Anasayfa / Kültür Sanat / Türkiye’nin değişen eğlence trendleri

Türkiye’nin değişen eğlence trendlerieglence trendleriKÜÇÜKÇİFTLİK Park’ı bünyesinde barındıran URU Group, Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliği yaparak Türkiye’nin ilk kültür, sanat ve eğlence trendleri araştırmasını yaptı. Veriler Türkiye eğlence hayatının röntgeni niteliğinde. Araştırmada, şu sorulara yanıt aranmış: Dünyada ve Türkiye’deki yeni eğlence trendleri neler? Eğlence hayatının son 10 yıldaki değişimi nasıl? Türkiye’de kimler, nasıl eğleniyor, trendleri kimler belirliyor? İstanbul’da hangi semtler revaçta?

Araştırma, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen direktörlüğündeki Bahçeşehir Üniversitesi Kreatif Endüstriler Merkezi (BAUKEM) tarafından yapılmış. Türkiye’de bu alanda yapılan ilk olma özelliğine sahip araştırma, İstanbul başta olmak üzere İzmir, Çeşme, Bodrum, Eskişehir ve Ankara’da sektörün önde gelen isimleri ve eğlence sektörünün profesyonelleriyle görüşülerek sonuçlandırılmış.

“SANAL” İLE “GERÇEK” HAYAT BİRLEŞİYOR
Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan ilki eğlence anlayışımızın büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Bu değişimin en önemli sebebi ise, dünyadaki çeşitlenmiş ve daha çok bireyselleşmiş yaşam tarzının, eğlence trendlerini etkilemesi. BAUKEM Direktör Yardımcısı Volkan Aytar bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Yaşam tarzlarının değişimi, farklı müzik tercihlerine ve eğlence anlayışlarına yönelik alternatiflerin artmasına sebep oluyor. Sonuçlar, insanların kendilerini daha ‘özel’ ve ‘biricik’ hisset-
tikleri mekânlara yöneldiğini ve özel deneyimler yaşamak istediklerini göstermekte. Günümüz yaşamının bir parçası haline gelen sanal dünya ve sosyal medya kullanımının insanları ‘içeriye’ çektiği iddia ediliyor. Fakat araştırma gösteriyor ki, ‘interaktiviteyi’ ve ‘deneyim ekonomisini’ ön plana çıkaran eğlence mekanları ve formları başarıyı yakalıyor.”

EĞLENCE HAYATI SON 10 YILDA DEĞİŞTİ

Araştırmaya göre son 10 yılda Türkiye’deki eğlence anlayışı da büyük ölçüde değişti. Çalışma, sosyo-ekonomik konum, gelir düzeyi, statü, etnik-dinsel-yaşam tarzı farkları ile tüketici gruplarının giderek çeşitlendiğini gösteriyor. Türkiye’de her sosyo-ekonomik gelir ve statü grubundan, her etnik, dinsel ve bölgesel arka yapısından insan eğlence ekonomisine katkı sağlıyor. Eğlence trendleri de bu gruplar tarafından belirleniyor. Araştırma, İstanbul’un eğlence haritasını da çıkarıyor. Semt semt eğlence modellerinin gösterildiği çalışmaya göre, myfikirler.com Galata-Karaköy-Tünel üçgeni, İstanbul’un önemi giderek artan eğlence akslarından birini oluşturuyor. Kara-köy’de yeni açılan mekanlar bunun önemli bir işareti olarak görülüyor. Galataport-Salıpazarı projesinin ilerlemesiyle, Karaköy-Kabataş hattına kadar bu eğilimin yayılması bekleniyor. Anadolu yakasında ise Kadıköy Çarşı ile Bağdat Caddesi eğlence aksları mevcut. Beyoğlu her zamanki önemini koruyor ve Talimhane Projesi’nden sonra Tarlabaşı projesi de Beyoğlu’nu çok genişletecekmiş gibi gözüküyor. Boğaz’ın iki yakasındaki sahil hattının da şimdikinden daha fazla ön plana çıkması muhtemel görülüyor. Bakırköy-Florya hattının daha da genişleyip yayılması mümkün. Nargile kafeler ise hemen her semtte mevcut ve alkol kullanmayan daha muhafazakâr müşteriye önemli sosyalleşme / eğlenme imkânları sunuyor.

  Yaratıcıların kalbi yine Cannes’da attı

Özlem ÖZDEMİR
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir