Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye’nin İhracat Rakamları 2012

Türkiye’nin İhracat Rakamları 2012Türkiye’nin AB’ye İhracatında Düşüş Var

Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme verileri moralleri bozarken, ihracat cephesinden de iyi haberler gelmiyor. Büyümeye paralel ilk yarı yıl verileri değerlendirildiğinde, Türkiye’nin özellikle AB’ye ihracat performansında ciddi bir düşüş olduğu görülüyor. Birçok AB ülkesinin krize rağmen ithalatında büyük düşüşler görülmezken, Türkiye’den yaptıkları ithalatta belirgin düşüş dikkat çekiyor.

Son 10 yıldır ihracat pazarlarını çeşitlendiren ve yönünü yeni rotalara da kıran Türk ihracatçısı, sergilediği performansla bir yerde büyümenin de lokomotifi oldu. 2008 yılında küresel anlamda yaşanan krizle birlikte zor bir döneme giren ihracat, bu sıkıntılı süreci girdiği yeni pazarlarla aşmaya çalıştı. İhracatta uzun dönemdir yakalanan bu büyüme başansında son aylarda belirgin bir düşüş var. Amerika ile başlayan ve AB’yi de içine alan global kriz, son olarak Uzakdoğu ülkelerinin temposunu düşürmesiyle devam ediyor. Türk ihracatçı için önemli bir çıkış kapısı olan Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ise kapıları kapanan Suriye hattı nedeniyle ulaşılması zor pazarlar haline geldi. Tüm bu gelişmeler her şeye rağmen bu yıl 150 milyar dolarlık hedefle yoluna devam eden Türkiye’nin ihracat haritasında önemli değişimleri de beraberinde getirdi. Geleneksel AB pazarında yaşanan kayıplar da bu değişimin en önemli ayağını oluşturuyor aslında.

İHRACAT PATİNAJ YAPIYOR

Açıklanan rakamlara bakılırsa uzun yıllar Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarından biri olan AB ile olan ticari ilişkiler son dönemde biraz yokuşta ilerliyor. Hatta AB’ye yönelik ihracatın bu yokuşta patinaj yapmaya başladığını da söylemek mümkün.

Çünkü geleneksel olarak ihracatımızın en önemli aktörleri ile ihracatımızın giderek azaldığı görülüyor. Buna karşın bu AB ülkelerinin genel olarak dünyadan yaptığı ithalatındaki gerilemenin ise aynı oranda olmadığını Avaıpa İstatistik Kuaımu’nun (EUROSTAT) verileri net bir şekilde ortaya koyuyor. Yani Türkiye’nin söz konusu ülkelere yaptığı ihracattaki düşüş, AB’nin genel ithalatındaki düşüşten daha büyük. Rakamlar AB pazarında Türkiye’nin azalan etkisini net gösteriyor.

AB’NİN PAYI YÜZDE 20 İNDİ

Çok değil 10 yıl önce 2002 yılında AB’nin Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 56.6 idi. Bu rakam geçen yıl yüzde 46.2’ye geriledi. Hatta bu yılın sekiz aylık verilerine göre ise bu düşüş devam etti. TÎM’in ihracat verilerine göre bu gerileme ilk beş ayla sınırlı değil. En son açıklanan Ağustos ayı verilerine göre bir önceki yıl AB’ye 42 milyar dolar ihracatımız yüzde 10,5 kayıpla 38 milyar dolara düştü.

EN BÜYÜK KAYIPLAR
AB’de azalan payımız bölge ülkelerinin yaptığı ithalatla karşılaştırdığında ise çarpıcı veriler ortaya çıkıyor. AB ülkeleri içinde Türkiye’nin en fazla kan kaybettiği ülkelere bakıldığında İtalya ve Yunanistan yüzde 20’leri aşan düşüşlerle dikkatleri çekiyor. EUROSTAT’ın açıkladığı haziran ayı verilerine göre sadece bir aylık zaman diliminde mayıs ayına göre yüzde 6,6 ithalatını azaltan İtalya’da Türkiye’nin yaşadığı kayıp ise çok daha fazla. Türkiye’nin otomotiv ve tekstil alanında belki de en önemli kapılarından biri olan İtalya’da yaşadığımız ihracat kaybı yüzde 27.3’ü buldu.

  BAKK VE KOSGEB Kredileri Büyümesinde Başrol Oynadı

Kemer sıkma politikasıyla ayakta kalmaya çalışan Yunanistan ise ithalatını bir önceki yılın ilk beş ayına göre yüzde 10 azaltarak, 27 AB ülkesi içinde bu anlamda ilk sırada yer almış. Yunanistan’a Türkiye’den giden mallar ise bir önceki yıla göre yüzde 23.3 azalmış durumda. 6 aylık düşüş ise yüzde 28’e ulaştı.

Rakamlarla devam edersek AB ülkeleri arasında Türkiye için bekli de en önemli pazar Almanya. İthalatını bir önceki yıla göre ilk 6 ayda yüzde 3 oranında artıran Almanya’ya Türkiye’den yapılan ihracat ise yüzde 3-5 geriledi. Bu gerilmenin en önemli nedeni de otomotiv sektörü olarak ifade ediliyor. Bu noktada ilk altı aylık süreçte İspanya, İtalya ve Fransa’da ciddi gerilemeler yaşandığını söyleyen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, sektörde ihracatın sembolü Almanya’da da bu etkinin hissedilmeye başladığına dikkat çekiyor.

“KAYIP ÜRETİME DE YANSIR”

Otomotiv ihracatında yüzde 72 paya sahip olan AB pazannda bu yıl 10 puanlık bir gerileme olduğunu belirten Sabuncu, AB pazarına yapılan ihracatta düşüşün 2013’e de sarkacağını düşünüyor. Sabuncu, “Otomotiv ihracatında payı yüzde 60’lara gerileyen AB’ye rağmen biz yıl sonu için 20 milyar dolarlık ihracat hedefimizi koruyoruz. En azında bunu ümit ediyoruz” diyor. Sabuncu, ihracattaki bu durumun üretim rakamlarına da olumsuz yansıyacağına işaret ediyor.

PARİTE ETKİSİNE DİKKAT

AB pazarındaki daralmayı en fazla hisseden sektörlerden biri de şüphesiz tekstil ve hazır giyim. Uludağ Tekstil İhracatçılan Birliği Başkanı İbrahim Burkay, bu pazardaki kayıplara bakarken, parite etkisinin atlanmaması gerektiğini söylüyor. “AB’deki daralmada parite etkisi çok. 6 ayda 1 milyar dolar bu pariteden kaybedildi. Parite 1.35’ten 1.23’lere geriledi. Fakat biz yine de hedeflerimizi koruyoruz” diyen Burkay, yıl sonuna kadar AB’nin toparlanacağı öngörüsüyle hareket ettiklerini söylüyor. Türk ihracatçısının o pazarlarda ciddi bir networkü olduğunu ifade eden Burkay, İngiltere’nin bu anlamda en hızlı toparlanan ülke olduğu, hatta bu pazardan gelen siparişlerin arttığını kaydediyor.

Sipariş artışlarından yola çıkarak tekstilde 8 milyar dolarlık bir hedefleri olduğunu anlatan Burkay, bu noktada emtia fîyatlannın düşüyor olmasının da bir artı olarak kaydedilebileceğini iletiyor.

“AB’DE DARALMA SÜRER”

İktisadi Kalkınma Vakfı (ÎKV) AB Uzmanı Sema Gençay Çağanoğlu, AB ile ticaretteki daralmanın bir süre daha devam edeceğini belirtiyor. AB’de borç kriziyle mücadele ve fınansal istikrarın korunması amacıyla çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Çağanoğlu, “AB’de sıkı mali gözetim ve ekonomik yönetişim önlemlerinin yanı sıra piyasalarda güvenin yeniden kazanılması oldukça önem taşıyor. Bunun için de 27 üye ülkenin tam bir birlik içinde olduklarını göstermeleri gerekiyor. Bunun biraz daha zaman alacağı düşünülürse Türkiye’nin bölgeye olan ticaretinde bir nebze daha düşüş olacağı görülüyor” diyor.

Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir