Haberler

Türkiye’nin en büyük beldesi Payas

Türkiye’nin en büyük beldesi olma özelliği taşıyan Payas, aynı zamanda önemli bir sanayi bölgesi. Beldede 33 binin üzerinde bir nüfus var. Ulaşım kanallarının tümüne yakınlığı ile bilinen beldedeki biyolojik atık tesisi Hatay’daki çalışır vaziyetteki ikinci tesis olma özelliği taşıyor. Rekor sayılacak bir sürede yapılarak hizmete giren tesisin ardından 70 bin kapasiteli yeni bir tesis daha devreye alınıyor. Böylece kapasite 100 binin üzerine çıkacak.

Payas, Toroslar’ın eteğinde verimli ovalar ile dağlık kesime geçiş alanlarından oluşuyor. Hitit, Asur, Pers, Yunan, Helenistik, Roma, Bizans, Erken Arap, Haçlı, Ceneviz ve Memlûk akın ve uygarlıklarına sahne olmuş bir belde. 2010 yılı verilerine göre Payas’ın nüfusu 33 bin 444. Ulaşım potansiyeli olarak Payas önemli bir konumda yer alıyor. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşımları sınırları içersinde konumlanıyor. Havayolu olarak Adana Havalimanı’na 100 km, Hatay Havalimanı’na ise 90 km uzaklıkta. Payas Belediyesi 1942 yılında kuruldu. Halen 500 çalışanı ile hizmet veriyor. Payas kentsel alan içersinde 9 mahalle 3 köy bulunuyor. Belediyede ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları sürüyor, imar planı ve yeni yolların yapılmasını sağlayan belediye, Payas’ın hemen hemen tamamını kilitli parke taşı ile döşedi. Beldede alt yapı çalışmaları tamamlandı. Tüm beldenin kanalizasyon çalışması bitmiştir. Türkiye’de alt yapı sorunu olmayan ender yerlerden biri olan Payas’da sahil çalışması da büyük bir özenle yapıldı. Sahili ve plaj sadece bölge halkına değil, çevre illerin de gözdesi. Sınırları içersinde Türkiye’nin en büyük ikinci demir çelik fabrikası bulunan Payas, ikinci en büyük meslek lisesine de sahip. Payas tarih, doğa ve sanayi kenti. Çeşitli fuarlarda Payas’ın tanıtımı yapılıyor. Her yıl EMİTT fuarındaki yerini atan Payas Belediyesi ilgi odağı oluyor. 2010 yılından bu yana Ankara, İstanbul ve İzmir de düzenlenen “Hatay Günleri” tanıtım fuarlarında Payas, Hatay ilinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

Biyolojik arıtma tesisi

Türkiye de birçok ilde bulunmayan arıtma tesisi Payas’da yapıldı. Belediyenin tamamen kendi imkanlarıyla inşa ettiği biyolojik arıtma tesisi rekor sayılacak bir sürede tamamlanarak hizmete girdi. 97 günde tamamlanarak hizmete sunulan biyolojik arıtma tesisi benzerlerinden farklı özellikler taşıyor. Çevreye zarar vermeyen, hatta bulunduğu alanda piknik yerlerinin mevcut olduğu bir tesis konumundadır. Geleceğe yönelik çalışmalarla ikinci biyolojik arıtma tesisinin de çalışmaları yapılıyor. Türkiye rekoru kırarak tamamlanan tesis, Türkiye’nin en ucuz maliyetli ve en kaliteli tesisi olmanın yanı sıra Hatay ilinde bulunan çalışır haldeki ikinci tesis olma ünvanı taşıyor. 35 bin kapasiteli tesis, arıtma için uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi seçildi. Tesisin maliyeti ise 647 bin 765 bin TL oldu. Tesis, 220 metreküplük dengeleme havuzu, 14 bin metreküplük havalandırma havuzu, 6663 metreküplük çöktürme havuzu, 240 metreküplük klorlama ve çamur havuzundan oluşuyor. Biyolojik arıtma tesisinden çıkan su, sulama suyu olarak kullanılabiliyor. Katı atıklar ise gübre olarak işlev görüyor, ikinci arıtma tesisi ise 70 bin kapasitesine sahip. Böylece toplam kapasite 100 binin üzerine çıkmış oluyor. Tümüyle belediyenin olanaklarıyla yapılan tesislerde son teknolojiler kullanılıyor.

Sosyal Belediyecilik

Payas Belediyesi hizmetlerini sadece zorunlu hallerle sınırlı tutmuyor. Beldede yaşayanların genel ihiyaçlarını da düşünerek çalışmalar yapıyor. Ücretsiz müzik kursları, halk oyunları kursu, eğitim seminerleri, spor faaliyetleri düzenliyor. Müzik kurslarıyla ücretsiz olarak keman, gitar, bağlama, org eğitimleri veriliyor. Ayrıca konservatuar hazırlık eğitimi de bu kurslar arasında yer alıyor. Kurslara katılan birçok genç, profesyonel olarak müzik yapıyor. Belediyeye ait spor kompleksinde yaklaşık 800 kişi çeşitli dallarda amatör ve 530 bin metrekare alan üzerine kurulan Hatay-Payas Organize Sanayi Bölgesi, aslında kendiliğinden gelişen sanayi yapılarının sonradan OSB’ye dönüşmesinden oluşuyor. 1995 yılında kurulan ve 42 sanayi parselinden oluşan OSB’de halen 30 fabrika aktif olarak çalışıyor, inşaat halindeki parselin dışında kalanların da mülkiyet sorunları nedeniyle üzerinde tesis bulunmuyor. Bölgede doğalgaz alt yapısı kullanılır haldedir. Evsel atıklar Payas Belediyesi ile yapılan protokol gereği, Payas Belediyesi Arıtma Tesisleri’ne veriliyor. Genelinde demir ve çelik üretimi yapılan Payas OSB’de 3 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Üretim yıllık 10 milyon tonu buluyor. Türkiye’de borcu bulunmayan OSB’lerden biri olan Payas OSB’sinde Türkiye çelik üretiminin yüzde 35’i gerçekleşiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu