Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye’nin Enerji Açığı Hatay’da Kapanacak

Türkiye’nin Enerji Açığı Hatay’da KapanacakTürkiye’nin enerji açığı Hatay’da kapanacak

Enerji alanında atılan adımlar sayesinde Türkiye’nin enerji açığını kapatmada etkin bir rol aldıklarını ifade eden İskenderun Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Atakaş Grup CEO’su Recep Atakaş, “Hatay enerji bölgesi olarak seçildi. Bu kapsamda 2 rafineri açılacak. Türkiye’nin enerji açığını Hatay kapatacak” diyor.

Türkiye’nin en önemli limanlarından birinin bulunduğu İskenderun, Hatay’ın toplam ticaret hacmi içerisinde yüzde 70’lik bir orana sahip. Tek başına en çok ihracat yapan ilçeler sıralamasında ilk 5’e giren İskenderun, demir çelik sanayinin kurulmasından sonra hızlı bir büyüme kaydetti. Hatay’ın sanayisinin miladı olarak kabul edilen İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nın açılması şehri kısa sürede Türkiye’nin stratejik limanlarında biri haline getirdi. Demir-çelik sanayisinin ardından Türkiye’nin yaş sebze-meyve ihracatında 2’nci sırada yer alan şehrin yeni atılımı ise enerji sektörü olacak. İskenderun Sanayici ve iş Adamları Derneği (İSSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Atakaş Grup CEO’su Recep Atakaş, Türkiye’nin enerji açığının ciddi boyutlara ulaştığını söylüyor. Recep Atakaş, “Sanayinin büyüdüğü Türkiye’de enerji kullanımı her yıl artıyor. Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu görüyoruz. Bu büyümenin arkasında üretim var. Üretimin en önemli metalarından biri olan enerji ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Hatay bu konuda üzerine düşeni yapacak. Rüzgar enerjisi alanında büyük yatırımlar yapılıyor ve önümüzdeki yıllarda da bu yatırımlar devam edecek” diyor. Enerji sektörünün Hatay’da öne çıkan alanlardan biri olduğunun altını çizen Atakaş, “Son yıllarda Hatay’da enerji sektörü önce çıkıyor. Termik santraller kuruluyor var olanlar iyileştiriliyor. Erzin ilçemizde doğalgaza dayalı bir yatırım yapılıyor. Şu an Hatay-Ceyhan dahil 6 bin megavatlık enerji lisansı alındı. Bunun bin 500 megavatlık kısmı bu yıl üretime başlıyor. Öte yandan yeşil enerji konusunda yapılan yatırımları devam ediyor. Ancak 10 rüzgâr gülü 2 megavat üretim yaparken 200 rüzgâr gülünün ürettiği elektriği tek başına bir termik santral üretebiliyor. Bu konuda var olan rezervlerimizi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuşuyor. İskenderun Sanayici ve iş Adamları Derneği (İSSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Atakaş Grup CEO’su Recep Atakaş sorularımızı yanıtladı:

Enerji sektöründe yatınmlar yapılan Hatay’da öne çıkan sektörler neler? Önümüzdeki yıllarda demir-çelik sanayisinin yanında Hatay hangi sektörlerle öne çıkacak?
Sanayinin büyüdüğü Türkiye’de enerji kullanımı her yıl artıyor. Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu görüyoruz. Bu büyümenin arkasında üretim var. Üretimin en önemli metalarından biri olan enerji ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Hatay bu konuda üzerine düşeni yapacak. Rüzgar enerjisi alanında büyük yatırımlar yapılıyor ve önümüzdeki yıllarda da bu yatırımlar devam edecek. Son yıllarda Hatay’da enerji sektörü önce çıkıyor. Termik santraller kuruluyor var olanlar iyileştiriliyor.

  Ramazan ekonomisi yeni fikirlerle büyüyor

Erzin ilçemizde doğalgaza dayalı bir yatırım yapılıyor. Şu an Hatay-Ceyhan dahil 6 bin megavatlık enerji lisansı alındı. Bunun bin 500 megavatlık kısmı bu yıl üretime başlıyor.

Öte yandan yeşil enerji konusunda yapılan yatırımları devam ediyor. Ancak 10 rüzgar gülü 2 megavat üretim yaparken 200 rüzgâr gülünün ürettiği elektriği tek başına bir termik santral üretebiliyor. Bu konuda var olan rezervlerimizi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Enerji bölgesi olarak seçildi. Bu kapsamda 2 rafineri açılacak. Türkiye’nin enerji açığını Hatay kapatacak.

Sanayici olarak rekabet gücünü artırmak için ne gibi atılımlar bekliyorsunuz?

Üretmeye devam edecek ve rekabetçi bir ülke olacaksak öncelikli çözmemiz gereken konu hiç şüphesiz ki enerji. Türkiye’nin en büyük sorunu olan cari açığın ilacı da enerji ithalatının düşürülmesi. Bu konuda devletin attığı adımları doğru buluyorum. Eskinden sadece kamu eliyle çıkarılan kömür artık özel sektör tarafından da çıkarılmaya başlandı. Enerji Bakanlığı 15 kömür ocağının özelleştirileceğini açıkladı. Var olan kömür rezervlerimizi kullanmalıyız. Bu yıl çok kısa sürede 15 kömür ocağı termik santral kurulmak için özelleşecek. Devletin lehine en iyi teklifi kim verirse ona verilecek. Türkiye’nin cari açığının üzerindeki yük enerji üretiminin artmasıyla kalkacak. Ucuz enerji alan sanayicinin rekabet gücü hiç şüphesiz artacak.

Hatay’ı yatırımcı için cazip kılan özellikler neler?

Çok kısa bir süre önce Oyak Grup otomobil fabrikası kurmak için bölgemizde girişimlere başladı. Otomotiv üretimiyle şehrin vizyonun değişeceğini düşünüyorum. Bunun yanında buraya gelmesi gereken sektörler var. Bunlarında başında beyaz eşya üreticileri var. Türkiye’nin lojistik konusunda en şanslı bölgesi burası. Bundan sonra Türkiye’de yapılacak beyaz eşya fabrikaları için en doğru yer Hatay. Enerji burada, liman burada, karayolu burada, demiryolu burada, havayolu burada sanayici başka ne ister? Hatay, diğer sanayi merkezlerine yakınlığı, hammaddeye olan mesafesiyle Türkiye’nin gelişmeye en açık ilidir. Ayrıca mevsiminin ılıman olması sanayi tesislerinin inşasının 12 boyunca yapılabilmesini sağlıyor.

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi içerisinde Hatay’ın yeri nedir?

Burada üretilen tarım ve sanayi ürünler dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Demir-çelik ürünlerinde sanayi devi ülkelere ihracat yapıyoruz. Sadece 3-5 ülkeye ürün gitmiyor. ABD’ye, İsrail’e satış yapıyoruz. İsrail ve Amerika örneğini neden veriyorum? Çünkü bu ülkelerde kalite şansa bırakılamaz. Başından sonuna kalite kontrolü yaparak ürün alırlar. Avrupa’nın bütün ülkeleri ve Japonya’ya ya da satış yapan ender illerden birisiyiz. Bu ülkelerle çalışma Hatay sanayisini ve sanayicisini geliştiren etmenlerin başında yer alıyor. Bugün Türk sanayicisin girmediği ülke kalmadı. Eskiden, 1980’li yıllarda medeni cesaretimiz zayıftı, şimdi durum değişti. Genç işadamları artık her yerde farkını gösteriyor. 2023 yılı hedefine ulaşmak elimizde, yeter ki siyasi istikrar bozulmasın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir