Anasayfa / Şirket Haberleri / Türkiye’nin ilk balık konserve üreticisi

Türkiye’nin ilk balık konserve üreticisi

Yeni fabrika kuruyor

ALAEDDİN KONSERVE / GELİBOLU

Türkiye’nin ilk balık konserve üreticisi. 1928’de Alaeddin Kemerli tarafından kurulmuş. Aile içinde uyumlu çalışma, benimsenen yönetim şekli, iş ve sorumluluk paylaşımları sayesinde işletme 83 yıl boyunca dalgalanmalara ve ekonomik krizlere rağmen ayakta kalmayı başarmış. Alaeddin Konserve’nin yönetiminde şimdi üçüncü kuşaktan Selçuk Kemerli var. Şirketin ürünleri halen iç pazarda Kızlı Sardalya markasıyla satılıyor. Cirosunun büyük bölümünü yurt içine yapılan satışlardan sağlayan şirketin2011 cirosu 2 milyon TL. Bu yılki ciro beklentisiyse 4 milyon TL. Cirodaki bu yüzde 100’lük artış şirketin yeni bayiliklerle Anadolu’daki satış noktalarını artırmasından kaynaklanıyor. İç pazardaki büyümenin yanı sıra yurtdışı satışlarını da artırmayı hedeflediklerini belirten Selçuk Kemerli,

“Bunun için modern bir tesis kurma kararı aldık. Bu sayede Gelibolu şehir merkezinde kalmamızdan kaynaklanan genişleyememe sorununu çözeceğiz. Üretim kapasitesini artıracağız. ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden ton balığı, sardalya konserve ve tuzlu balık talepleri alıyorduk. Ancak kapasite sorunu nedeniyle bu talepleri karşılayamıyorduk. Bu yıl içinde tamamlanacak yeni fabrikamız bu sorunu çözecek” diyor. Alaeddin Konserve halen Japonya’ya yılda 80 bin kavanoz tuzlu balık satıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir