Anasayfa / Kariyer ve İş / Türkiye Yabancı İş Gücüne En Kapalı Ülkeler Arasında

Türkiye Yabancı İş Gücüne En Kapalı Ülkeler ArasındaManpowerGroup tarafından yapılan araştırmaya göre dünyada her dört işverenden biri yabancı iş gücüne başvuruyor. Türkiye ise yabancı iş gücüne en kapalı ülkelerden. Diğer taraftan Türk işverenlerin yüzde 64’ü kalifiye elemanların ülkeyi terk etmesinden de endişeli.

ManpowerGroup tarafından 39 ülkede 25.000’den fazla işveren ile görüşülerek yapılan Borderless Solutions to Today’s Talent Mismatch 2011 (Günümüzün Yetenek Uyuşmazlığında Sınır Tanımayan Çözümler 2011) Araştırması’nın sonuçlarına göre dünyada mobil ve sınır tanımayan işgücüne yönelim artıyor. Araştırmaya katılan dünyadaki her dört işverenden biri (yüzde 24), işgücü beceri ve yetenek eksiklerini çözmek için yabancı işgücüne başvuruyor. Araştırmaya göre işgücü yetenek açıklarını kapatmak için en fazla yabancı işgücüne yönelen şirketler Amerikan şirketleri.

Dünya genelinde, işverenlerin yetenekli işgücü açıklarını karşılamak üzere ülke dışına en az yöneldikleri ülke Çin (yüzde 8). Türkiye’de de bu oran oldukça düşük, yüzde 17.

Türkiye’den ankete katılan 500 işverenin 415’i ise yabancı işgücü istihdam etmediklerini söylüyor. Araştırmaya katılanların;
– yüzde 52’si yabancı iş gücüne başvurmak için en büyük engelin vize ve yasal prosedür olduğunu,
– yüzde 32’si herhangi bir özel sebep olmaksızın yabancı işçi çalıştırmayı tercih etmediklerini,
– yüzde 15’i kültür farklılıkları dolayısıyla
– yüzde 13’ü dil sorunu nedeniyle yabancı çalışan istemediğini söylüyor.
Türkiye’de yabancı yetenekleri en fazla istihdam eden sektörler;
– yüzde 36 ile restoran ve otelcilik,
– yüzde 29 ile elektrik, gaz, su sektörleri.
Coğrafi olarak bakıldığında 5 bölge arasında yetenek açığı sorunu için yabancı işgücüne en çok yönelen bölgeler yüzde 24 ile Akdeniz Bölgesi ve yüzde 19 ile Orta Anadolu Bölgesi.
Bunun yanı sıra, yetenek açığı için yabancı işgücüne başvuran Türk işverenlerin ise istihdam kaynağı olarak en fazla tercih ettikleri ülkeler sırasıyla Rusya (yüzde 34), Almanya (yüzde 15), Bulgaristan ve Ukrayna (yüzde 13).

En fazla talep mühendisliğe
İşsizlik tüm dünyada sorun fakat diğer taraftan yetenekli çalışan bulmak da ayrı bir dert. Araştırmaya göre dünya genelinde yabancı işgücüne en fazla talep olan alan mühendislik. Küresel olarak araştırmaya katılan her 10 işverenden biri, yabancı mühendislerin yeteneklerine ihtiyaç duyuyor. Revaçtaki diğer iki iş dalı; işçiler (yüzde 8) ve nitelikli işçiler (yüzde 7).
Türkiye’de ise yetenek açığı nedeniyle işverenlerin yabancı yeteneklere en açık olduğu alan pazarlama, halka ilişkiler ve iletişim iken dünyadaki trendle benzer olarak mühendislik ikinci sırada yer alıyor.

  Turkcell Global Bilgi 2012’de 2.000 Kişiyi İşe Alacak

Pazarlama, hep çok fazla insanın istihdam edildiği bir alan olarak görünür ama iş kalifiye eleman bulmaya gelince en zor doldurulan pozisyonlardan. Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, sorunun hem kalifiye eleman bulmakta hem de niş alanlarda uzmanlaşmış kişiler bulmakta olduğunu söylüyor. Diğer taraftan pazarlamanın dinamizmi ve değişen pazarlama anlayışları, yeni yeni akımlar düşünüldüğünde Türkiye aynı hızla deneyimli ve nitelikli uzmanlar yetiştirmekte zorlanıyor.

Beyin göçü korkutuyor
Araştırmaya katılan her üç işverenden biri, yetenekli işgücünün yurtdışına göçünün yaratacağı etkiden endişe duyuyor. Aynı şekilde, Türk işverenlerin de yüzde 64’ü kalifiye elemanların Türkiye dışında bir pazarda çalışmak üzere ülkeyi terk etmesinin sektörlerini olumsuz etkileyeceği görüşünde. (Dünyada beyin göçünden korku duyan işverenlerin ortalaması ise yüzde 34) Türk işverenlerin yüzde 79’u hükümetin ve şirketlerin işgücü göçünün önünü kesmek için yetersiz kaldığına inanıyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, “Araştırma sonuçları bize Türkiye’nin yabancı işçi çalıştırma konusunda kapalı olduğunu gösteriyor. Her ne kadar küresel pazarlar daha fazla sayıda iş fırsatları yaratıyor olsa da, geleneksel olarak iş kanunları yerelliğini sürdürüyor. Bunun sonucunda, aynı becerilere sahip olan çalışanların sayılarının, belli bölgelerdeki yetenek koridorlarında daha yoğun olduğu gözlemleniyor. Dolayısıyla da, özel becerilere ve yeteneklere sahip çalışanları istihdam etme arayışındaki işverenlerin, bu bölgesel havuzları hedeflemeleri gerekiyor” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir