Anasayfa / Haberler / Türkiye Yayıncılık Sektörü Hızla Büyüyor

Türkiye Yayıncılık Sektörü Hızla Büyüyor

Yabancılar, yayıncılık işini de gözüne kestirdi

d-rKitap okuma oranlarında alt sıralarda olduğumuza dair bir genel kanı bulunsa da Türkiye yayıncılık sektörü hızla büyüyor. Bu büyüme son dönemde yabancı şirketlerin de dikkatinden kaçmadı. Alman Bertelsmann, Fransa’nın en büyük yayın grubu Hachette’in Türkiye pazarını markaja aldığı konuşulurken, Yunanlı bir yayıncılık firması Psichogios da Türkiye’de şirket kurdu.

Geçtiğimiz hafta Nobelli yazar Orhan Pamuk’un 19 yıldan bu yana kitaplarını yayımlayan İletişim Yayınları’ndan ayrılacağı ve bundan sonra Yapı Kredi Yayınları ile birlikte çalışacağı iddiaları edebiyat dünyasını hareketlendirdi.

İddiaları yalanlamayan Yapı Kredi Yayınları, önümüzdeki gün lerde olumlu ya da olumsuz bir açıklama yapılacağını açıkladı.

Türkiye yayıncılık endüstrisi bu gibi transferlere alışkın. Elif Şafak, Ahmet Ümit, Ahmet Altan gibi ünlü yazarların da daha önce yayınevi değiştirmeleri epeyce ses getirmişti

Önümüzdeki günlerde Türkiye yayıncılık endüstrisinin gündemini en az transferler kadar meşgul edecek bir konu daha olacak gibi görünüyor. Zira yabancı yayın gruplarının Türkiye’ye girmek için fırsat kolladıkları konuşuluyor.

GELECEK İKİ YIL KRİTİK

Avrupa’daki ekonomik kriz pek çok sektörde olduğu gibi yayıncılık sektöründe de son dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgiBenzer gelişmeler önümüzdeki dönemde de bekleniyor. Alman Bertelsmann, Fransa’nın en büyük yayın grubu Hachette’nin Türkiye pazarını markaja aldığı konuşulurken Yunanlı bir yayıncılık firması Psichogios da Pena ismiyle Türkiye’de şirket kurdu. Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, 2013 ile 2015 arasında sektörde yabancı ortaklıklar ve satın almalar beklendiğini söylüyor.

OKUMADA GERİDEYİZ

Türkiye çok az kitap okunan bir ülke olduğu için sık sık eleştirilere maruz kalır. Kişi başına düşen kitap sayısı arzu edilen düzeyde olmadığı biliniyor.

Fakat bu olumsuz rakamlar yayıncılık endüstrisi için geçerli değil. Çünkü Türkiye dünya yayıncılık sektöründeki ciro büyüklüğü sıralamasında 13’üncü sırada. 2012 yıl sonu rakamlarına göre Türkiye perakende yayıncılık pazarı 2.2 milyar dolar büyüklüğüne ulaştı. Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu ‘YAYFED’ Yönetim Kurulu Başkanı ve Zambak Grup Genel Müdürü Bayram Murat bu rakamın 2009’da 700 milyon dolar olduğunu söylüyor. Son üç yılda Türkiye’de yıllık kişi basına düşen üretilen kitap adedi 5 3 civarındayken 6.4’e çıktı. 2012 yılında 42 bin 625 çeşit kitap yayınlandı.TAŞLAR YERİNE OTURUYOR

Bu Türkiye için önemli bir gelişim gibi görünse de diğer ülkelerle karşılaştırıldığında hala istenilen düzeyde okluğunu söylemek mümkün değil. Geçen yıl yüzde 30 büyüyen ve şube sayısını 125’e çıkaran D&R Genel Müdürü Kürşat Demircioğlu, yılda yayınlanan kitap çeşidinin Amerika’da 328 bin, İngiltere’de 206 bin, Rusya’da 123 bin, Ispanya’da 86 bin 300 olduğunu bilgisini veriyor. Dünya devlerini Türkiye’ye çeken de bu rakamlara göre Türkiye’nin oldukça iyi bir potansiyel taşıması.

İlk bakışta pazarın büyüme hızına rağmen kitap okuma oranlarının artmaması bir çelişki gibi görünse de pazardaki dinamiklerin yerine oturduğu bir süreçten geçiyor Türkiye. Kenan Kocatiirk, geçmişte çok küçük olan pazarın normal seviyelere yaklaştığı için pazann büyüme ivmesine girdiğini söylüyor.

Diğer önemli konu ise yardımcı ders kitapları ve KPSS, ALES gibi sınavlara hazırlık kitaplannın sektörde önemli bir pay alması. Yardımcı ders kitapları 150 milyon dolar, test kitapları ise 500 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşıyor.

KORSANLA MÜCADELE

Son dönemde sektörün sağladığı büyüme ivmesinde korsana yönelik çalışmaların da büyük etkisi var. Yayıncılar Birliği verilerine göre Türkiye’de satılan kitapların yaklaşık yüzde 40’ını korsan kitaplar oluşturuyor.

Korsanla mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl 191 baskın gerçekleştirildi ve baskınlarda 479 bin 937’si kitap olmak üzere aralarında kitap kapağı, forma, kalıp, bandrol, matbaa makinasının yer aldığı toplam 1 milyon 207 bin 162 materyal ele geçirildi. Yakalanan korsan kitapların maddi tutan 10.4 milyon lirayı buluyor.

KORSANDA AKADEMİK TREND

Özellikle son dönemde akademik yayınlardaki korsan artışı dikkat çekici. Üniversitelerde akademik yayınların önemli bir kısmı kitaptan fotokopi çekerek çoğaltılıyor. Bunun da suç olduğunu ve 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 50-150 bin lira arası para cezası olduğunu hatırlatan Bayram Murat, bu tip korsanlıkların genellikle okul ve üniversitelerde meydana geldiğini vurguluyor.

Üniversite sayısının 200’e ulaştığını ancak toplam pazarın yüzde 3’ünü oluşturan akademik yayın pazarının hiç büyümediğini belirten Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk şöyle devam ediyor: “Fotokopiyle çoğaltma şikayete bağlı bir suç. Zaten artık bu tür kitapları raflarda bulundurmak yerine bilgisayar hard disklerinde tutuyorlar ve isteğe göre çoğaltıyorlar. Üniversitelerde ve çevrelerinde çok yaygın olarak fotokopiyle çoğaltma sistemi var.”

Bu sorunların çözülmesi büyük önem taşıyor zira önümüzdeki dönemde pazarın gelişmesi büyük oranda buna bağlı. Yapısal sorunlarına rağmen dinamik ve büyüyen bir sektör olan yayıncılık sektörünün yabancıların dikkatini çektiğini vurgulayan Kenan Kocatürk’e göre pazara girişlerin hızlanması için akademik yayıncılıktaki korsan sorununun ve ilköğretim kitaplarındaki denetimci yapının çözülmesi gerekli.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN / EKONOMİST
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir