Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin en eski teleferiği, dünyanın en uzun teleferiği oluyor

Türkiye’nin en eski teleferiği, dünyanın en uzun teleferiği oluyor

Bursa’da 1963 yılında hizmete açılan ve Uludağ arasında ulaşımı sağlayan Türkiye’nin ilk teleferiği son yolculuğunu yaparak, dünyanın en uzun hatlı teleferik hattı projesi için emekliye ayrıldı. Kentin simgelerinden biri olan ve 49 yılda yüz binlerce yolcuyu Uludağ’a taşıyan eski teleferik hattı yeni proje kapsamında oteller bölgesine kadar uzatılarak hat mesafesi 8.7 kilometreye çıkartılacak. Bu mesafe dünyadaki en uzun teleferik hattı olacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan proje ile Teferrüç ile Oteller Bölgesi arasında 24 saat kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeni teleferik hattının 2013 yılı yaz aylarına kadar tamamlanması hedefleniyor.

teleferik

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ın yeniden cazibe merkezi olması yönünde yürütülen çalışmalar kapsamında mevcut teleferik hattı oteller bölgesine kadar uzatılıyor. Yeni teleferik projesinin çalışmalarının başlamasından dolayı 29 Ekim 1963 tarihinde kurulan ve49 yıl boyunca Bursa’ya hizmet eden Türkiye’nin ilk teleferiği son yolculuğunu yaparak emekliye ayrıldı. Bursa’nın önemli simgelerinden biri olan mevcut teleferiğin son yolculuğunu yapmasının ardından hatta söküm işlemleri başlatıldı. ilk durağı 1200 metre yüksekliğindeki Kadı yayla, ikinci durak ise 1635 metre yüksekliğindeki Sarıalan bölgesi olan mevcut hattın uzunluğu proje kapsamında 8.7 kilometreye çıkartılacak. Yeni kurulacak hattın 4.5 kilometresi mevcut hattan kullanılırken, ilave olarak ikinci oteller bölgesine 4.2 kilometre uzunluğunda yeni bir hat yapılacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Bursa-Uludağ teleferik hattı, dünyadaki en uzun teleferik hattı olacak.

SAATTE 1800 KİŞİ TAŞINACAK

Proje kapsamında mevcut Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Tüm hattın yenilenmesinin ardından Tereffüç’e yeni yapılacak makine dairesi sisteme alınacak. Toplam 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun teleferik hattı Bursa’ya kazandırılırken, 8’er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de ortadan kalkacak. Saattik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VİP kabinler de devreye alınacak. Proje kapsamında mevcut istasyonlar da tamamen yenilenecek. Teleferiğin başlangıç noktası olan Teferrüç istasyonu’nda teleferik müzesi, süpermarket, 50 adet mağaza, 50 oda kapasiteli otel, çok amaçlı salon ile kafeterya ve restoran bulunacak. Önemli bir rekreasyon alınana dönüşecek Kadıyayla İstasyonu’nda ise tur rehber birimleri, kafeterya, restoran ve otel yer alacak. Kampçıların yoğun olarak kullandığı Sarıalan bölgesindeki istasyonda da tur rehber birimleri ile kafeterya bulunacak. Oteller Bölgesi’ne inşa edilecek istasyona da kayak eğitim birimleri, otel, kapalı spor ve sağlık birimleri ile kafeterya yapılacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek projeyle, Teferrüç ile Oteller Bölgesi arasında 24 saat kesintisiz ulaşım sağlanacak. 22 dakikada Uludağ’ın Oteller Bölgesi’ne ulaşımının sağlanacağı yeni teleferik hattının bölge turizmini de canlandırması hedefleniyor.

ÖMER KOŞUKAVAK – SABAH
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir