Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin 7’nci Kadın Girişimcileri Yarışması’na başvurular başladı

Türkiye’nin 7’nci Kadın Girişimcileri Yarışması’na başvurular başladıKadın girişimciler 7’nci kez yarışıyor

kadin girisimci yarismasiBu yıl 7’ncisi gerçekleşecek Türkiye’nin Kadın Girişimcileri Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmada bu yıl, ‘Türkiye’nin Kadm Girişimcisi’, ‘Gelecek Vaat Eden Kadm Girişimci’ ve ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadm Girişimci’ kategorilerinin yam sıra, ‘Türkiye’nin Kadm Sosyal Girişüncisi’ de ödüllendirilecek.

Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER’in işbirliğiyle bu yıl 7’nci kez gerçekleştirilecek Türkiye’nin Kadın Girişimcileri Yarışması’na başvurular başladı. 2007 yılında sadece 113 başvurunun olduğu yarışmaya geçtiğimiz yıl 6 binden fazla başvuru yapıldı. Bu yıl bu sayının daha da artması bekleniyor. Bu yılki yarışmada kategorilere bir yenisi eklenecek ve Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi de seçilecek.

Yarışmaya son başvuru tarihi 31 Mayıs

Türkiye’nin Kadan Girişimcileri Yarşması’na, Türkiye’de yaşayan ve hakim ortak olduğu işletmenin yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında kalan tüm kadın girişimciler, www.kadingirisimciyarismasi.com adresinden, 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvurabiliyor ya da aday gösterilebiliyor.

Geçmiş yıllarda başvurmuş adaylar da yeniden başvuruda bulunabiliyor. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi, 20 bin TL para ödülü, Ekonomist, Capital, Elele dergilerinin bir yıllık aboneliği ve KAGİDER’in bir yıllık üyeliği, Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci, Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci ve Kadın Sosyal Girişimciye, 15 biner TL para ödülü, Ekonomist, Capital, Sele dergilerinin bir yıllık aboneliği ve KAGİDER’in bir yıllık üyeliği verilecek.

Ayrıca dereceye giren 15 finalist, Garanti Bankası’nın, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği, Boğaziçili Kadın Girişimci Geleceği Garanti adlı ücretsiz eğitimlerden ve ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye Koçlarından, bireysel koçluk desteğinden faydalanma imkanına sahip olacak.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Bu yıl da yüksek sayıda başvuaı bekliyoruz. Kadın girişimcilerimizi, her şeyden önce kendilerine olan inançlarını daha da güçlendirmeleri için yarışmaya davet ediyoruz” diyor. Karadere, somlarımızı şöyle yanıtladı:

Türkiye’nin Kadın Girişimcileri Yarışması’m henüz duymamış olan kadın girişimcilerimiz olabilir. Yarışma hakkında bilgi verir misiniz?

Garanti Bankası, 2006 yılında kadm girişimcileri farklı bir segment olarak ele alan ilk özel banka oldu. Yola çıktığımızda, girişimci kadınlara en sık ihtiyaç duydukları finansman kaynağı bulma, eğitim alma ve cesaret kazanma süreçlerinde destek olacak projeler geliştirmeye odaklandık. Bu yıl 7’ncisini gerçekleştireceğimiz yarışmayla, ülke ekonomisinin en önemli oyuncuları arasında yer aldığına inandığımız kadın girişimcileri cesaretlendirmeyi, başarılarını gündeme taşımayı ve oıılan desteklemeyi amaçlıyoruz.

Yarışmanın dünden bugüne yarattığı sinerji hakkında nasıl bir gözleme sahipsiniz?
2007’de, yola çıktığımızda sadece 113 olan başvuru sayısı 2012’de 6 bini aştı. Başarı ve özgüven sahibi bu kadar çok kadın girişimci olmasının, ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğuna inanıyoaız. Biz girişimci kadınlarımızın giderek hem daha fazla başarı hem de başarılarını seslendirecek cesaret ve özgüveni kazandığına inanıyoruz. Buradan hareketle, bu yıl da yüksek sayıda başvuaı bek-liyonız. Kadın girişimcilerimizi, her şeyden önce kendilerine olan inançlarını daha da güçlendirmeleri için yarışmaya davet ediyonız.

Yarışmayla neler hedefleniyor?

Yarışma, kadın girişimcilerin kendilerine olan inançlarının pekişmesini sağlarken, dereceye girenler diğer kadın girişimciler için ilham kaynağı oluyor. Bu yarışma, her şeyden önce girişimci kadınların kendi başarılarının farkına varmasını sağlıyor, ortaya çıkan başarı hikayeleri yolun başındaki kadın girişimcilere yol gösteriyor. Kadınlarımızın motivasyon kazanmasının yanı sıra farklı iş ilişkileri geliştirmesine de zemin oluştuaıyor.

  Türkiye’nin En Değerli Markaları

Yarışmada bu yıl ne gibi değişiklikler olacak?

Yarışmada bu yıl, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ ve ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci’ kategorilerinin yanı sıra, ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ni de ödüllendireceğiz. Yeni kategoriyle, bir sosyal sonınun veya ihtiyacın farkına vararak, girişimcilik anlayışıyla ürettiği çözümlerle, sosyal değişim yaratmayı hedefleyen adayların başarılarına ışık tutmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, çevre, insan haklan, sağlık gibi alanlarda fayda yaratmak amacıyla sürdürülebilir iş fikirleri geliştiren girişimciler ayrı bir çerçevede değerlendirilecek ve desteklenecek.

Yarışmanın kriterleri neler?

Başvurular genel olarak, risk alma, cesaretli olma, etkin müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama faaliyetlerinde farklılaşma, finansal yapı, yöre ekonomisine katkıda bulunarak fark yaratma, çevreye duyarlı olma, sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getirme gibi kriterlere göre değerlendirilecek.

Kadın girişimcilere özel bir kredi paketiniz var. Bu paketten bahseder misiniz?

Paketten, belirli bir yatırım projesine sahip ya da mevcut firmasını genişleterek yerel ve uluslararası piyasalarda rekabet etmek isteyen tüm kadın girişimciler yararlanabiliyor. Kadın Girişimci Destek Kredisi’yle, girişimci kadınlara her türlü yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için 60 aya varan vadelerle taksitli kredi sağlarken, ‘Hazır Hesap’ ile çek ve faturalarını ödemenin yanında nakit avans çekme imkanı tanıyoruz.

Bunların yanı sıra paket dahilinde, nakit akışını düzenli ve kolayca takip etmelerine yarayan POS ürünüyle düzenli ödemelerinde kullanmaları için şirket ya da şahıs adına hazırlanmış çek karnesi ürünlerimizden de faydalandırıyoruz. Özellikle teminat sıkıntısı çeken kadın girişimcilerimize yönelik, işini yeni kuran KO-Bt’lerimizin tamamının faydalanabileceği “İşimi Kuruyorum Destek Paketi” ile de desteğimizi sürdürüyoruz.

Bu paket için özel bir fon aldınız. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

Garanti Bankası olarak kadın girişimcilerin başarıları ve gelişimi için finansman ve eğitim desteği sağlıyor, ihtiyaç duydukları cesareti kazandırmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Onları bir adım daha ileriye taşımak amacıyla sürekli bir uğraş içindeyiz. Çalışmalarımız kapsamında, Kasım 2012’de, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD), Türkiye’den sadece kadın girişimcilere finansman sunmak amacıyla sağlanan en yüksek krediyi aldık.

EBRD’nin Türkiye piyasasında kadın girişimcilere yönelik ilk kez sunduğu fon olan, 60 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli bu krediyi, kadın girişimcilere yönelik yatırım ve işletme kredilerinin finansmanında kullanıyoruz. Paket ile Avrupa Yatırım Fonu desteğiyle 50 bin TL’ye kadar, 36 aya varan vadelerle ve altı aya varan ödemesiz dönem içeren kredi fırsatı sunuyoruz.

Kadın girişimcilerin bu pakete olan ilgisi nasıl?

Kadın Girişimci Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar sağladığımız toplam 18 bin adet kredinin tutarı 516 milyon TL’ye ulaştı. Girişimci kadınların gösterdiği yoğun ilgi, paketi onların ihtiyaçlarına göre tasarlamış olmamızın ne kadar doğnı olduğunun somut bir kanıtı. Paket kapsamında bugüne kadar hızla artan kredi kullanımının, önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir