Anasayfa / Haberler / Türkiye’de organik bal üretimi yaygınlaşacak

Türkiye’de organik bal üretimi yaygınlaşacakErzurum İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan proje sayesinde organik bal üretimi önce Erzurum’da daha sonra da Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan, ”Organik Arıcılık” projesi, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Tarım Turizm ve Sanayisi tarafından 334 bin lira ödenekle kabul edildi.

Proje kapsamında ilk olarak belirlenen 100 profesyonel arı üreticisine eğitim verilip, ardından tamamen organik hazırlanan 100 kovan dağıtıldı.

Organik bal üretimi yapacak üreticiler, organik bal üretimiyle hem meslektaşlarına örnek olmayı hem de yurt dışına bal ihraç etmeyi hedefliyor.

Erzurum İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik arıcılık konusunda Türkiye’de ilk kez geniş kapsamlı bir proje hazırlayarak, bunu KUDAKA’ya sunduklarını söyledi.

KUDAKA tarafından en yüksek puanla kabul edilen proje için 334 bin lira ödenek ayrıldığını anlatan Bayır, ”50 bin lirası birliğin sermayesinden karşılanacak. Türkiye’de organik bal üretiminin yaygınlaşması için ilk kez böyle geniş kapsamlı bir proje gerçekleştirdik. Şuan için ilk ve tek proje. Bu kadar geniş kapsamlı ve geniş katılımlı hiçbir proje, organik arcılık konusunda yapılmamış. Türkiye’de ilk projeyi biz gerçekleştirdiğimiz için ayrıca mutluyuz” dedi.

Birliğe üye 470 kişiden 100 profesyonel üreticinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı veri kaydına girerek, organik bal üretimi yapacağını ifade eden Bayır, organik tarım ve organik bal üretimi için Erzurum’un biçilmiş kaftan olduğunu vurguladı.

Şehrin yüzde 63’ünün çayır ve meralardan oluştuğunu belirten Bayır, şunları kaydetti:
”Kimyasal kirlenmeye maruz kalmamış alanlar var. Erzurum’da sadece ben organik bal üretiyorum. Ben bundan para kazanıyorum, benim üreticilerim neden bundan para kazanmasın istedim. Bu amaçla yola çıktık. Güzel de oldu. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Bu proje sayesinde organik balın merkezi, başkenti olmayı hedefliyoruz. Bunu da yıl sonunda ispatlayacağız. Projeyi 50 kişi için hazırlamıştık ama yoğun bir talep olunca bunu 100’e çıkardık. İlk etapta en profesyonel üreticileri projeye dahil ettik.”

SURİYE’DEN BAL TALEBİ HAREKETE GEÇİRDİ

Proje kapsamında 100 üreticiye dağıttıkları kovanların da tamamen organik olarak yapıldığını vurgulayan Bayır, ”Bu kovanların tamamı, organik, doğal ürünlerden yapılmış olması ve kimyasal hiçbir girdinin kullanmamasıdır. Kovan yapımında doğal ağaçlar, paslanmaz vidalar kullanıldı. Yapıştırıcı hiç kullanılmamıştır. Boya olarak da kesinlikle kullanım yok. Çünkü boyaların tamamında naftalin vardır ve naftalin de kanserojen maddedir. Biz doğal olarak elde edilen bezir yağı kullandık” diye konuştu.

Proje hazırlamadan önce yurt dışından, özellikle Suriye’den bir firmanın kendilerinden yüklü miktarda organik bal talebinde bulunduğunu anımsatan Bayır, şöyle konuştu:

”Bizim balımızın orijini belli olmadığı için firma ile anlaşamadık. Biz de ancak onların tanımına göre ‘yaban çiçeği balı’. Oysa bizde binlerce çiçek var. Ballı bitkiler var. Bu ballı bitkilerin tamamının isimlerini biz biliyoruz ama bunun bilimsel olarak ispatlanması gerekiyor. İspatlanması takdirde yurt içinden ziyade yurt dışına da rahatlıkla açılabiliriz. Bu şekilde hem yurt içine hem de yurt dışına pazarlama şansımız var. ‘Suriye’den gelen bu talepler doğrultusunda ne yapabiliriz’ dedik ve bu projeyi hazırladık. Bu proje ile sadece Erzurum değil Türkiye’de 79 tane birlik var, bunlara da örnek oluruz.”
ORGANİK BALI AYIRT ETMEK İÇİN…

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bayır, organik balı diğer ballardan ayırt etmek için şu önerilerde bulundu:

”Organik balı ayırt etmek için önce organik bal rafları ayrı olmak durumunda. Bu bir zorunluluktur. Tarım Bakanlığının organik tarım logosu var. Ayrıca kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının da logosu var. Organik tarım logosu varsa tereddüt etmeye gerek yok. Aksi takdirde yaptırım cezası çok büyük. Üreticiye 15 bin lira, kontrol ve sertifikasyonunu gerçekleştirene 50 bin lira ve bir daha açmamak üzere kapatma cezası vardır. Onun için kimsenin cesaret edebileyeceğini sanmıyorum. Size organik bal diye üzerinde logosu olmayan ürünler satmaya çalışanlar olursa da mutlaka onları ihbar edin.”
Organik bal üretiminin insan sağlığı açısından önemine vurgu yapan Bayır, balda bulunan şekerin insan sağlığı açısından çok tehlikeli olmadığını ancak arı ölümleri için kullanılan antibiyotiklerin baldaki kalıntılarının insan sağlığı için tehlikeli olduğunu vurguladı.

  Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Programı

Organik arıcılıkla birlikte arı ölümleri için de organik ürünlerin kullanılacağını anlatan Bayır, ”Arı ölümleri için antibiyotik kullanılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. Organik üretimde bunun hiçbiri söz konusu olmayacak. Arı ölümleri için çiçeklerden, bitkilerden elde edilen ürünler kullanılacak. Bunlar antibiyotikten daha etkilidir, insan sağlığına da zararı loktur. Tamamen doğal asitler, nane, kekik, ısırgan gibi” şeklinde konuştu.

Bayır, Türkiye’de daha önce ”Çam Balı Kongresi” düzenlendiğini ve kongreye 40 ülkeden katılımın olduğunu anımsatarak, kendilerinin de ilk kez ”Çiçek Balı” kongresi düzenleyeceklerini vurguladı.
Çiçek Balı kongresinin dünyada da bir ilk olacağının savunan Bayır, çeşitli konferans, kongrelerle arıcılık yapanları organik arıcılık konusunda bilinçlendireceklerini ifade etti.

”ORGANİK BAL ÜRETİMİNDE VERİM KAYBI OLMAYACAK”

Tarım İl Müdürü Mustafa Altun da projenin ilimiz için özgün olduğunu belirterek, proje sayesinde ilk etapta 100 üreticinin organik bal, polen ve arı sütü üretimi yapacağını, bunu da yurt içi ve yurt dışına satabileceğini söyledi.

Organik balı Erzurum’a ve Türkiye’ye kazandıracaklarını anlatan Altun, şöyle konuştu:

”Organik bal üretimi için kimsenin verim endişesi olmasın. Organik tarımda olduğu gibi organik balda da şanslıyız. Tarımda yoğun suni gübrelerle, kimyasallarla verim artışı çok olurken, arıcılıkta böyle bir durum yok. Tamamen doğada, tabiatta, yaylalarda çiçeğe dayalı olduğu için bu manada verim yönüyle önemli bir sıkıntı, verim düşüşü olmayacak. Organik arıcılıkta bir yöntem de arı hastalıklarıyla mücadele yöntemidir. Burada, balda ve arı ürünlerindeki kalıntı sağlık yönüyle sakıncalıdır. Organik üretimde böyle bir durumun olmaması önem arz ediyor.”

Organik bal üretiminin yanında bunun pazarlamasınında önemli olduğunu ifade eden Altun, ”Organik arıcılığın hızla artmasını önemsiyoruz. Sadece üretmek değil pazar da önemli. Balımızın kalitesinin duyurulması, tanıtılması, müteşebbislerimizin ve basın vasıtasıyla pazarlanması konusunda çeşitli çalışmalarımız olacak” dedi.

KUDAKA Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan ise ”Organik Arıcılık” projesinin Erzurum’da en yüksek oyu alarak birinci kabul edilen proje olduğunu belirterek, KUDAKA olarak görevlerinin başarılı projeleri desteklemek olduğunu söyledi.

Arıcılığın önemli olduğu ülkede, Erzurum’un da önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Altan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Erzurum’da şuana kadar bir tane organik tarımla uğraşan çiftçimiz vardı. Arıcılık da tarımın bir alt birimi. Bu konuda geç kalındığını gösteriyor. Proje sayesinde bir üreticiden 100’e çıkması gerçekten büyük bir atılım. Organik tarımın bütün dünyada ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu örgütlü yapımızla, sahip olduğumuz potansiyeli en iyi şekilde değerlendirip, bölgeyi organik arıcılıkta dünya ölçeğinde bir bölge haline getirmeliyiz. Bunun önünde hiçbir engel yok. Projeyle birlikte eğitim çalışmaları da olacak. Çiçek Balı Kongresi de önemli. Bunu projelendirip ajansımıza sunmalarını bekliyoruz. Organik balın tanıtımı bütün dünyaya internet ortamından da yapılabilir. Bütün ülkelere, Amerika’ya sipariş üzerine bal gönderilebilir.”

AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir