış oranı yüzde 11 olarak hesaplanmış. Büyümeyle birlikte agresif bir rekabetin de yaşandığı inşaat sektörlerinde özellikle pazarlama ve satış ofisleri için alınan eleman sayısında ciddi bir artış var. Eleman profilinin hızla değiştiği inşaat, yurt dışında alınan projeler nedeniyle de istihdam maliyeti yüksek hale geldi. Çünkü Türk şirketleri yurt dışındaki projelerde Türk mühendis, usta ve işçilerini çalıştırmayı tercih ediyor. Daha çok Ortadoğu ülkelerinde projeler üstlenildiğinden ülke riski yüksek oluyor ve şirketler buralara eleman götürmek için yurt içindekinden çok daha yüksek meblağlarda ücret vaat ediyor. Ortadoğu’da son aylarda yaşanan olaylar bu durumu daha da iyi gözler önüne serdi. İnşaat sektörünü yüzde 10.2 ile hizmet takip ediyor. Hizmet sektöründe çalışanların ücretleri çok yüksek olmasa da sirkülasyonun önüne geçmek için bu durum son yıllarda değiştirilmeye çalışılıyor. Hızlı rekabet eden sektörde kalite sorunu yaşandığından şirketler ücret artışı ve eğitim programları gibi tedbirler geliştiriyor. Ücretlerin en hızlı arttığı bir diğer sektör de yüzde 10.1 ile sanayi. Sanayi gerek yabancı yatırımcıların ilgisi gerekse katma değerli üretime yönelinmesinden dolayı çalışanlarına yatırımı artırdı. TİSK ücret artış oranlarını ülkeler ve sektörler açısından da ele alarak incelemiş. Araştırmaya göre inşaat sektöründe Slovakya yüzde 10.3’le Türkiye’nin ardında yer alıyor. Hizmet sektöründe de Bulgaristan yüzde 8 ile Türkiye’den sonra ikinci sırada geliyor. Sanayiye bakıldığında saat başına nominal işgücü maliyet artışı AB’de yüzde 1.9, Euro Bölgesi’nde de yüzde 1.7 olarak belirlendi. Sanayi sektöründe de en yüksek artış yüzde 7.9 ile Bulgaristan’da yaşandı.

“İmkanlar Avrupa’nın önünde”
AB ülkelerindeki ekonomik toparlanmanın Türkiye’nin gerisinden geldiğini belirten KRM Yönetim Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Kerim Paker Türkiye’deki iş imkanlarının -özellikle hizmet sektöründe- Avrupa’ya göre arttığını vurguluyor. “Yetenekli insanları tutabilmek ya da rakip şirketlerden çekebilmek için işverenler daha fazla para veriyor” diyen Paker, eleman sirkülasyonunun hizmet sektöründe fazla olduğunu dile getiriyor. Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci büyük müteahhitlik ülkesi olduğuna da dikkat çeken Paker, “Ekonominin ardından inşaat alanında da toparlanma olacağını tahmin ediyorum. Ancak Ortadoğu’daki gelişmeleri de takip etmek lazım” şeklinde konuşuyor.

Kalifiye elemanlar belirleyici oluyor
Sonuçların Türkiye’nin krizden çıkmakta olduğunu gösterdiğini söyleyen Towers Watson Türkiye Direktörü Süha Alıcı’ya göre işverenler sektörlerinde büyüdükçe – krizden çıkmanın da etkisiyle- çalışanlarına daha fazla ücret artışı yapıyor. Alıcı, Türkiye’de hizmet ve inşaat sektörünün hem 2010’un dördüncü çeyreğinde hem de yıllık ortalamalarda sanayiyi geride bırakmasını bu sektörlerde mesleki yetkinliği yüksek, kalifiye çalışanların fazla olmasına bağlıyor. Alıcı, “Türkiye’de hizmet sektörü sanayiden fazla büyüyor. İşsizlik oranının fazla, sendikalaşmanın az olduğu sektörlerin başında da yine sanayi geliyor” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu